5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjentka

40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był to ból odcinka lędźwiowego po prawej stronie pojawiający się w trakcie siedzenia oraz stania. Zaczął być zauważany przez pacjentkę wiele lat wcześniej (brak dokładnego czasu) i od tamtej pory boli z różna intensywnością. Pacjentka zauważała, że związany jest z pogodą. Ból ten nasilał się w trakcie chodu, uniemożliwiając przejście jednocześnie więcej niż kilometra. Z istotniejszych rzeczy z wywiadu dowiedziałem się o złamaniu prawej kości udowej po upadku ze schodów, które miało miejsce ponad 5 lat temu.

Oglądanie pacjentki nie pozostawiało złudzeń, że dzieje się coś złego. Już wchodząc do gabinetu pacjentka okazywała wiele ograniczeń. Jej chód był ostrożny, a na twarzy widniał grymas bólu. Głowa była mocna przechylona w prawo, a lewa łopatka mocno uniesiona. Mimo to, pacjentka oceniała ból na 2 w skali do 10. Pomyślałem wtedy, że kobiety rzeczywiście znoszą ból lepiej… Szczerze mówiąc zdziwiłem się, że wpadła na pomysł rozwiązania swojego problemu u trenera, gdzie zająć się nią powinien raczej chiropraktyk. Najwidoczniejszą dysfunkcją było mocne uniesienie prawego talerza biodrowego. Z lekką obawą przystąpiłem do badania.

Testy wykazały bardzo bolesny wyprost oraz zgięcie w prawo w odcinku lędźwiowym, przy czym ruchy te były jednocześnie mocno ograniczone. Zgięcie oraz zgięcie w lewo dawały ulgę. Kiedy poprosiłem pacjentkę o zgięcie przed siebie bez uciekania w kompensacje okazało się, ze czuje mocne ciągnięcie z prawej strony odcinka lędźwiowego. Test wyprzedzania (test stawów krzyżowo-biodrowych) okazał się pozytywny dla prawego stawu.

Leczenie

Mobilizacja stawu krzyżowo-biodrowego prawego spowodowała cofnięcie się objawów o około 70%. Próbowałem jeszcze wykonać mobilizację kości krzyżowej, ale nie dało to większej poprawy. Uznałem, że nie ma sensu robić więcej, gdyż po tak długo trwającym zablokowaniu obecny w stawie stan zapalny i tak będzie się wyciszał jeszcze przez wiele dni.

Co się stało?

Prawdopodobnie upadając ze schodów doszło do przemieszczenia stawu krzyżowo-biodrowego. Wszyscy skupili się na oczywistym złamaniu, a to zostało przeoczone. Odblokowywanie stawu krzyżowo-biodrowego to ulubione zajęcie studentów II i III roku fizjoterapii, gdy czują się już na tyle odważni aby manipulować („chrupać stawami”). Do tej pory żałuję, że wybrałem mniej spektakularną mobilizację. Efekt byłby ten sam, a zarówno ja i pacjentka mielibyśmy co wspominać.

Ból zniknął w perspektywie tygodnia. Pacjentka niestety zrezygnowała z długotrwałej współpracy, nasze treningi skończyły się na tej jednej wizycie. Po prostu okazało się, że bez bólu nie miała do tego motywacji. Wiedząc, że jest jeszcze potrzeba aby zbalansować organizm namawiałem ją jeszcze na kilka spotkań, ale z braku motywacji odmówiła. Do tej pory się nie odzywała, więc widocznie ma się dobrze, z czego bardzo się cieszę.

Podsumowanie

Praca fizjoterapeuty to wciąż w przytłaczającej większości przodopochylenie miednicy, skręcone kostki i zerwane ACL, dlatego miło jest trafić na kogoś z ciekawszym przypadkiem. Cieszę się, że mogłem podzielić się tymi historiami. Może kogoś zachęcą one do wybrania się na wizytę, kogoś na pójście na studia, a komuś pomogą spojrzeć na swoich pacjentów inaczej. Mam nadzieję, że ktokolwiek wytrzymał do końca. Dajcie również znać, czy chcecie takich case scenario więcej!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »

Sprawdź też...

dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »