5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjentka

40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był to ból odcinka lędźwiowego po prawej stronie pojawiający się w trakcie siedzenia oraz stania. Zaczął być zauważany przez pacjentkę wiele lat wcześniej (brak dokładnego czasu) i od tamtej pory boli z różna intensywnością. Pacjentka zauważała, że związany jest z pogodą. Ból ten nasilał się w trakcie chodu, uniemożliwiając przejście jednocześnie więcej niż kilometra. Z istotniejszych rzeczy z wywiadu dowiedziałem się o złamaniu prawej kości udowej po upadku ze schodów, które miało miejsce ponad 5 lat temu.

Oglądanie pacjentki nie pozostawiało złudzeń, że dzieje się coś złego. Już wchodząc do gabinetu pacjentka okazywała wiele ograniczeń. Jej chód był ostrożny, a na twarzy widniał grymas bólu. Głowa była mocna przechylona w prawo, a lewa łopatka mocno uniesiona. Mimo to, pacjentka oceniała ból na 2 w skali do 10. Pomyślałem wtedy, że kobiety rzeczywiście znoszą ból lepiej… Szczerze mówiąc zdziwiłem się, że wpadła na pomysł rozwiązania swojego problemu u trenera, gdzie zająć się nią powinien raczej chiropraktyk. Najwidoczniejszą dysfunkcją było mocne uniesienie prawego talerza biodrowego. Z lekką obawą przystąpiłem do badania.

Testy wykazały bardzo bolesny wyprost oraz zgięcie w prawo w odcinku lędźwiowym, przy czym ruchy te były jednocześnie mocno ograniczone. Zgięcie oraz zgięcie w lewo dawały ulgę. Kiedy poprosiłem pacjentkę o zgięcie przed siebie bez uciekania w kompensacje okazało się, ze czuje mocne ciągnięcie z prawej strony odcinka lędźwiowego. Test wyprzedzania (test stawów krzyżowo-biodrowych) okazał się pozytywny dla prawego stawu.

Leczenie

Mobilizacja stawu krzyżowo-biodrowego prawego spowodowała cofnięcie się objawów o około 70%. Próbowałem jeszcze wykonać mobilizację kości krzyżowej, ale nie dało to większej poprawy. Uznałem, że nie ma sensu robić więcej, gdyż po tak długo trwającym zablokowaniu obecny w stawie stan zapalny i tak będzie się wyciszał jeszcze przez wiele dni.

Co się stało?

Prawdopodobnie upadając ze schodów doszło do przemieszczenia stawu krzyżowo-biodrowego. Wszyscy skupili się na oczywistym złamaniu, a to zostało przeoczone. Odblokowywanie stawu krzyżowo-biodrowego to ulubione zajęcie studentów II i III roku fizjoterapii, gdy czują się już na tyle odważni aby manipulować („chrupać stawami”). Do tej pory żałuję, że wybrałem mniej spektakularną mobilizację. Efekt byłby ten sam, a zarówno ja i pacjentka mielibyśmy co wspominać.

Ból zniknął w perspektywie tygodnia. Pacjentka niestety zrezygnowała z długotrwałej współpracy, nasze treningi skończyły się na tej jednej wizycie. Po prostu okazało się, że bez bólu nie miała do tego motywacji. Wiedząc, że jest jeszcze potrzeba aby zbalansować organizm namawiałem ją jeszcze na kilka spotkań, ale z braku motywacji odmówiła. Do tej pory się nie odzywała, więc widocznie ma się dobrze, z czego bardzo się cieszę.

Podsumowanie

Praca fizjoterapeuty to wciąż w przytłaczającej większości przodopochylenie miednicy, skręcone kostki i zerwane ACL, dlatego miło jest trafić na kogoś z ciekawszym przypadkiem. Cieszę się, że mogłem podzielić się tymi historiami. Może kogoś zachęcą one do wybrania się na wizytę, kogoś na pójście na studia, a komuś pomogą spojrzeć na swoich pacjentów inaczej. Mam nadzieję, że ktokolwiek wytrzymał do końca. Dajcie również znać, czy chcecie takich case scenario więcej!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »

Sprawdź też...

ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »