Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Drogi Czytelniku! Jeśli od pewnego czasu odczuwasz narastający ból lub dyskomfort w klatce piersiowej czy mostku, odczucie guli w gardle a dodatkowo w życiu masz okres przewlekłego stresu, może to oznaczać, że organizm właśnie informuję Cię abyś zwolnił! Przewlekły stres tzw. dystres, może spowodować szereg konsekwencji napięciowych w rejonie klatki piersiowej i szyi, stanowiąc kolejno pierwotną przyczynę powstania dolegliwości bólowych.

Objawy w okolicach przedniej części klatki piersiowej oraz mostka powodują pojawienie się myśli o zawale, chorobach serca. Jeśli bóle są bardzo duże, warto udać się w pierwszej kolejności do lekarza. Zdarza się jednak, że po wykonanych badaniach nie ma diagnozy wskazującej na problemy chorobowe serca. Utrzymujący się ból lub dyskomfort wynika zazwyczaj z obciążenia stresogennego organizmu.

Poniżej pragnę przedstawić charakterystyczne objawy dla zawału serca.

Jeśli większości objawów zgadza się z Twoimi,  w pierwszej kolejności przed wizytą u fizjoterapeuty należy udać się do lekarza w celu wykluczenia problemów chorobowych z sercem!

Charakterystyczne objawy zawału serca:

 • bladość
 • nadmierne poty
 • ból pleców o charakterze uciskowym (między łopatkami)
 • osłabienie,duszność (bez wysiłku fizycznego)
 • niepokój, drętwienie w barkach
 • dłoniach
 • dolegliwości bólowe żuchwy
 • nudności
 • wymioty
 • arytmia serca.

Globalne konsekwencje dystresu w ciele:

 • ból w klatce piersiowej
 • bóle głowy
 • odczucie guli w gardle
 • ból kręgosłupa szyjno- piersiowego
 • arytmia
 • zaburzenie dynamiki oddechu
 • zmęczenie ogólne
 • skurcze mięśniowe
 • niepokój
 • zgaga
 • problemy z drenażem głowy i kończyn górnych
 • sztywność mięśni szyi i kapturowych
 • mrowienia w palcach kończyn górnych

Łańcuch przyczynowo-skutkowy bólu klatki piersiowej i stresu

Przyczyną dolegliwości bólowych w okolicach mostka lub serca jest rozregulowanie układu nerwowego, przeciążenie organizmu przewlekłym stresem, tzw. dystresem.

Podatność klatki piersiowej na ból poprzez przewlekły stres, wynika z takich czynników jak:

 • zmiana toru oddechowego
 • zmiana napięć oraz ustawienia żeber  i całej klatki piersiowej (wtórne napięcia np. przełyku, żołądka, osierdzia, przepony)
 • bogate unerwienia autonomiczne śródpiersia
 • wrażliwość serca na stres/ emocje

Całym naszym organizmem steruje układ nerwowy, który dzielimy na autonomiczny i obwodowy. Układ autonomiczny działa niezależnie od naszej woli, steruje trawieniem, pracą serca, wpływa na ukrwienie tkanek i narządów.

Dzielimy go na część współczulną, która pobudza nas do działania, oraz przywspółczulną, odpowiadającą głównie za relaksacje, wyciszenie i trawienie. Te dwa układy naprzemiennie ze sobą współpracują. Serce unerwiane jest pobudzająco ze zwojów nerwowych znajdujących się w odcinku szyjno-piersiowym. Wyciszająco poprzez nerw błędny wychodzący z czaszki. Serce do odpowiedniego funkcjonowania, potrzebuje pewnej równowagi w działaniu tych układów. Ulega ona zachwianiu, kiedy jesteśmy w ciągłym pobudzeniu.

Jak układ autonomiczny wpływa na ból klatki piersiowej?

Wyobraźmy sobie moment, kiedy mamy ważną sprawę do załatwienia.  Wówczas aby nas pobudzić do działania, aktywowany jest układ nerwowy współczulny. Za jego aktywacją podąża wydzielanie hormonów stresu z nadnerczy, takich:. adrenalina, noradrenalina. Mają one za zadanie zmobilizować nasze ciało, organizm do danej czynności. Zwiększa się tętno, bicie serca, przyśpiesza oddech a mięśnie szybciej się kurczą, napinają, czujemy się gotowi by sprostać zadaniu. Stres może pobudzać nas pozytywnie. Jest nam potrzebny do życia. Można powiedzieć, ze dzięki niemu żyjemy i umieramy, dlatego ważna jest pewna proporcjonalność czasowa aktywacji stresowej. Jeśli następuje kumulacja działań pobudzających niekoniecznie wpływających na nas pozytywnie, trwanie przewlekle w takim stanie może doprowadzić do przeciążenia organizmu.

Upraszczając powyższy tekst, posłużę się przykładem jazdy samochodem. Jeśli w naszym życiu jest zbyt dużo obowiązków, pracy, odpowiedzialności, trudnych sytuacji, wówczas działamy w ciągłym pobudzeniu. To tak jakbyśmy jadąc samochodem jechali na wciśniętym pedale gazu do końca, pędzimy szybko, intensywnie ale po pewnym czasie robi się niebezpiecznie, bardzo niebezpiecznie dla zdrowia.

Na szczęście po drodze spotykamy informacje w postaci znaków ostrzegawczych, które dają informację aby spuścić nogę z gazu, gdyż może dojść do wypadku, utraty zdrowia. Takim znakiem ostrzegawczym w naszym organizmie jest ból.

Ból informuje żebyśmy przestali pędzić i jechali troszkę wolniej. Informuje nas, że powinniśmy dać troszkę popracować układowi przywspółczulnemu, który zregeneruje, wyciszy nasz organizm i poprawi funkcje narządów wewnętrznych. Jeśli mimo ostrzeżeń, pędzimy szybko, bez zwalniania, wówczas tracimy dużo energii oraz możemy doprowadzić „ do wypadku”, czyli do utraty zdrowia i przewlekłego obciążenia tkanek. Będzie się to po pewnym czasie  manifestować w postaci coraz bardziej uporczywego bólu.

Wraz z czasem, organizm przyzwyczaja się do tego pobudzenia i nie potrafi go zupełnie wyłączyć, wcisnąć hamulca. Konsekwencją będzie powstanie bólu w klatce piersiowej, w wyniku kaskady zmian w obrębie tkanek oraz układu nerwowego, powstałych przez negatywny stres.

Leczenie bólów klatki piersiowej

Aby wyregulować pracę autonomicznego układu nerwowego i usunąć ból z klatki piersiowej konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, osteopaty. Specjalista poprzez prace manualną pomoże organizmowi znaleźć drogę do harmonii oraz zdrowia.

Praca będzie skupiała się na opracowaniu niekorzystnych napięć w rejonie zwojów i nerwów układu autonomicznego tj. rejon klatki piersiowej, kręgosłupa szyjno-piersiowego a także czaszki. Następnym ważnym krokiem będzie przywrócenie odpowiedniego toru oddechowego oraz usunięcie zbędnych napięć powięzi rejonu klatki piersiowej, szyi.

Skuteczne metody leczenia bólu klatki piersiowej

 • Terapia CranioSacralna
 • Terapia Manulana
 • Osteopatia

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »