Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Drogi Czytelniku! Dyskomfort  przedniej części klatki piersiowej, mostka może być odpowiedzią na pewne emocje jak np. lęk, złość. Klatka piersiowa jest mocno skorelowana z układem emocjonalnym człowieka.

Wystarczy sobie przypomnieć sytuację nasilonego stresu, któremu towarzyszył strach czy niepokój, są one często odczuwalne właśnie w klatce piersiowej („zaraz mi serce wyskoczy”). Związane jest to m.in. z sercem, które znajduje się w jej wnętrzu. Klatka piersiowa stanowi fizyczną jak i emocjonalną ochronę serca.

Kolejnym aspektem jest fakt, że wnętrze klatki jest wypełnione bogatym unerwieniem autonomicznym biorącym udział w reakcjach alarmowych. Ból oraz dyskomfort w klatce piersiowej, mogą być także wynikiem kumulacji wielu czynników takich jak:

 • siedzący tryb pracy
 • asymetryczne obciążenia ciała
 • napięcia stresowe
 • przeciążenia w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego np. na siłowni
 • pogrypowa sztywność mięśniowa (kaszel)
 • refluks
 • zgaga

Jak klatka piersiowa reaguje na stres, emocje oraz inne negatywne czynniki?

 • W klatce piersiowej znajduje się serce, narząd pełniący funkcję pompowania krwi do całego ciała, jednak nie jest to zwykły mięsień tłoczący krew. Serce silnie skorelowane jest z emocjami. To w nim możemy odczuwać pozytywne emocje jak np. miłość do drugiej osoby oraz przeciwnie do miłości, negatywne np. „złamane serce”. Wyobraźmy sobie sytuacje kiedy zostajemy fizycznie uderzeni w klatkę piersiową np. przez jakiś przedmiot, piłkę. Reagujemy na uderzenie obronnie kuląc się. Jest to naturalna odpowiedź układu nerwowego i tkanek aby chronić to co znajduje się wewnątrz klatki. Odpowiednikiem takiego uderzenia jest zdarzenie w życiu nacechowane pewnymi negatywnymi emocjami. Może być to mocne traumatyczne przeżycie ale również przewlekły stres, który stopniowo, z mniejszą siła ale dużą konsekwencją, będzie uderzał w nasz układ emocjonalny. W tym przypadku klatka piersiowa chce chronić serce przed czynnikami zewnętrznymi, sytuacjami negatywnymi niejako mówiąc ” nie chcę więcej czuć tego bólu”. Tworzy wówczas pancerz ochronny usztywniający klatkę.
 •  Kolejnym aspektem może być tłumienie emocji w sobie poprzez brak sił lub własnych możliwości aby je uzewnętrznić. Może to spowodować niejako powstanie pozycji zgarbionej, gdyż tkanki dopasowują się do naszych wewnętrznych odczuć. Jeśli czujemy się bezsilni, zamykamy się we własnym wnętrzu, co również doprowadza do odzwierciedlenia się w ciele poprzez pozycje zgarbioną.
 • Trzeba podkreślić udział klatki piersiowej w oddychaniu, które w zależności od naszego pobudzenia stresowego będzie dynamicznie się zmieniało. Kiedy mamy przewlekłe bodźcowanie stresowe, oddech staje się wówczas spłycony, klatka ustawiona bardziej wdechowo. Zwiększenie wydychania powietrza będzie skutkowało nadmiernym pozbywaniem się dwutlenku węgla, podnosząc zasadowość krwi. Rezultatem może być pogłębienie odczucia lęku lub paniki, niepokoju. Będzie to również powodowało większe uwrażliwienie na ból. Spłycenie oddechu zaburza pełną ruchomość żeber i przyczepiających się do nich tkanek miękkich, przepony. Konsekwencja to gorszy przepływ płynów w ich obrębie i sztywność tkankowa.
 • Przebywanie długo w zgarbionej pozycji, co jest częste u osób mających siedzący tryb pracy, również będzie powodować wzmożone napięcia i sklejenia tkankowe z przedniej strony klatki piersiowej. Zaburzona ruchomość, elastyczność przepony oraz spłycony oddech spowodują wtórne usztywnienie rejonu szyi, mięśni kapturowych. Dodatkowo przy dolegliwościach w klatce piersiowej, towarzyszyć mogą bóle głowy, barku, kręgosłupa szyjnego.
 • Kumulacja wyżej wymienionych czynników prowadzić może do zmiany napięć w obrębie przełyku, przepony i żołądka. Taki stan rzeczy prowadzi do zaburzenia ciśnienia w obrębie zwieracza przełyku, czego skutkiem jest powstanie refluksu tj. cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Bardzo często towarzyszą temu kaszel po zjedzeniu posiłku, uczucie guli w gardle, pieczenie w mostku. Dodatkowo, kiedy żołądek zostanie patologicznie uniesiony w górę, może powodować konflikt z osierdziem i jego podrażnianie. Odczuwalne jest to zazwyczaj jako występowanie dyskomfortu w okolicy serca.

Jak leczyć emocjonalne problemy bólowe klatki piersiowej?

Leczenie bólu w obrębie klatki będzie polegało na przywróceniu elastyczności powięzi oraz mięśni.
Pozwoli to na lepszą pracę żeber oraz stawów żebrowo-kręgowych co przełoży się na poprawę oddychania. Terapeuta będzie mobilizował żebra, pracował nad ruchomością przepony oraz mięśni biorących udział w oddychaniu.

Wyrównanie oddechu powinno poprawić stan emocjonalno- stresowy pacjenta poprzez zmniejszenie wtórnej alkalozy krwi. Jednak jeśli przyczyną złego oddychania i bólu w klatce, zgarbionej pozycji są napięcia emocjonalno-stresowe należy popracować nad regulacją autonomicznego układu nerwowego za pomocą terapii CranioSacralnej

Terapia będzie polegała na pracy manualnej w obrębie czaszki oraz zwojów i nerwów sterujących reakcjami stresowymi. Czasem konieczna jest terapia somato-emocjonalna z tzw. pamięcią tkankową, która podtrzymuje w tkankach pewne negatywne emocje z przeszłości, utrzymując daną restrykcję, napięcia mięśniowo- powięziowe.

Jeśli w konsekwencji działania czynników emocjonalno-posturalnych dojdzie do problemów trzewnych, terapeuta podejmie terapię wisceralną w celu przywrócenia odpowiedniej ruchomości narządów, głównie żołądka i przełyku.

Metody pracy z emocjonalnymi konsekwencjami dolegliwości klatki piersiowej:

 • Terapia CranioSacralna (somato- emocjonalne uwalnianie)
 • Osteopatia
 • Terapia wisceralna

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia. Student Medycyny Osteopatycznej na Still Academy of Osteopathy. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu fizjoterapii i osteopatii m.in. Terapii Cranio-Sacralnej Upledgera, Osteopatycznej diagnostyki i leczenia narządów trzewnych, kręgosłupa, stawów obwodowych. Przez wiele lat związany z Centrum Zdrowia Biegacza. W terapii stosuje zintegrowane podejście do leczenia człowieka, które opiera się na wykorzystaniu wiedzy z zakresu fizjologii, anatomii oraz psychologii, jak również na szerokiej obserwacji ciała, jako największej i najmądrzejszej "encyklopedii" wiedzy o człowieku. Ciągle poszerza swoje możliwości terapeutyczne poprzez zdobywanie wiedzy zarówno na szkoleniach oraz z książek. W leczeniu pacjentów wykorzystuje różne podejścia terapeutyczne. W przeszłości uprawiał lekkoatletykę- rzut oszczepem. Prywatnie lubi uprawiać sport oraz interesuje się psychologią, rozwojem duchowym.

Zobacz inne nasze wpisy