Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość guziczna powstaje ze zrośniętych pięciu-sześciu ostatnich kręgów guzicznych kręgosłupa. Posiada połączenie z kością krzyżową za pomocą chrząstkozrostu, które wraz z wiekiem ulega zrośnięciu. Stanowi ona istotne miejsce przyczepu dla więzadeł oraz mięśni dna miednicy, a także opony twardej rdzenia kręgowego.

Przyczyny bólu kości guzicznej

Dolegliwości po urazie, powstają najczęściej przez podrażnienie więzadła krzyżowo-guzicznego lub złamanie kości guzicznej. W przypadku urazu, może dojść do mocnego stłuczenia.

Problemy bólowe w tej okolicy, częściej występują u  kobiet z racji tego, iż mogą one pojawić się również  wskutek powikłań po porodzie. Przyczyną bólu może być długotrwałe siedzenie np. podczas jazdy samochodem, a także problemy psychosomatyczne.

Objawy oraz konsekwencje urazów kości guzicznej

Wrażliwość bólowa powstaje podczas kompresowania, docisku kości guzicznej, czyli głównie podczas siedzenia. Charakterystyczna będzie również bolesność dotykowa kości. Napięcie okolicznych tkanek w wyniku urazu może spowodować, że ból pojawi się podczas chodu lub pochylania.

Odczucia bólowe występują w okolicy kości guzicznej, jednak zdarza się, że promieniują w górną okolicę do kości krzyżowej lub do krocza.

Niedoleczone, pourazowe podrażnienia okolicy krzyżowo-guzicznej oraz więzadła krzyżowo- guzowego, mogą prowadzić do dolegliwości takich jak:

 • bóle Achillesa
 • bóle głowy
 • bóle pięt
 • bóle stawów skokowych
 • sztywność mięśni uda, łydki
 • bóle menstruacyjne

Leczenie bólu kości krzyżowej

 • Terapia tkanek miękkich okolicy krzyżowo- guzicznej
 • Mobilizacja kości ogonowej
 • Praca z napięciami więzadłowymi
 • Laseroterapia wysokoenergetyczna
 • Mobilizacje opony twardej

Skuteczne metody leczenia

 • Osteopatia
 • Terapia manualna
 • Fizykoterapia

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »
toriel bakera
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera powstaje poprzez zwiększenie płynu maziowego zalegającego w dole podkolanowym. Torbiele mogą mieć charakter wtórny lub pierwotny. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapeuty z uczuciem pełności i niewielkiej bolesności w tylnej części stawu kolanowego.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »

Sprawdź też...

alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »