Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość guziczna powstaje ze zrośniętych pięciu-sześciu ostatnich kręgów guzicznych kręgosłupa. Posiada połączenie z kością krzyżową za pomocą chrząstkozrostu, które wraz z wiekiem ulega zrośnięciu. Stanowi ona istotne miejsce przyczepu dla więzadeł oraz mięśni dna miednicy, a także opony twardej rdzenia kręgowego.

Przyczyny bólu kości guzicznej

Dolegliwości po urazie, powstają najczęściej przez podrażnienie więzadła krzyżowo-guzicznego lub złamanie kości guzicznej. W przypadku urazu, może dojść do mocnego stłuczenia.

Problemy bólowe w tej okolicy, częściej występują u  kobiet z racji tego, iż mogą one pojawić się również  wskutek powikłań po porodzie. Przyczyną bólu może być długotrwałe siedzenie np. podczas jazdy samochodem, a także problemy psychosomatyczne.

Objawy oraz konsekwencje urazów kości guzicznej

Wrażliwość bólowa powstaje podczas kompresowania, docisku kości guzicznej, czyli głównie podczas siedzenia. Charakterystyczna będzie również bolesność dotykowa kości. Napięcie okolicznych tkanek w wyniku urazu może spowodować, że ból pojawi się podczas chodu lub pochylania.

Odczucia bólowe występują w okolicy kości guzicznej, jednak zdarza się, że promieniują w górną okolicę do kości krzyżowej lub do krocza.

Niedoleczone, pourazowe podrażnienia okolicy krzyżowo-guzicznej oraz więzadła krzyżowo- guzowego, mogą prowadzić do dolegliwości takich jak:

 • bóle Achillesa
 • bóle głowy
 • bóle pięt
 • bóle stawów skokowych
 • sztywność mięśni uda, łydki
 • bóle menstruacyjne

Leczenie bólu kości krzyżowej

 • Terapia tkanek miękkich okolicy krzyżowo- guzicznej
 • Mobilizacja kości ogonowej
 • Praca z napięciami więzadłowymi
 • Laseroterapia wysokoenergetyczna
 • Mobilizacje opony twardej

Skuteczne metody leczenia

 • Osteopatia
 • Terapia manualna
 • Fizykoterapia

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »