Anatomia
Kość guziczna powstaje ze zrośniętych pięciu-sześciu ostatnich kręgów guzicznych kręgosłupa. Posiada połączenie z kością krzyżową za pomocą chrząstkozrostu, które wraz z wiekiem ulega zrośnięciu. Stanowi ona istotne miejsce przyczepu dla więzadeł oraz mięśni dna miednicy, a także opony twardej rdzenia kręgowego.
Przyczyny bólu kości guzicznej
Dolegliwości po urazie, powstają najczęściej przez podrażnienie więzadła krzyżowo-guzicznego lub złamanie kości guzicznej. W przypadku urazu, może dojść do mocnego stłuczenia.
Problemy bólowe w tej okolicy, częściej występują u kobiet z racji tego, iż mogą one pojawić się również wskutek powikłań po porodzie. Przyczyną bólu może być długotrwałe siedzenie np. podczas jazdy samochodem, a także problemy psychosomatyczne.
Objawy oraz konsekwencje urazów kości guzicznej
Wrażliwość bólowa powstaje podczas kompresowania, docisku kości guzicznej, czyli głównie podczas siedzenia. Charakterystyczna będzie również bolesność dotykowa kości. Napięcie okolicznych tkanek w wyniku urazu może spowodować, że ból pojawi się podczas chodu lub pochylania.
Odczucia bólowe występują w okolicy kości guzicznej, jednak zdarza się, że promieniują w górną okolicę do kości krzyżowej lub do krocza.
Niedoleczone, pourazowe podrażnienia okolicy krzyżowo-guzicznej oraz więzadła krzyżowo- guzowego, mogą prowadzić do dolegliwości takich jak:
- bóle Achillesa
- bóle głowy
- bóle pięt
- bóle stawów skokowych
- sztywność mięśni uda, łydki
- bóle menstruacyjne
Leczenie bólu kości krzyżowej
- Terapia tkanek miękkich okolicy krzyżowo- guzicznej
- Mobilizacja kości ogonowej
- Praca z napięciami więzadłowymi
- Laseroterapia wysokoenergetyczna
- Mobilizacje opony twardej
Skuteczne metody leczenia
- Osteopatia
- Terapia manualna
- Fizykoterapia
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy