Bóle idiopatyczne barku

Bóle idiopatyczne barku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Dolegliwości barku stanowią niekiedy złożony problem. W przypadku nagłego bólu niepoprzedzonego urazem, pojawiającego się w nocy oraz podczas ruchów, niespecyficznie w różnych miejscach barku, przyczyna może być kumulacyjna oraz stresogenna.

Oznacza to, że kompleks barkowy reaguje wtórnie na wiele obszarów ciała. Kiedy są one w restrykcji, problemie, po pewnym czasie w barku pojawia się ból, jako konsekwencja tych globalnych zaburzeń, mających połączenie z barkiem poprzez różne układy.

Jakie obszary najbardziej wpływają na bark?

 • Przepona oddechowa – poprzez swoje połączenie z żebrami odgrywa ważną rolę w oddziaływaniu na mięsień zębaty przedni, który przyczepia się do żeber. Jest to mięsień odpowiadający za stabilizację łopatki. Wyhamowanie mięśnia lub przykurcz wskutek konsekwencji złego działania przepony, może wpłynąć negatywnie na ruchomość łopatki. Przepona poprzez wzmożone napięcie, może również zmienić niekorzystnie ciśnienie w klatce piersiowej, skutkiem jest ograniczenie drenażu i regeneracji struktur kończyny górnej.
 • Szyja – powięź szyjna jest połączona z naczyniami krwionośnymi barku, sztywność powięzi prowadzi do kompresowania naczyń, a więc wpływa na cyrkulację płynów odżywczych i oczyszczających tkanki.
 • Serce- problemy chorobowe serca lub powstałe w wyniku stresu mogą obciążać niektóre struktury obręczy barkowej. Nerw błędny unerwiający serce, posiada istotne połączenie z napięciem mięśni kapturowych oraz z pobudzeniem stresowym organizmu.
 • Narządy wewnętrzne – zaburzenia trawienne np. zaparcia, zgaga mają związek ze zmianą ciśnienia w jamie brzusznej. Konsekwencją zazwyczaj jest nieprawidłowe działanie przepony i kolejno niekorzystny wpływ na ruchomość klatki piersiowej. Przepona jest unerwiona z segmentów szyjnych kręgosłupa, skąd wychodzą nerwy zaopatrujące bark. Niekorzystne jej działanie może wpływać zarówno drogą biomechaniczną oraz nerwową na mięśnie barku.

Co w takim razie jest przyczyną bólu barku?

Jest to mocno zależne od człowieka. Każdy posiada inna budowę anatomiczną, każdy też ma inną historię urazów, zabiegów, przeżyć emocjonalno-stresowych oraz inny rodzaj pracy.

Występuje wiele potencjalnych czynników, które decydują o tendencji do bólu. Poniższe przykłady przybliżą, jak zaburzenia na wyżej wymienionych strukturach mogą przyczynić się do powstania bólu:

 • Na kompleks barkowy może wpływać klatka piersiowa i tkanki z jej przedniej strony. Jedną z głównych ról w zaburzeniu ruchomości klatki piersiowej, odgrywają negatywny stres i emocje. Wpływają one szkodliwie na dynamikę oddechu. Jeśli żebra nie pracują w pełnym zakresie, przepona oraz inne mięśnie przyczepiające się do żeber, będą mniej elastyczne. Kolejno, ma to związek z usztywnieniem powięzi wokół barku, czego skutkiem stają się sklejenia w poszczególnych warstwach i ból. Z przedniej strony dyskomfort bólowy może wynikać ze sztywności mięśnia piersiowego mniejszego oraz powięzi obojczykowo- piersiowej. Z tyłu ze sklejenia powięzi w bruździe między mięśniem obłym mniejszym, a podgrzebieniowym.
 • Negatywne emocje będą również miały wpływ na osierdzie czyli „worek” otaczający serce. Osierdzie łączy się z powięzią szyjną, co może pośrednio wywierać wpływ na naczynia barku. Unerwione jest ono z tego samego odcinka kręgosłupa co mięśnie barku. Nadmierna stymulacja osierdzia poprzez obciążenia emocjonalne, „podrażnią” segmenty kręgosłupa C3-C5. Serce posiada ogromną wrażliwość na negatywne emocje np. lęk, rozczarowanie.
 • Sklejenia powięzi i wzmożone napięcia mięśni barku mogą mieć swoja przyczynę w siedzącym trybie pracy. Wynika to z brak ruchu oraz przyjmowanej postawy, która generuje tendencje do skrócenia tkanek z przedniej strony klatki piersiowej.

Jak wyleczyć idiopatyczny ból barku?

Leczenie będzie zależne od tego, jakie części ciała powiązane z barkiem okażą się problematyczne. Na pewno będzie kluczowe przywrócenie prawidłowego oddechu i wyciszenie stresu. Za pomocą terapii czaszkowo-krzyżowej skutecznie można wyregulować, wyciszyć pobudzony układ nerwowy. A zatem odpowiednia ruchomość klatki piersiowej będzie priorytetem. Pacjent otrzyma ćwiczenia pomagające przywrócić równowagę oddechową, przyczyni się to również do obniżenia poziomu stresu.

Jeśli ruchomość klatki piersiowej i kręgosłupa, zaburzyły narządy wewnętrzne bądź przepona, terapeuta odpowiednio rozluźni te rejony i uruchomi poprzez terapię manualną, wisceralną.

W przypadku problemów trawiennych, pomocna może się okazać zmiana nawyków żywieniowych. Oczywiście konieczne jest usunięcie barier, które podtrzymują dysfunkcje barku i wpływają na niego, lecz potrzebne jest lokalne rozluźnienie mięśni barku i przywrócenie odpowiedniego nawodnienia powięzi poprzez techniki manualne.

Proponowane metody leczenia idiopatycznego bólu barku

 • Osteopatia
 • Terapia manualna
 • Terapia CranioSacralna
 • Kinesiotaping
 • Trening medyczny

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »

Sprawdź też...

chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »