Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Choroba Schaeuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany. Aktualnie wyjaśnia się jej początek, przeciążeniem przednich części trzonów kręgów piersiowych podczas ich wzmożonego rozrostu u młodych osób rosnących.

Brak równowagi, pomiędzy rozrostem przednich i tylnych obszarów trzonów kręgów piersiowych prowadzi do ich klinowacenia. Takie zmiany powodują ograniczenie ruchomości kręgosłupa, jego deformację oraz ból przeciążeniowy. Im wcześniejszy wiek rozpoznania, tym skuteczniejsze leczenie gorsetowe.

Nieleczona choroba nie postępuje w życiu dorosłym, lecz deformacja kręgosłupa pozostaje. Może prowadzić do ograniczenia ruchomości klatki piersiowej czy powodować bóle górnego i dolnego odcinka kręgosłupa.

Objawy choroby Scheuermanna

Pacjenci zgłaszają przede wszystkim obustronne bóle kręgosłupa piersiowego o charakterze mięśniowym. Objawy zmniejszają się podczas odpoczynku i nasilają przy pracy, głównie w pozycji pochylonej.

W badaniu terapeuta może dostrzec:

 • Nadmierną kifozę piersiową
 • Pogłębienie lordozy lędźwiowej, co wiąże się z próbą wyrównania krzywizny
 • Obustronne zaburzenie długości mięśni, głównie prostego uda, biodrowo – lędźwiowego oraz mięśni kulszowo – goleniowych

Dodatkowym badaniem potwierdzającym diagnozę jest RTG.

Chorobę należy odpowiednio różnicować z:

 • Bólami kręgosłupa pochodzenia dyskopatycznego
 • Plecami okrągłymi
 • Wrodzonej hiperkifozy

Rozpoznanie choroby oraz wybór sposobu jej leczenia powinien należeć do lekarz specjalisty.

Leczenie i rehabilitacja w chorobie Scheuermanna

Leczenie choroby Scheuermanna możemy podzielić na:

Operacyjne – jest rzadko stosowane i polega na korekcji kręgosłupa przy pomocy śrub i prętów powodując trwałe usztywnienie.

Nieoperacyjne –  w pierwszych stadiach choroby skuteczna może okazać się fizjoterapia. Stosujemy tu głównie:

 • Rozciągnięcie skróconych grup mięśniowych
 • Ćwiczenia poprawiające ruchomość klatki piersiowej
 • Wzmocnienie mięśni posturalnych
 • Wyrobienie nawyków prawidłowej postawy
 • Ćwiczenia wyprostne kręgosłupa
 • Gorsety korekcyjne

Podejście manualne do leczenia dolegliwości związanych z chorobą Scheuermanna polega głównie na zidentyfikowaniu obszarów największego napięcia oraz zastosowaniu odpowiednich technik w celu ich zniwelowania. Dobrze sprawdzają się techniki mobilizacyjne, manipulacja powięzi, pinopresura.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »

Sprawdź też...

ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »