Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Choroba Schaeuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany. Aktualnie wyjaśnia się jej początek, przeciążeniem przednich części trzonów kręgów piersiowych podczas ich wzmożonego rozrostu u młodych osób rosnących.

Brak równowagi, pomiędzy rozrostem przednich i tylnych obszarów trzonów kręgów piersiowych prowadzi do ich klinowacenia. Takie zmiany powodują ograniczenie ruchomości kręgosłupa, jego deformację oraz ból przeciążeniowy. Im wcześniejszy wiek rozpoznania, tym skuteczniejsze leczenie gorsetowe.

Nieleczona choroba nie postępuje w życiu dorosłym, lecz deformacja kręgosłupa pozostaje. Może prowadzić do ograniczenia ruchomości klatki piersiowej czy powodować bóle górnego i dolnego odcinka kręgosłupa.

Objawy choroby Scheuermanna

Pacjenci zgłaszają przede wszystkim obustronne bóle kręgosłupa piersiowego o charakterze mięśniowym. Objawy zmniejszają się podczas odpoczynku i nasilają przy pracy, głównie w pozycji pochylonej.

W badaniu terapeuta może dostrzec:

 • Nadmierną kifozę piersiową
 • Pogłębienie lordozy lędźwiowej, co wiąże się z próbą wyrównania krzywizny
 • Obustronne zaburzenie długości mięśni, głównie prostego uda, biodrowo – lędźwiowego oraz mięśni kulszowo – goleniowych

Dodatkowym badaniem potwierdzającym diagnozę jest RTG.

Chorobę należy odpowiednio różnicować z:

 • Bólami kręgosłupa pochodzenia dyskopatycznego
 • Plecami okrągłymi
 • Wrodzonej hiperkifozy

Rozpoznanie choroby oraz wybór sposobu jej leczenia powinien należeć do lekarz specjalisty.

Leczenie i rehabilitacja w chorobie Scheuermanna

Leczenie choroby Scheuermanna możemy podzielić na:

Operacyjne – jest rzadko stosowane i polega na korekcji kręgosłupa przy pomocy śrub i prętów powodując trwałe usztywnienie.

Nieoperacyjne –  w pierwszych stadiach choroby skuteczna może okazać się fizjoterapia. Stosujemy tu głównie:

 • Rozciągnięcie skróconych grup mięśniowych
 • Ćwiczenia poprawiające ruchomość klatki piersiowej
 • Wzmocnienie mięśni posturalnych
 • Wyrobienie nawyków prawidłowej postawy
 • Ćwiczenia wyprostne kręgosłupa
 • Gorsety korekcyjne

Podejście manualne do leczenia dolegliwości związanych z chorobą Scheuermanna polega głównie na zidentyfikowaniu obszarów największego napięcia oraz zastosowaniu odpowiednich technik w celu ich zniwelowania. Dobrze sprawdzają się techniki mobilizacyjne, manipulacja powięzi, pinopresura.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »

Sprawdź też...

choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »