Pieprzyk powodem operacji kolana

Pieprzyk powodem operacji kolana

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Tak jak wspomniałem na mediach społecznościowych, wpisy te będą opisami najciekawszych przypadkówpacjentów z jakimi miałem styczność. O tym, które się tu znalazły nie decyduje ich trudność czy złożoność, ale satysfakcja z ich wyleczenia dzięki której można się poczuć jak Dr. House (w podobieństwie takim jak Chihuahua do Malamuta, ale wciąż).

Opis

Pacjentem był mężczyzna w wieku około 35 lat. Zgłosił się z bólem i sztywnością w obrębie prawej pachwiny. Objawy były szczególnie silne rano oraz w trakcie rozciągania, a jakiś czas po rozpoczęciu aktywności fizycznej ustępowały, aby wracać po kilku godzinach.

Objawy narastały do tego poziomu bardzo długo, ale dowiedziawszy się, że utrzymują się na dokładnie takim samym poziomie od kilku miesięcy nie myślałem o jakimkolwiek nowotworze. Szczerze mówiąc w ogóle nie musiałem się za bardzo głowić, bo chwilę później dowiedziałem się, że pacjent miał rekonstrukcję łąkotki w lewym kolanie 2 lata wcześniej.

Badanie

W badaniu okazało się, że dwa ważne mięśnie stabilizujące staw biodrowy prawy były osłabione. Były to mięśnie pośladkowy średni oraz biodrowo-lędźwiowy. Ponadto pachwina oraz jama brzuszna z prawej strony dawały oznaki wzmożonego napięcia. Relację między operowanym kolanem, a aktualnymi objawami potwierdziłem stymulując receptory w obrębie operowanego kolana. Mięśnie stabilizujące prawe biodro odpaliły tzn. zaczęły działać prawidłowo. Co się stało?

W trakcie operacji przecina się skórę oraz powięź. Są to struktury naszpikowane receptorami odpowiadającymi za organizację naszego ruchu. Dzięki prawidłowemu działaniu tych receptorów nasz organizm jest w stanie z niesamowitą precyzją koordynować pracę mięśni względem siebie. Po uszkodzeniu tych „centrów koordynacji” w trakcie operacji układ nerwowy odbiera te miejsca jak czarną dziurę. Osłabione w wyniku tego mięśnie muszą być kompensowane pracą innych, co powoduje ich sztywność z jaką przyszedł właśnie ten pacjent. W tym wypadku był to mięsień grzebieniowy i skośny brzucha wewnętrzny.

Terapia

Polegała na manualnym rozpracowaniu blizny pooperacyjnej lewego kolana. Zastosowałem do tego ręce, piny oraz flossing. Pod koniec terapii rozluźniłem wspomniane „nadpracowujące się” mięśnie i na kolejnej wizycie problem z biodrem był wyleczony już w 50%. 3 wizyty rozwiązały problem w całości. Co stało by się gdybym rozluźnił jedynie mięśnie dające objawy sztywności? Pacjentowi poprawiło by się na kilka godzin, maksymalnie kilka dni. Mógłby kupić 10 pakietów masaży klasycznych, laserów i ultradźwięków na to biodro, a wciąż nie rozwiązało by to problemu.

Ale gdzie kruczek?

Takich przypadków z bliznami przerobiłem już tyle, że nie jest to nic nadzwyczajnego. Dlaczego więc opisałem akurat ten? Po około 30 minutach terapii pojawia się taki przyjemny moment, gdzie już wszystko jest jasne i można w spokoju oddać się pracy. Zarówna ja i pacjent się nagadaliśmy, a jako że oboje byliśmy introwertykami było nam przyjemnie tak nic nie mówić. Podkusiło mnie jednak aby zapytać się, jak doszło do urazu kolana. Okazało się, że pacjent po prostu sobie biegł i nagłe to kolano się mu przeprostowało. Od tak. Operacja z nikąd. Czy aby na pewno?

Wykonując badanie manualne powięzi doszedłem do małej blizny po zabiegu kosmetycznym, polegającym na usunięciu wyjątkowo mocno odstającego pieprzyka. Była to 2 centymetrowa, ale dość gruba kreska między lewą łopatką, a kręgosłupem. Mięśnie kulszowo-goleniowe lewej nogi praktycznie nie działały, nawet po wykonaniu terapii kolana. Mogłem ich opór pokonać jednym palcem, więc nic dziwnego, że tak łatwo doszło do przeprostu. Łapiąc za bliznę jedną ręką i jednocześnie znów testując kulszowo-goleniowe mięśnie działały prawidłowo. Zarówno ja i pacjent byliśmy w szoku tym odkryciem, bo z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że zafundował sobie operację kolana usuwając pieprzyka.

Morał

Każda! Naprawdę, każda blizna może sprawiać problemy. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby ocenił jej jakość aby uniknąć podobnych problemów. Podobne to też niezbyt właściwe słowo, bo w swojej praktyce spotykałem już blizny w obrębie kolana powodujące migreny, zaparcia czy łokcie tenisisty. Można to porównać do sytuacji, gdy dentysta mówi że trzeba wyrwać ósemkę. Mus to mus, lepiej zrobić to teraz niż mieć kłopoty w przyszłości.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »

Sprawdź też...

choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »