Co ma wspólnego bolesne miesiączkowanie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Co ma wspólnego bolesne miesiączkowanie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjentka, lat 28, zgłosiła się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego, promieniującymi do lewej kończyny dolnej.

Wywiad – klucz do planowania terapii

Dolegliwości pojawiły się 2 lata wcześniej, bez wyraźnej przyczyny. Oprócz bólu pacjentka zgłaszała drętwienie małego palca stopy lewej. Największe nasilenie dolegliwości przybierały rankiem lub po długotrwałym bezruchu, po rozruszaniu zmniejszały się, żaden konkretny ruch nie nasilał bólu.

Pacjentka aktywna fizycznie, bez chorób towarzyszących, wykonująca pracę siedzącą. Istotną rzeczą w wywiadzie było złamanie lewej kości strzałkowej w wypadku skręcenia stawu 8 lat wcześniej oraz występujące bolesne miesiączki od 6 lat.

Badanie funkcjonalne

Testy neurologiczne oraz testy bezpieczeństwa wykluczyły przyczynę dyskopatyczną. Pacjentka po badaniu palpacyjnym została poddana terapii według FMID – Manipulacji powięzi w leczeniu dysfunkcji wewnętrznych.

Terapia rozbita była na 3 spotkania w ciągu 3 tygodni i polegała na:

  • Manipulacji punktów w obrębie powięzi głębokiej w okolicy kostki bocznej, bocznej krawędzi mięśnia prostego brzucha, dołu biodrowego lewego oraz mięśnia pośladkowego średniego.
  • Modyfikacji nawyków odnośnie ergonomii pracy (częsta zmiana pozycji, proste ćwiczenia ruchowe).

Rezultaty terapii

Pacjentka po 1. spotkaniu zgłosiła poprawę o 50% w zakresie bólu, zniknęły drętwienia stopy.
Po drugim spotkaniu dolegliwości bólowe zniknęły całkowicie.
Trzecie spotkanie przeznaczone było na zbalansowanie napięcia powięzi głębokiej.
W trakcie kontroli po 3 miesiącach pacjentka zgłosiła także redukcję o 80% bolesności w trakcie miesiączki.

Jak powiązać dolegliwości bolesnego miesiączkowania z bólem kręgosłupa?

Dolegliwości bólowe mogą być zależne również od starych urazów w obrębie całego ciała. W naszym konretnym przypadku u pacjentki doszło do wytworzenia tzw. kompensacji wstępującej. Manipulacja Powięzi tłumaczy występowanie dolegliwości narządowych zmianami w obrębie powięzi głębokiej, które pojawiają się w wyniku tzw. odruchu somato-wisceralnego. W skrócie można opisać ten stan jako ciągłą impulsację układu współczulnego (unerwiającego narządy wewnętrzne) poprzez okolice, które w przeszłości uległy urazowi oraz wprowadziły trwałe zmiany pobudzenia receptorów w uszkodzonej okolicy. U naszej pacjentki takim urazem było skręcenie stawu skokowego lewego.

Jak natomiast powiązać dolegliwości miesiączkowe z bólem kręgosłupa? Otóż okolice miednicy mniejszej, w której znajdują się macica, jajniki oraz układ więzadłowy tych narządów ściśle wiążą się z kością krzyżową, zarówno poprzez drogi nerwowe jak i poprzez tkanki miękkie. Natomiast kość krzyżowa jest miejscem, z okolic którego odchodzi nerw kulszowy – stąd ból promieniujący do kończyny dolnej.

Wywiad oraz badanie palpacyjne pozwala określić wzorce napięć w ciele, co daje możliwość skutecznego zbalansowania ciała pacjenta. Jak widać, terapia przynosi efekty również w dolegliwościach wewnętrznych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »

Sprawdź też...

zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »