Co ma wspólnego bolesne miesiączkowanie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Co ma wspólnego bolesne miesiączkowanie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjentka, lat 28, zgłosiła się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego, promieniującymi do lewej kończyny dolnej.

Wywiad – klucz do planowania terapii

Dolegliwości pojawiły się 2 lata wcześniej, bez wyraźnej przyczyny. Oprócz bólu pacjentka zgłaszała drętwienie małego palca stopy lewej. Największe nasilenie dolegliwości przybierały rankiem lub po długotrwałym bezruchu, po rozruszaniu zmniejszały się, żaden konkretny ruch nie nasilał bólu.

Pacjentka aktywna fizycznie, bez chorób towarzyszących, wykonująca pracę siedzącą. Istotną rzeczą w wywiadzie było złamanie lewej kości strzałkowej w wypadku skręcenia stawu 8 lat wcześniej oraz występujące bolesne miesiączki od 6 lat.

Badanie funkcjonalne

Testy neurologiczne oraz testy bezpieczeństwa wykluczyły przyczynę dyskopatyczną. Pacjentka po badaniu palpacyjnym została poddana terapii według FMID – Manipulacji powięzi w leczeniu dysfunkcji wewnętrznych.

Terapia rozbita była na 3 spotkania w ciągu 3 tygodni i polegała na:

  • Manipulacji punktów w obrębie powięzi głębokiej w okolicy kostki bocznej, bocznej krawędzi mięśnia prostego brzucha, dołu biodrowego lewego oraz mięśnia pośladkowego średniego.
  • Modyfikacji nawyków odnośnie ergonomii pracy (częsta zmiana pozycji, proste ćwiczenia ruchowe).

Rezultaty terapii

Pacjentka po 1. spotkaniu zgłosiła poprawę o 50% w zakresie bólu, zniknęły drętwienia stopy.
Po drugim spotkaniu dolegliwości bólowe zniknęły całkowicie.
Trzecie spotkanie przeznaczone było na zbalansowanie napięcia powięzi głębokiej.
W trakcie kontroli po 3 miesiącach pacjentka zgłosiła także redukcję o 80% bolesności w trakcie miesiączki.

Jak powiązać dolegliwości bolesnego miesiączkowania z bólem kręgosłupa?

Dolegliwości bólowe mogą być zależne również od starych urazów w obrębie całego ciała. W naszym konretnym przypadku u pacjentki doszło do wytworzenia tzw. kompensacji wstępującej. Manipulacja Powięzi tłumaczy występowanie dolegliwości narządowych zmianami w obrębie powięzi głębokiej, które pojawiają się w wyniku tzw. odruchu somato-wisceralnego. W skrócie można opisać ten stan jako ciągłą impulsację układu współczulnego (unerwiającego narządy wewnętrzne) poprzez okolice, które w przeszłości uległy urazowi oraz wprowadziły trwałe zmiany pobudzenia receptorów w uszkodzonej okolicy. U naszej pacjentki takim urazem było skręcenie stawu skokowego lewego.

Jak natomiast powiązać dolegliwości miesiączkowe z bólem kręgosłupa? Otóż okolice miednicy mniejszej, w której znajdują się macica, jajniki oraz układ więzadłowy tych narządów ściśle wiążą się z kością krzyżową, zarówno poprzez drogi nerwowe jak i poprzez tkanki miękkie. Natomiast kość krzyżowa jest miejscem, z okolic którego odchodzi nerw kulszowy – stąd ból promieniujący do kończyny dolnej.

Wywiad oraz badanie palpacyjne pozwala określić wzorce napięć w ciele, co daje możliwość skutecznego zbalansowania ciała pacjenta. Jak widać, terapia przynosi efekty również w dolegliwościach wewnętrznych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »

Sprawdź też...

itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »