Co ma wspólnego bolesne miesiączkowanie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Co ma wspólnego bolesne miesiączkowanie z bólem kręgosłupa lędźwiowego?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjentka, lat 28, zgłosiła się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lędźwiowego, promieniującymi do lewej kończyny dolnej.

Wywiad – klucz do planowania terapii

Dolegliwości pojawiły się 2 lata wcześniej, bez wyraźnej przyczyny. Oprócz bólu pacjentka zgłaszała drętwienie małego palca stopy lewej. Największe nasilenie dolegliwości przybierały rankiem lub po długotrwałym bezruchu, po rozruszaniu zmniejszały się, żaden konkretny ruch nie nasilał bólu.

Pacjentka aktywna fizycznie, bez chorób towarzyszących, wykonująca pracę siedzącą. Istotną rzeczą w wywiadzie było złamanie lewej kości strzałkowej w wypadku skręcenia stawu 8 lat wcześniej oraz występujące bolesne miesiączki od 6 lat.

Badanie funkcjonalne

Testy neurologiczne oraz testy bezpieczeństwa wykluczyły przyczynę dyskopatyczną. Pacjentka po badaniu palpacyjnym została poddana terapii według FMID – Manipulacji powięzi w leczeniu dysfunkcji wewnętrznych.

Terapia rozbita była na 3 spotkania w ciągu 3 tygodni i polegała na:

  • Manipulacji punktów w obrębie powięzi głębokiej w okolicy kostki bocznej, bocznej krawędzi mięśnia prostego brzucha, dołu biodrowego lewego oraz mięśnia pośladkowego średniego.
  • Modyfikacji nawyków odnośnie ergonomii pracy (częsta zmiana pozycji, proste ćwiczenia ruchowe).

Rezultaty terapii

Pacjentka po 1. spotkaniu zgłosiła poprawę o 50% w zakresie bólu, zniknęły drętwienia stopy.
Po drugim spotkaniu dolegliwości bólowe zniknęły całkowicie.
Trzecie spotkanie przeznaczone było na zbalansowanie napięcia powięzi głębokiej.
W trakcie kontroli po 3 miesiącach pacjentka zgłosiła także redukcję o 80% bolesności w trakcie miesiączki.

Jak powiązać dolegliwości bolesnego miesiączkowania z bólem kręgosłupa?

Dolegliwości bólowe mogą być zależne również od starych urazów w obrębie całego ciała. W naszym konretnym przypadku u pacjentki doszło do wytworzenia tzw. kompensacji wstępującej. Manipulacja Powięzi tłumaczy występowanie dolegliwości narządowych zmianami w obrębie powięzi głębokiej, które pojawiają się w wyniku tzw. odruchu somato-wisceralnego. W skrócie można opisać ten stan jako ciągłą impulsację układu współczulnego (unerwiającego narządy wewnętrzne) poprzez okolice, które w przeszłości uległy urazowi oraz wprowadziły trwałe zmiany pobudzenia receptorów w uszkodzonej okolicy. U naszej pacjentki takim urazem było skręcenie stawu skokowego lewego.

Jak natomiast powiązać dolegliwości miesiączkowe z bólem kręgosłupa? Otóż okolice miednicy mniejszej, w której znajdują się macica, jajniki oraz układ więzadłowy tych narządów ściśle wiążą się z kością krzyżową, zarówno poprzez drogi nerwowe jak i poprzez tkanki miękkie. Natomiast kość krzyżowa jest miejscem, z okolic którego odchodzi nerw kulszowy – stąd ból promieniujący do kończyny dolnej.

Wywiad oraz badanie palpacyjne pozwala określić wzorce napięć w ciele, co daje możliwość skutecznego zbalansowania ciała pacjenta. Jak widać, terapia przynosi efekty również w dolegliwościach wewnętrznych.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »

Sprawdź też...

uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »