Czy możliwe jest wyleczenie migrenowych bólów głowy trwających 20 lat?

Czy możliwe jest wyleczenie migrenowych bólów głowy trwających 20 lat?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Do gabinetu zgłosiła się pacjentka w wieku 56 lat na leczenie bardzo silnego bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego trwającego od kilku lat. Występowały problemy ze wstawaniem rano z łóżka, schylaniem, a także funkcjonowaniem na co dzień. Dolegliwości bólowe w ciągu dnia były tak silne i uciążliwe, że pacjentka musiała wspomagać się lekami przeciwbólowymi.

Dodatkowo z wywiadu dowiedziałem się o migrenowych bólach głowy trwających od 20 lat. Silne bóle nasilały się średnio 2-3 razy w tygodniu. Pomimo przyjmowania od wielu lat bardzo mocnych leków,  migreny wciąż nie odpuszczały.  Pytając w trakcie wywiadu o radzenie sobie ze stresem, uzyskałem informację, że nadmierne reakcje emocjonalne oraz stres nasilają bóle migrenowe. Zachodziła również korelacja związana z odżywianiem, a także z niedostatecznym nawodnieniem organizmu.

Postępy terapii

Po zbadaniu całego ciała pacjentka została poinformowana o wzajemnym wpływie dolegliwości związanych z głową i kręgosłupem lędźwiowym, a także z napięciami w obrębie narządów wewnętrznych.

Pierwotnie zastosowano terapię manualną kręgosłupa:

 • rozluźnienie powięzi piersiowo- lędźwiowej
 • pracę z mięśniem biodrowo-lędźwiowym oraz jego powięzią
 • pracę z mięśniami pośladkowymi
 • mobilizacje kręgosłupa

Po dwóch wizytach poprawa  sięgała 30%, zatem jak na kilkuletnie problemy – dosyć dobrze.

Wiedząc o emocjonalnym podłożu dolegliwości bólowych głowy, dalsza terapia skupiała się na uwolnieniu stresu z tkanek. Dysfunkcje na poziomie głowy mogą podtrzymywać problem w kręgosłupie L/S i na odwrót.

Na kolejnych dwóch wizytach zastosowano terapię CranioSacralną  w celu regulacji pobudzonych fizjologicznych mechanizmów stresowych oraz ich wtórnych napięć w ciele. Obejmowała ona:

 • drenaż czaszki
 • usunięcie restrykcji w obrębie kości czaszki
 • uwolnienie napięć w obrębie opony twardej mózgowia
 • pracę z fluktuacją płynu mózgowo- rdzeniowego
 • regulację układu nerwowego wegetatywnego

Dodatkowo zastosowano terapię wisceralną z rejonem jelit oraz wątroby. Migreny są bardzo złożonym problemem wynikającym najczęściej z wielu przyczyn. Wśród nich wyróżnia się:

 • problemy trzewne
 • przewlekły stres
 • kumulacja napięć emocjonalnych w tkankach
 • problemy hormonalne

Czy efekty były satysfakcjonujące?

Po zastosowaniu dwóch terapii skupiających się na wyżej wymienionych aspektach, bóle migrenowe nasilające się 2-3 razy w tygodniu zostały wyeliminowane. Pacjentka odrzuciła silne leki i mogła normalnie funkcjonować bez bólu. Jednak nie tylko migreny odpuściły! Postępy w leczeniu bólu kręgosłupa posunęły się do 80%, bez pracy w jego rejonie.

Pacjentka otrzymała ćwiczenie do domu wspierające funkcjonowanie nerwu błędnego odpowiedzialnego za działanie antystresowe oraz wytyczne co do zmiany nawyków żywieniowych, a w szczególności do systematycznego picia wody.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »

Sprawdź też...

ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
kciuk narciarza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Kciuk narciarza

Dolegliwość określana mianem „Kciuk narciarza” lub „Kciuk bramkarza” będzie dotyczyła uszkodzenia urazowego stawu śródręczno paliczkowego kciuka.
Do tego typu urazu w dużej większości dochodzi na skutek poślizgnięcia się, upadku.

Read More »