Czy możliwe jest wyleczenie migrenowych bólów głowy trwających 20 lat?

Do gabinetu zgłosiła się pacjentka w wieku 56 lat na leczenie bardzo silnego bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego trwającego od kilku lat. Występowały problemy ze wstawaniem rano z łóżka, schylaniem, a także funkcjonowaniem na co dzień. Dolegliwości bólowe w ciągu dnia były tak silne i uciążliwe, że pacjentka musiała wspomagać się lekami przeciwbólowymi.

Dodatkowo z wywiadu dowiedziałem się o migrenowych bólach głowy trwających od 20 lat. Silne bóle nasilały się średnio 2-3 razy w tygodniu. Pomimo przyjmowania od wielu lat bardzo mocnych leków,  migreny wciąż nie odpuszczały.  Pytając w trakcie wywiadu o radzenie sobie ze stresem, uzyskałem informację, że nadmierne reakcje emocjonalne oraz stres nasilają bóle migrenowe. Zachodziła również korelacja związana z odżywianiem, a także z niedostatecznym nawodnieniem organizmu.

Postępy terapii

Po zbadaniu całego ciała pacjentka została poinformowana o wzajemnym wpływie dolegliwości związanych z głową i kręgosłupem lędźwiowym, a także z napięciami w obrębie narządów wewnętrznych.

Pierwotnie zastosowano terapię manualną kręgosłupa:

 • rozluźnienie powięzi piersiowo- lędźwiowej
 • pracę z mięśniem biodrowo-lędźwiowym oraz jego powięzią
 • pracę z mięśniami pośladkowymi
 • mobilizacje kręgosłupa

Po dwóch wizytach poprawa  sięgała 30%, zatem jak na kilkuletnie problemy – dosyć dobrze.

Wiedząc o emocjonalnym podłożu dolegliwości bólowych głowy, dalsza terapia skupiała się na uwolnieniu stresu z tkanek. Dysfunkcje na poziomie głowy mogą podtrzymywać problem w kręgosłupie L/S i na odwrót.

Na kolejnych dwóch wizytach zastosowano terapię CranioSacralną  w celu regulacji pobudzonych fizjologicznych mechanizmów stresowych oraz ich wtórnych napięć w ciele. Obejmowała ona:

 • drenaż czaszki
 • usunięcie restrykcji w obrębie kości czaszki
 • uwolnienie napięć w obrębie opony twardej mózgowia
 • pracę z fluktuacją płynu mózgowo- rdzeniowego
 • regulację układu nerwowego wegetatywnego

Dodatkowo zastosowano terapię wisceralną z rejonem jelit oraz wątroby. Migreny są bardzo złożonym problemem wynikającym najczęściej z wielu przyczyn. Wśród nich wyróżnia się:

 • problemy trzewne
 • przewlekły stres
 • kumulacja napięć emocjonalnych w tkankach
 • problemy hormonalne

Czy efekty były satysfakcjonujące?

Po zastosowaniu dwóch terapii skupiających się na wyżej wymienionych aspektach, bóle migrenowe nasilające się 2-3 razy w tygodniu zostały wyeliminowane. Pacjentka odrzuciła silne leki i mogła normalnie funkcjonować bez bólu. Jednak nie tylko migreny odpuściły! Postępy w leczeniu bólu kręgosłupa posunęły się do 80%, bez pracy w jego rejonie.

Pacjentka otrzymała ćwiczenie do domu wspierające funkcjonowanie nerwu błędnego odpowiedzialnego za działanie antystresowe oraz wytyczne co do zmiany nawyków żywieniowych, a w szczególności do systematycznego picia wody.

Dominik Konieczny

Dominik Konieczny

Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia. Student Medycyny Osteopatycznej na Still Academy of Osteopathy. Uczestnik wielu szkoleń z zakresu fizjoterapii i osteopatii m.in. Terapii Cranio-Sacralnej Upledgera, Osteopatycznej diagnostyki i leczenia narządów trzewnych, kręgosłupa, stawów obwodowych. Przez wiele lat związany z Centrum Zdrowia Biegacza. W terapii stosuje zintegrowane podejście do leczenia człowieka, które opiera się na wykorzystaniu wiedzy z zakresu fizjologii, anatomii oraz psychologii, jak również na szerokiej obserwacji ciała, jako największej i najmądrzejszej "encyklopedii" wiedzy o człowieku. Ciągle poszerza swoje możliwości terapeutyczne poprzez zdobywanie wiedzy zarówno na szkoleniach oraz z książek. W leczeniu pacjentów wykorzystuje różne podejścia terapeutyczne. W przeszłości uprawiał lekkoatletykę- rzut oszczepem. Prywatnie lubi uprawiać sport oraz interesuje się psychologią, rozwojem duchowym.

Zobacz inne nasze wpisy