Czy możliwe jest wyleczenie migrenowych bólów głowy trwających 20 lat?

Czy możliwe jest wyleczenie migrenowych bólów głowy trwających 20 lat?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Do gabinetu zgłosiła się pacjentka w wieku 56 lat na leczenie bardzo silnego bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego trwającego od kilku lat. Występowały problemy ze wstawaniem rano z łóżka, schylaniem, a także funkcjonowaniem na co dzień. Dolegliwości bólowe w ciągu dnia były tak silne i uciążliwe, że pacjentka musiała wspomagać się lekami przeciwbólowymi.

Dodatkowo z wywiadu dowiedziałem się o migrenowych bólach głowy trwających od 20 lat. Silne bóle nasilały się średnio 2-3 razy w tygodniu. Pomimo przyjmowania od wielu lat bardzo mocnych leków,  migreny wciąż nie odpuszczały.  Pytając w trakcie wywiadu o radzenie sobie ze stresem, uzyskałem informację, że nadmierne reakcje emocjonalne oraz stres nasilają bóle migrenowe. Zachodziła również korelacja związana z odżywianiem, a także z niedostatecznym nawodnieniem organizmu.

Postępy terapii

Po zbadaniu całego ciała pacjentka została poinformowana o wzajemnym wpływie dolegliwości związanych z głową i kręgosłupem lędźwiowym, a także z napięciami w obrębie narządów wewnętrznych.

Pierwotnie zastosowano terapię manualną kręgosłupa:

 • rozluźnienie powięzi piersiowo- lędźwiowej
 • pracę z mięśniem biodrowo-lędźwiowym oraz jego powięzią
 • pracę z mięśniami pośladkowymi
 • mobilizacje kręgosłupa

Po dwóch wizytach poprawa  sięgała 30%, zatem jak na kilkuletnie problemy – dosyć dobrze.

Wiedząc o emocjonalnym podłożu dolegliwości bólowych głowy, dalsza terapia skupiała się na uwolnieniu stresu z tkanek. Dysfunkcje na poziomie głowy mogą podtrzymywać problem w kręgosłupie L/S i na odwrót.

Na kolejnych dwóch wizytach zastosowano terapię CranioSacralną  w celu regulacji pobudzonych fizjologicznych mechanizmów stresowych oraz ich wtórnych napięć w ciele. Obejmowała ona:

 • drenaż czaszki
 • usunięcie restrykcji w obrębie kości czaszki
 • uwolnienie napięć w obrębie opony twardej mózgowia
 • pracę z fluktuacją płynu mózgowo- rdzeniowego
 • regulację układu nerwowego wegetatywnego

Dodatkowo zastosowano terapię wisceralną z rejonem jelit oraz wątroby. Migreny są bardzo złożonym problemem wynikającym najczęściej z wielu przyczyn. Wśród nich wyróżnia się:

 • problemy trzewne
 • przewlekły stres
 • kumulacja napięć emocjonalnych w tkankach
 • problemy hormonalne

Czy efekty były satysfakcjonujące?

Po zastosowaniu dwóch terapii skupiających się na wyżej wymienionych aspektach, bóle migrenowe nasilające się 2-3 razy w tygodniu zostały wyeliminowane. Pacjentka odrzuciła silne leki i mogła normalnie funkcjonować bez bólu. Jednak nie tylko migreny odpuściły! Postępy w leczeniu bólu kręgosłupa posunęły się do 80%, bez pracy w jego rejonie.

Pacjentka otrzymała ćwiczenie do domu wspierające funkcjonowanie nerwu błędnego odpowiedzialnego za działanie antystresowe oraz wytyczne co do zmiany nawyków żywieniowych, a w szczególności do systematycznego picia wody.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »

Sprawdź też...

koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »