Do gabinetu zgłosiła się pacjentka w wieku 56 lat na leczenie bardzo silnego bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego trwającego od kilku lat. Występowały problemy ze wstawaniem rano z łóżka, schylaniem, a także funkcjonowaniem na co dzień. Dolegliwości bólowe w ciągu dnia były tak silne i uciążliwe, że pacjentka musiała wspomagać się lekami przeciwbólowymi.
Dodatkowo z wywiadu dowiedziałem się o migrenowych bólach głowy trwających od 20 lat. Silne bóle nasilały się średnio 2-3 razy w tygodniu. Pomimo przyjmowania od wielu lat bardzo mocnych leków, migreny wciąż nie odpuszczały. Pytając w trakcie wywiadu o radzenie sobie ze stresem, uzyskałem informację, że nadmierne reakcje emocjonalne oraz stres nasilają bóle migrenowe. Zachodziła również korelacja związana z odżywianiem, a także z niedostatecznym nawodnieniem organizmu.
Postępy terapii
Po zbadaniu całego ciała pacjentka została poinformowana o wzajemnym wpływie dolegliwości związanych z głową i kręgosłupem lędźwiowym, a także z napięciami w obrębie narządów wewnętrznych.
Pierwotnie zastosowano terapię manualną kręgosłupa:
- rozluźnienie powięzi piersiowo- lędźwiowej
- pracę z mięśniem biodrowo-lędźwiowym oraz jego powięzią
- pracę z mięśniami pośladkowymi
- mobilizacje kręgosłupa
Po dwóch wizytach poprawa sięgała 30%, zatem jak na kilkuletnie problemy – dosyć dobrze.
Wiedząc o emocjonalnym podłożu dolegliwości bólowych głowy, dalsza terapia skupiała się na uwolnieniu stresu z tkanek. Dysfunkcje na poziomie głowy mogą podtrzymywać problem w kręgosłupie L/S i na odwrót.
Na kolejnych dwóch wizytach zastosowano terapię CranioSacralną w celu regulacji pobudzonych fizjologicznych mechanizmów stresowych oraz ich wtórnych napięć w ciele. Obejmowała ona:
- drenaż czaszki
- usunięcie restrykcji w obrębie kości czaszki
- uwolnienie napięć w obrębie opony twardej mózgowia
- pracę z fluktuacją płynu mózgowo- rdzeniowego
- regulację układu nerwowego wegetatywnego
Dodatkowo zastosowano terapię wisceralną z rejonem jelit oraz wątroby. Migreny są bardzo złożonym problemem wynikającym najczęściej z wielu przyczyn. Wśród nich wyróżnia się:
- problemy trzewne
- przewlekły stres
- kumulacja napięć emocjonalnych w tkankach
- problemy hormonalne
Czy efekty były satysfakcjonujące?
Po zastosowaniu dwóch terapii skupiających się na wyżej wymienionych aspektach, bóle migrenowe nasilające się 2-3 razy w tygodniu zostały wyeliminowane. Pacjentka odrzuciła silne leki i mogła normalnie funkcjonować bez bólu. Jednak nie tylko migreny odpuściły! Postępy w leczeniu bólu kręgosłupa posunęły się do 80%, bez pracy w jego rejonie.
Pacjentka otrzymała ćwiczenie do domu wspierające funkcjonowanie nerwu błędnego odpowiedzialnego za działanie antystresowe oraz wytyczne co do zmiany nawyków żywieniowych, a w szczególności do systematycznego picia wody.