Dysfunkcja układu stomatologicznego, stawów skroniowo-żuchwowych

Dysfunkcja układu stomatologicznego, stawów skroniowo-żuchwowych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Komponenty kostne tego stawu to kość żuchwowa i kość skroniowa czaszki, posiada maziówkę oraz krążek stawowy dzielący (zbudowany z chrząstki włóknistej i ma kształt owalnej płytki) staw na piętro górne (zachodzi ruch ślizgu) i dolne (zachodzi ruch zawiasowy), okalany torebką stawową oraz strukturami mięśniowo/powięziowo/więzadłowymi.

Staw leży ku przodowi od ujścia przewodu słuchowego zewnętrznego i zewnętrznie osłonięty jest przez łuk jarzmowy. Prawidłowe działanie stawu jest podstawą fizjologii narządu żucia. Polega na wykonywaniu ruchów żuchwy:

 • wysuwania i cofania
 • opuszczania i podnoszenia
 • ruchów żucia (ruchy boczne)

Najistotniejszą strukturą stawu jest krążek stawowy i jego zachowanie w biomechanicznym ruchu, ściśle kontrolowaną przez aparat więzadłowy:

 • więzadło oboczne
 • torebkowe
 • skroniowo-żuchwowe
 • rylcowo-żuchwowe

Unerwienie pochodzi od nerwu uszno-skroniowego, nerwu żwaczowego będące gałęziami nerwu żuchwowego.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia są kształtowane przez wiele czynników które można podzielić na wrodzone i nabyte. Czynniki wpływające do kształtowania się wad wrodzonych to:

 • czynniki genetyczne
 • choroby matki w czasie ciąży (wirusy)
 • używki (nikotyna, alkohol, narkotyki, leki)
 • zaburzenia i choroby metaboliczne
 • niedobory w odżywianiu (witaminy, minerały)

Wady nabyte dzielą się na wywołane czynnikami wewnętrznymi:

 • niedobór wit. D3
 • chorobami zakaźnymi w wieku dziecięcym
 • ropne zapalenie ucha środkowego

Zewnętrznymi wywołane czynnikami fizjologicznymi:

 • oddychanie przez usta
 • zaburzona funkcja połykania
 • częściowych stereotypów np. gryzienia różnych przedmiotów, ssanie smoczka

Czynniki psychosomatyczne, czyli stan emocjonalny pacjenta i przenoszenie go na ciało w postaci zgrzytania zębami, obgryzania paznokci czy bruksizmu i bezdechem nocnym ma kluczowe znaczenie w diagnostyce pacjenta i późniejszym leczeniu.

Objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Głównym objawem jest ból o charakterze stałym lub narastającym i są związane z zaburzeniem w obrębie mięśni, ścięgien, więzadeł, stawu, może wystąpić z obrzękiem, stanem zapalnym prowokowane ruchem lub występujące samoistnie. Tworząc liczne kompensacje i w związku z tym bóle w np. odc. szyjnym ale też zaburzenia wegetatywne. Wymiennie kilka z nich:

 • zaburzenia ruchy żuchwy
 • trudności podczas żucia/gryzienia twardego pożywienia
 • starcie zębów
 • krwawienie z dziąseł
 • klikanie lub trzaski w obrębie stawu
 • bolesne uciski stawu
 • bóle mięśni
 • „twarz kwadratowata” efekt przerostu mięśni
 • bóle ucha
 • szumy uszne
 • uczucie zatkania
 • zawroty głowy
 • bóle głowy o charakterze migrenopodobnym
 • bóle za gałką oczną
 • silne łzawienie oka
 • bóle zdrowych zębów
 • problemy z połykaniem

Badanie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Badaniem zajmuję się lekarz stomatolog który stawia diagnozę co do problemu który występuje u pacjenta. Rehabilitacja stara się ten problem rozwiązać badając zaburzenie funkcji i odpowiednio do zaburzenia układając plan rehabilitacyjny.

W przypadku stawu SSŻ ważne jest zbadanie narządu ruchu okolicy głowy, tułowia i miednicy celem oceny czy zaburzenie ma charakter wstępujący czy zstępujący – nie wyobrażam sobie sytuacji żeby ten element pominąć w praktyce, ponieważ samo zaburzenie może mieć problem zlokalizowane zupełnie gdzie indziej niż objaw i konieczna jest ocena holistyczna.

Jeśli istnieje taka konieczność (skolioza) należy posiłkować się zdjęciem RTG, lub innymi koniecznymi badaniami.

Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego

Po ustaleniu charakteru dysfunkcji należy zbudować plan terapii która może zakładać terapię SSŻ i odc. szyjny ale również korekcję wady postawy (skolioza, płaskostopie).

Rehabilitacja stomatologiczna w postaci terapii manualnej stawu, masażu głębokiego tkanek, relaksacji i ćwiczeń, powinna być uzupełniona leczeniem protetycznym (szyna okluzyjna), leczeniem chirurgicznym w razie konieczności.

Ogólny stres, często powoduje zaburzenia w obrębie stawu i może spowodować programowanie parafunkcji jak np. zgrzytanie zębów, można konsultować ten stan z psychologiem/psychiatrą lecz z doświadczenia mojego wynika że terapia cranio-sacralna z elementami somatoemocjonalnymi najlepiej rozwiązuje problem.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »

Sprawdź też...

zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »