Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th –  pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości.

Choroba krążka międzykręgowego jest zaburzeniem w obrębie segmentu ruchowego, w skład którego wchodzą dwa sąsiednie kręgi, krążek międzykręgowy zwany dyskiem, oraz struktury łączące i stabilizujące. Choroba ta może być spowodowana po przez:

 • Uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka – powodując przemieszczanie się jądra miażdżystego. Najczęściej podczas urazu u chorych w młodszym wieku.
 • Utrata zdolności wiązania wody przez jądro miażdżyste czyli dehydratację – powodując zmniejszenie przestrzeni pomiędzy sąsiednimi kręgami. Związana z procesem starzenia się i zaburzeniami dyfuzji substancji odżywczych. Głównie u osób starczych.

Do dyskopatii piersiowej może również prowadzić siedzący tryb życia, nieprawidłowo wykonywane wzorce ruchowe (głównie dźwiganie), sumujące się mikrourazy, czy wady postawy np. skolioza.

Objawy dyskopatii kręgosłupa piersiowego

Podczas wywiadu pacjent zgłasza:

 • Nagle występujący ból
 • Przewlekły ból z promieniowaniem do klatki piersiowej i brzucha
 • Ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa Th
 • Zaburzenia czucia i osłabienie mięśni
 • Trudności z oddychaniem
 • Objawy przypominające zawał serca
 • Objawy żołądkowe

W dyskopatii kręgosłupa Th bardzo ważna jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka z różnicowaniem, ponieważ ból może być rzutowany z odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa, narządów klatki piersiowej, neuralgii międzyżebrowych, czy bólów trzewnych, ze względu na lokalizację zwojów współczulnych,

Profilaktyka i fizjoterapia dyskopatii kręgosłupa piersiowego

Profilaktyka polega na:

 • Przygotowaniu się do aktywności fizycznej poprzez rozgrzewkę
 • Zwracanie uwagi na prawidłowe wykonywanie czynności codziennych jak np. podnoszenie i dźwiganie
 • Regularna aktywności fizyczna
 • Przerwy w długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji np. praca przy komputerze
 • Ergonomia pracy

Fizjoterapia uzależniona jest od stanu pacjenta. Gdy pacjent zgłasza się w fazie ostrej, po przeprowadzeniu obszernego badania oraz różnicowania, rehabilitacja polega na:

 • Zmniejszeniu dolegliwości bólowych
 • Zmniejszeniu obrzęku w obrębie korzenia nerwowego
 • Poprawę ruchomości w obrębie segmentu
 • Pomocniczo zastosowania fizykoterapii np. jonoforezy

W przypadku rozległych uszkodzeń krążka powodujących porażenia, niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna, polegająca na:

 • Dyscektomia – usunięciu części jądra miażdżystego
 • Likwidacji niestabilności

W fazie przewlekłej, po zmniejszeniu bólu fizjoterapia ma na celu:

 • Wzmocnienie siły mięśni przykręgosłupowych
 • Wzmocnienie siły mięśni brzucha
 • Poprawę ruchomości klatki piersiowej
 • Nauka prawidłowej postawy i ergonomii pracy
 • Zmiana nieprawidłowych nawyków ruchowych

Należy pamiętać, iż ze względu na obecność zwojów współczulnych oraz ich wpływ na ukrwienie organizmu, jedną z przyczyn dyskopatii może być ich długotrwałe podrażnienie poprzez dolegliwości trzewne obszaru żołądka, wątroby, jelit, czy też dwunastnicy. W leczeniu istotne może okazać się więc wykorzystanie terapii wisceralnej.

Ze względu na częsty zastój płynów w obrębie krążka międzykręgowego, technikami z wyboru w stanie ostrym będą harmoniczne mobilizacje klatki piersiowej, okolic przepony czy też kątów żylnych, by maksymalnie poprawić drenaż kręgosłupa piersiowego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uwięźnięcie nerwu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uwięźnięcie nerwu łokciowego

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z uderzeniem w tylną część łokcia. Powtarzające się urazy w tym regionie mogą prowadzić do uwięźnięcia nerwu i powstania objawów bólowych.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »

Sprawdź też...

zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »