Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th –  pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości.

Choroba krążka międzykręgowego jest zaburzeniem w obrębie segmentu ruchowego, w skład którego wchodzą dwa sąsiednie kręgi, krążek międzykręgowy zwany dyskiem, oraz struktury łączące i stabilizujące. Choroba ta może być spowodowana po przez:

 • Uszkodzenie pierścienia włóknistego krążka – powodując przemieszczanie się jądra miażdżystego. Najczęściej podczas urazu u chorych w młodszym wieku.
 • Utrata zdolności wiązania wody przez jądro miażdżyste czyli dehydratację – powodując zmniejszenie przestrzeni pomiędzy sąsiednimi kręgami. Związana z procesem starzenia się i zaburzeniami dyfuzji substancji odżywczych. Głównie u osób starczych.

Do dyskopatii piersiowej może również prowadzić siedzący tryb życia, nieprawidłowo wykonywane wzorce ruchowe (głównie dźwiganie), sumujące się mikrourazy, czy wady postawy np. skolioza.

Objawy dyskopatii kręgosłupa piersiowego

Podczas wywiadu pacjent zgłasza:

 • Nagle występujący ból
 • Przewlekły ból z promieniowaniem do klatki piersiowej i brzucha
 • Ograniczenie ruchomości w obrębie kręgosłupa Th
 • Zaburzenia czucia i osłabienie mięśni
 • Trudności z oddychaniem
 • Objawy przypominające zawał serca
 • Objawy żołądkowe

W dyskopatii kręgosłupa Th bardzo ważna jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka z różnicowaniem, ponieważ ból może być rzutowany z odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa, narządów klatki piersiowej, neuralgii międzyżebrowych, czy bólów trzewnych, ze względu na lokalizację zwojów współczulnych,

Profilaktyka i fizjoterapia dyskopatii kręgosłupa piersiowego

Profilaktyka polega na:

 • Przygotowaniu się do aktywności fizycznej poprzez rozgrzewkę
 • Zwracanie uwagi na prawidłowe wykonywanie czynności codziennych jak np. podnoszenie i dźwiganie
 • Regularna aktywności fizyczna
 • Przerwy w długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji np. praca przy komputerze
 • Ergonomia pracy

Fizjoterapia uzależniona jest od stanu pacjenta. Gdy pacjent zgłasza się w fazie ostrej, po przeprowadzeniu obszernego badania oraz różnicowania, rehabilitacja polega na:

 • Zmniejszeniu dolegliwości bólowych
 • Zmniejszeniu obrzęku w obrębie korzenia nerwowego
 • Poprawę ruchomości w obrębie segmentu
 • Pomocniczo zastosowania fizykoterapii np. jonoforezy

W przypadku rozległych uszkodzeń krążka powodujących porażenia, niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna, polegająca na:

 • Dyscektomia – usunięciu części jądra miażdżystego
 • Likwidacji niestabilności

W fazie przewlekłej, po zmniejszeniu bólu fizjoterapia ma na celu:

 • Wzmocnienie siły mięśni przykręgosłupowych
 • Wzmocnienie siły mięśni brzucha
 • Poprawę ruchomości klatki piersiowej
 • Nauka prawidłowej postawy i ergonomii pracy
 • Zmiana nieprawidłowych nawyków ruchowych

Należy pamiętać, iż ze względu na obecność zwojów współczulnych oraz ich wpływ na ukrwienie organizmu, jedną z przyczyn dyskopatii może być ich długotrwałe podrażnienie poprzez dolegliwości trzewne obszaru żołądka, wątroby, jelit, czy też dwunastnicy. W leczeniu istotne może okazać się więc wykorzystanie terapii wisceralnej.

Ze względu na częsty zastój płynów w obrębie krążka międzykręgowego, technikami z wyboru w stanie ostrym będą harmoniczne mobilizacje klatki piersiowej, okolic przepony czy też kątów żylnych, by maksymalnie poprawić drenaż kręgosłupa piersiowego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
blizna
Blog
Łukasz Birycki

Pieprzyk powodem operacji kolana

Tak jak wspomniałem na mediach społecznościowych, wpisy te będą opisami najciekawszych przypadkówpacjentów z jakimi miałem styczność. O tym, które się tu znalazły nie decyduje ich trudność czy złożoność, ale satysfakcja z ich wyleczenia dzięki której

Read More »

Sprawdź też...

więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
kciuk narciarza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Kciuk narciarza

Dolegliwość określana mianem „Kciuk narciarza” lub „Kciuk bramkarza” będzie dotyczyła uszkodzenia urazowego stawu śródręczno paliczkowego kciuka.
Do tego typu urazu w dużej większości dochodzi na skutek poślizgnięcia się, upadku.

Read More »