Jak podejście cranio-sacralne zmieniło życie 90-letniej pacjentki

Jak podejście cranio-sacralne zmieniło życie 90-letniej pacjentki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Przypadek

W takcie pełnienia służby w ramach rehabilitacji domowej często zdarza się, że zlecone zabiegi przez „specjalistę” się nieadekwatne do stanu w jakim jest człowiek potrzebujący pomocy. Nie będę rozwodził się nad tym „dlaczego?” – o tym kiedyś popełnię osobny wpis.

Pacjentka, którą zastałem była w stanie wegetatywnym. Dla każdej osoby pracującej nad poprawą stanu zdrowia i życia innych jest to bardzo smutny obraz człowieka, który oddycha i wypełnia podstawowe funkcje życiowe. Na szczęście pacjentka miała bardzo dobrą opiekę w gronie rodziny, tak wiec powikłania pod postacią np. odleżyn nie występowały.

Pacjentka w wieku 90+, cierpiąca z powodu zaawansowanej demencji, spastyki kończyn górnych i dolnych, zaburzeń wisceralnych z powikłaniami kardiologicznymi i pulmonologicznymi, leczona objawowo przez lekarza geriatrę. Nie zmieniała pozycji, nie mówiła ze znacznym ograniczeniem reakcji na otoczenie.

Wydaję się, że to przypadek beznadziejny, u którego w zasadzie praca fizjoterapeuty/osteopaty to strata czasu i przedłużanie agonii, prawda?

Każdy kto trudni się naszym fachem pewnie pomyśli w ten sposób i będzie mu bardzo przykro, że nie jest w stanie pomóc człowiekowi. Na całe szczęście, nie ma przypadków beznadziejnych – są tylko przypadki gdzie czas terapii, restrukturyzacja homeostazy i jej (ograniczonych z racji wieku) zdolności jest dłuższy. Pamiętajmy że człowiek przez całe życie ma umiejętność regeneracji większej lub mniejszej – jednak nigdy nie zanikającej.

Postępowanie – nieschematyczne podejście do pacjentki

Jak często miewacie, że patrząc na pacjenta, wiecie co zrobić? Po prostu obserwując – to przecież część badania, oglądania. Nie inaczej było tutaj, obejrzałem pacjenta szukając zasadności przeprowadzenie np. terapii manualnej czy chociażby masażu.

Jak wiemy, głównym przeciwskazaniem do zabiegu jest brak wskazań do jego wykonania. Mając znajomość neurofizjologii wiedziałem, że efektorami nic nie zdziałam, więc postanowiłem podziałać nieszablonowo stosując terapię, którą nie każdy rozumie, wielu neguje (prościej negować niż zrozumieć założenia, cel oraz nauczyć się obserwacji i techniki) – terapię cranio-sacralną.

W postępowaniu CST wykorzystałem całą wiedzę zdobytą nt. różnych podejść terapii, jednakże mających ten sam trzon neurofizjologiczny (nie piszę tu o koncepcjach ezoterycznych).

Po zbadaniu restrykcji powięziowych, zaburzeń gęstości tkanek i testów bezpieczeństwa wg. terapii manualnej, przystąpiłem do dzieła. Dzieła, które, jak się okazało – było leczeniem pacjentki.

Opracowanie narządów wewnętrznych dla pobudzenia motoryki, opracowanie 5 przepon osteopatycznych i „kołysanie” opony twardej to były pierwsze, wprowadzające czynności, które miały przygotować pacjentkę do większej stymulacji oraz mnie do nauczenia się reakcji konkretnego pacjenta. Najgorsze co może być to podejście według określonego schematu do problemu człowieka, dlatego każdy terapeuta winien się uczyć pacjenta, jego reakcji – to gwarantuje sukcesy zawodowe.

Pierwsze terapie dały rewelacyjne efekty, pacjenta zaczęła reagować emocjonalnie na otoczenie, poznawać rodzinę i pozdrawiać mnie, swego terapeutę.

W dalszej kolejności wprowadziłem dużo pracy z klatka piersiową, odc. Szyjnym kręgosłupa, przejściem szyjno potyliczym i czaszką. Prócz CST sporo technik było poswiecone drenażowi czaszki by odprowadzać metabolity OUN i dać mu warunki optymalnej pracy i regeneracji.

Efekty terapii

Terapia trwała około roku, z różną częstotliwością tj. raz na tydzień ze stopniowym wydłużaniem przerw miedzy zabiegami, aż do odstępu co trzy tygodnie. Były to optymalne warunki do reakcji OUN i przepracowania przez organizm autoregeneracji.

Efekt?

Pacjenta zaczęła sama aktywizować stawy przez ruch co zmniejszyło przykurcze, mogła siadać, wróciła jej funkcja mowy. Swoje urodziny obchodziła jako człowiek który wrócił z wędrówki. Jej rodzina to płakała, to śmiała się, ze szczęścia? Zdziwienia? Pewnie ze wszystkiego naraz.

To nazywam pracą z człowiekiem, jego potrzebami które trzeba zrozumieć i jeżeli nasz warsztat pozwala – maksymalnie pomóc w jego dolegliwościach. W zamian dostajesz taką satysfakcję, która pozwala Ci pracować ponad normę z uśmiechem na twarzy.

Nie piszę zbyt wiele o metodzie, ponieważ o tym przeczytasz w zakładce metody fizjoterapeutyczne – terapia craniosacralna.

Z osteopatycznym pozdrowieniem!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
kciuk narciarza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Kciuk narciarza

Dolegliwość określana mianem „Kciuk narciarza” lub „Kciuk bramkarza” będzie dotyczyła uszkodzenia urazowego stawu śródręczno paliczkowego kciuka.
Do tego typu urazu w dużej większości dochodzi na skutek poślizgnięcia się, upadku.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »

Sprawdź też...

zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »