Kciuk narciarza

Lokalizacja

Dolegliwość określana mianem „Kciuk narciarza” lub „Kciuk bramkarza” będzie dotyczyła uszkodzenia urazowego stawu śródręczno-paliczkowego kciuka.

Mechanizm urazu

Do tego typu urazu w dużej większości dochodzi na skutek poślizgnięcia się, upadku. Jak można wywnioskować po nazwie najczęściej przydarza się to narciarzom alpejskim i bramkarzom piłki nożnej.

Jednak mechanizm upadku jest tak popularny, że często przydarza się on sportowcom większości dyscyplin sportowych, a także ludziom podczas czynności dnia codziennego.

Typowy mechanizm powodujący tą dolegliwość wygląda tak, że upadając, podświadomie wystawiamy w kierunku ziemi ręce w celu amortyzacji. Nasze predyspozycje anatomiczne powodują, iż bardzo często w takiej sytuacji pierwszym punktem kontaktu naszej kończyny górnej z ziemią będzie kciuk.

W momencie kontaktu kciuka z ziemią w zdecydowanej większości dochodzi do jego skoślawienia w stawie śródręczno-paliczkowym (odwiedzenie dopromieniowe), co w konsekwencji doprowadza do urazu typu „kciuk narciarza”. W wyniku tego urazu dochodzi do naderwania więzadła pobocznego łokciowego oraz torebki stawu śródręczno-paliczkowego kciuka.

Objawy

Urazowi będzie towarzyszył silny ból, lokalizujący się w stawie śródręczno-paliczkowym, narastający obrzęk oraz problem z chwytaniem przedmiotów.

Fizjoterapia kciuka narciarza

W większości przypadków leczeniu „kciuka narciarza” jest zachowawcze, tzn. bez zabiegu chirurgicznego. Fizjoterapeuta w swoim działaniu początkowo wspomoże odpływ obrzęku z kontuzjowanej okolicy. Bardzo dobrze w terapii sprawdzają się metody terapeutyczne z pinopresury: „zwarcia” i „GRAD”.

Po ustąpieniu obrzęku terapeuta może zastosować techniki naczyniowe wspomagające dopływ krwi tętniczej do stawu śródręczno-paliczkowego. Wskazanym również będą delikatne mobilizacje torebki stawowej w celu poprawy jej odżywienia.

Przydatnym w terapii będzie również zastosowanie zabiegów z zakresu fizykoterapii. W przypadku większych uszkodzeń z wyraźnym przesunięciem fragmentów kostnych należy skonsultować się z chirurgiem, ortopedą.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

David Nachman

David Nachman

Absolwent AWF Kraków, UJCM oraz KWSPZ. Ukończył cykl szkoleń medycyny manualnej wg. Radosława Składowskiego oraz kursów doszkalających w tej metodzie. Fizjoterapeuta w zespole Fizjoterapia Tabor. Uczestnik wielu szkoleń o tematyce osteopatycznej oraz różnych metod terapii manualnej. "Moją drogę szkoleniową cechuje otwartość. Nie zamykam się i nie oceniam negatywnie żadnej z metod. Za to staram się wyciągnąć z każdego podejścia elementy, które związane w całość pomogą mi odnaleźć osobny klucz do wyleczenia dysfunkcji każdego pacjenta z osobna". Pasjonat tenisa, sportów walki. 8 lat grający w piłkę nożną, 4 lata trenujący biegi lekkoatletyczne.

Zobacz inne nasze wpisy