Koksartroza

Koksartroza

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Jeśli chodzi o staw biodrowy, zmiany zwyrodnieniowe lokalizują się w obrębie torebki stawowej oraz chrząstce stawowej obu powierzchni stawowych (głowa kości udowej i powierzchnia księżycowata kości miednicznej).

Przyczyny koksartrozy

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy. Poza tym, że naturalnie z wiekiem takie zmiany będą u nas postępowały, ważnym aspektem tych zmian będzie to jak ruchowo wygląda nasze życie. A mianowicie do takich zmian może doprowadzić zbyt mała ilość ruchu, bez którego staw nie jest wstanie się odżywiać lub nadmierna ilość ruchu(sportowcy) kiedy to nakładające się obciążenie będą zbyt intensywne, aby nasz staw mógł za tym nadążyć. Należy pamiętać, że zwłaszcza u starszych osób zbędne kilogramy będą dużym utrudnieniem z racji dodatkowych przeciążeń, które będzie musiało znosić biodro.

Wiemy już jak ważne są kwestie ruchowe i wiekowe w koksartrozie ale co jeszcze może sprawić, że będziemy bardziej narażeni na takie zmiany ? Otóż będzie to:

  • dysplazja stawu biodrowego
  • choroba Perthesa
  • podwichnięcie stawu biodrowego
  • martwica głowy kości udowej
  • urazy

Objawy koksartozy

W pierwszej kolejności ból zazwyczaj będzie się lokalizował w obrębie pachwiny ale dodatkowymi rejonami nierzadko dotkniętymi wrażeniami bólowymi będą: kolano, ze względu na bardzo podobne unerwienie do biodra, krętarz większy, pośladek i okolica talerza biodrowego, a także lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Obserwować również możemy postępujące ograniczenie zakresu ruchu stawu biodrowego. Charakterystyczną, odróżniającą od bólu rzutowanego w obrębie biodra rzeczą będzie to, iż ból występuje głównie w trakcie obciążania kończyny.

Diagnostyka

Efektemzwyrodnienia stawu biodrowego będzie występowaniekolejnych etapów wzorca torebkowego. Oznacza to, iż możliwości ruchowe będą zanikać kolejno dla: rotacji wewnętrznej, odwiedzenia, zgięcie, wyprostu, a na końcu rotacji zewnętrznej. W przypadku kiedy występuje wiele objawów wskazujących na to schorzenie najlepiej będzie wykonać badanie MRI lub RTG.

Fizjoterapia w koksartrozie

Należy zaznaczyć, iż zmiany zwyrodnieniowe same w sobie nie bolą. Ból występuje w konsekwencji zwiększonego ciśnienia okolicy zajętej i w związku z tym drażnieniem receptorów bólowych. Aczkolwiek duże zmiany będą się niemal zawsze wiązały z odczuciami bólowymi. Małe zmiany – nie zawsze. Fizjoterapeuta powinien na początku zadbać o poprawne odżywienie stawu pracując w okolicy naczyń krwionośnych odżywiających go. Tutaj terapeuta powinien dokładnie przeanalizować dietę pacjenta, w wywiadzie pytając go o problemy gastryczne, jak przykładowo zaparcia. Napięcie w obrębie jelit i otrzewnej otaczającej je wszystkie będzie negatywnie wpływało na zaopatrzenie tętnicze biodra, gdyż właśnie przez otrzewną przebiega jedna z głównych tętnic dostarczającej w jego obręb krew. Doświadczenie zawodowe nie przypomina mi pacjenta ze zdiagnozowaną koksartrozą, który nie zgłaszał żadnych problemów z układem pokarmowym. Bardzo dobrze, zwłaszcza w zwalczaniu bólu związanego z koksartrozą działają techniki z pinopresury wg. dr Radosłąwa Składowskiego. Terapeuta powinien zbadać biomechanikę pacjenta i wychwycić nieprawidłowe wzorce napięciowe nadmiernie obciążające biodro. Po zniesieniu bólu można wprowadzać delikatne techniki bezpośrednio angażujące biodro i kolejno zaoferować odpowiednią aktywność fizyczną dostosowaną do pacjenta.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »

Sprawdź też...

zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »