Koksartroza

Koksartroza

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Jeśli chodzi o staw biodrowy, zmiany zwyrodnieniowe lokalizują się w obrębie torebki stawowej oraz chrząstce stawowej obu powierzchni stawowych (głowa kości udowej i powierzchnia księżycowata kości miednicznej).

Przyczyny koksartrozy

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy. Poza tym, że naturalnie z wiekiem takie zmiany będą u nas postępowały, ważnym aspektem tych zmian będzie to jak ruchowo wygląda nasze życie. A mianowicie do takich zmian może doprowadzić zbyt mała ilość ruchu, bez którego staw nie jest wstanie się odżywiać lub nadmierna ilość ruchu(sportowcy) kiedy to nakładające się obciążenie będą zbyt intensywne, aby nasz staw mógł za tym nadążyć. Należy pamiętać, że zwłaszcza u starszych osób zbędne kilogramy będą dużym utrudnieniem z racji dodatkowych przeciążeń, które będzie musiało znosić biodro.

Wiemy już jak ważne są kwestie ruchowe i wiekowe w koksartrozie ale co jeszcze może sprawić, że będziemy bardziej narażeni na takie zmiany ? Otóż będzie to:

  • dysplazja stawu biodrowego
  • choroba Perthesa
  • podwichnięcie stawu biodrowego
  • martwica głowy kości udowej
  • urazy

Objawy koksartozy

W pierwszej kolejności ból zazwyczaj będzie się lokalizował w obrębie pachwiny ale dodatkowymi rejonami nierzadko dotkniętymi wrażeniami bólowymi będą: kolano, ze względu na bardzo podobne unerwienie do biodra, krętarz większy, pośladek i okolica talerza biodrowego, a także lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Obserwować również możemy postępujące ograniczenie zakresu ruchu stawu biodrowego. Charakterystyczną, odróżniającą od bólu rzutowanego w obrębie biodra rzeczą będzie to, iż ból występuje głównie w trakcie obciążania kończyny.

Diagnostyka

Efektemzwyrodnienia stawu biodrowego będzie występowaniekolejnych etapów wzorca torebkowego. Oznacza to, iż możliwości ruchowe będą zanikać kolejno dla: rotacji wewnętrznej, odwiedzenia, zgięcie, wyprostu, a na końcu rotacji zewnętrznej. W przypadku kiedy występuje wiele objawów wskazujących na to schorzenie najlepiej będzie wykonać badanie MRI lub RTG.

Fizjoterapia w koksartrozie

Należy zaznaczyć, iż zmiany zwyrodnieniowe same w sobie nie bolą. Ból występuje w konsekwencji zwiększonego ciśnienia okolicy zajętej i w związku z tym drażnieniem receptorów bólowych. Aczkolwiek duże zmiany będą się niemal zawsze wiązały z odczuciami bólowymi. Małe zmiany – nie zawsze. Fizjoterapeuta powinien na początku zadbać o poprawne odżywienie stawu pracując w okolicy naczyń krwionośnych odżywiających go. Tutaj terapeuta powinien dokładnie przeanalizować dietę pacjenta, w wywiadzie pytając go o problemy gastryczne, jak przykładowo zaparcia. Napięcie w obrębie jelit i otrzewnej otaczającej je wszystkie będzie negatywnie wpływało na zaopatrzenie tętnicze biodra, gdyż właśnie przez otrzewną przebiega jedna z głównych tętnic dostarczającej w jego obręb krew. Doświadczenie zawodowe nie przypomina mi pacjenta ze zdiagnozowaną koksartrozą, który nie zgłaszał żadnych problemów z układem pokarmowym. Bardzo dobrze, zwłaszcza w zwalczaniu bólu związanego z koksartrozą działają techniki z pinopresury wg. dr Radosłąwa Składowskiego. Terapeuta powinien zbadać biomechanikę pacjenta i wychwycić nieprawidłowe wzorce napięciowe nadmiernie obciążające biodro. Po zniesieniu bólu można wprowadzać delikatne techniki bezpośrednio angażujące biodro i kolejno zaoferować odpowiednią aktywność fizyczną dostosowaną do pacjenta.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »