Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka. Może dotyczyć nawet 40 – 50% sportowców. Schorzenie to spowodowane może być czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi.

Do zewnętrznych przyczyn zaliczamy zmiany przeciążeniowe, które najczęściej spowodowane są nieprawidłową techniką skoków, zbyt długim czasem trwania treningu lub nagromadzeniem się mikrourazów. Czynniki wewnętrzne dotyczą przede wszystkim zmian biochemicznych i genetycznych.

Podstawy anatomii

Więzadło rzepki jest częścią  ścięgna mięśnia czworogłowego uda, a więc największego prostownika stawu kolanowego. Biegnie od dolnego brzegu i przedniej powierzchni rzepki do guzowatości kości piszczelowej.

Obraz kliniczny kolana skoczka

Podczas wywiadu pacjent najczęściej zgłasza ból w okolicy więzadła rzepki, nasilający się podczas chodzenia po schodach (głównie przy schodzeniu), wykonywania wielokrotnie powtarzalnych ruchów angażujących prostowniki kolana oraz lądowaniu po wyskoku. Najczęściej ma on charakter kłujący.

Badanie palpacyjne wywołuje bolesność uciskową, głównie przy dolnej krawędzi rzepki. Największy ból obserwujemy, gdy staw kolanowy znajduje się w pozycji wyprostnej, a mięsień czworogłowy jest rozluźniony.

Należy przeprowadzić badania różnicowe między innymi ze schorzeniami stawu rzepkowo – udowego. Niezbędne może okazać się tu badanie USG.

Leczenie i rehabilitacja kolana skoczka

W pierwszym etapie dolegliwości bólowych zaleca się ograniczenie treningów i nadmiernej aktywności. Najczęściej stosuje się formę terapii zgodną z zasadą PRICE:

  • Ochrona
  • Odpoczynek
  • Ochłodzenie
  • Kompresja
  • Elewacja

Bardzo dobre wyniki w powrocie do sprawności obserwujemy przy zastosowaniu kinezyterapii i odpowiednio dobranych ćwiczeń ekscentrycznych. W pierwszym etapie rehabilitacji powinniśmy się skupić na ćwiczeniach rozciągających mięsień czworogłowy uda oraz jego antagonistów na tylnej stronie uda.

Skorygowanie nieprawidłowej techniki treningowej oraz zastosowanie ćwiczeń świadomego obciążania obu kończyn w równym stopniu. Na tym etapie pomocna może być również praca mięśniowo – powięziowa na mięśniach mających wpływ na pracę stawu kolanowego oraz pomocniczo fizykoterapia, głównie krioterapia.

Należy pamiętać, iż problem musi być traktowany globalnie. Kolano, jak często się mówi, jest wypadkową stopy i biodra. Jakiekolwiek zaburzenia biomechaniki wymienionych obszarów może przyczynić się do wystąpienia bólu. Ból może również rzutować w obręb przedniego przedziału stawu kolanowego z okolic jamy brzusznej czy też kręgosłupa lędźwiowego.

Kolejna faza będzie dotyczyła wzmocnienia odpowiednich grup mięśniowych oraz zwrócenie uwagi na czynności prewencyjne, a więc prawidłowo wykonaną rozgrzewkę przed podjęciem aktywności fizycznej, czy  odpowiedni dobór obuwia sportowego, W przypadku, gdy leczenie zachowawcze jest bezskuteczne, może dojść do leczenia operacyjnego. Polega ono na resekcji tkanki zwyrodnieniowej lub shaving artroskopowy przy kontroli USG.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »

Sprawdź też...

zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »