Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka. Może dotyczyć nawet 40 – 50% sportowców. Schorzenie to spowodowane może być czynnikami zewnętrznymi lub wewnętrznymi.

Do zewnętrznych przyczyn zaliczamy zmiany przeciążeniowe, które najczęściej spowodowane są nieprawidłową techniką skoków, zbyt długim czasem trwania treningu lub nagromadzeniem się mikrourazów. Czynniki wewnętrzne dotyczą przede wszystkim zmian biochemicznych i genetycznych.

Podstawy anatomii

Więzadło rzepki jest częścią  ścięgna mięśnia czworogłowego uda, a więc największego prostownika stawu kolanowego. Biegnie od dolnego brzegu i przedniej powierzchni rzepki do guzowatości kości piszczelowej.

Obraz kliniczny kolana skoczka

Podczas wywiadu pacjent najczęściej zgłasza ból w okolicy więzadła rzepki, nasilający się podczas chodzenia po schodach (głównie przy schodzeniu), wykonywania wielokrotnie powtarzalnych ruchów angażujących prostowniki kolana oraz lądowaniu po wyskoku. Najczęściej ma on charakter kłujący.

Badanie palpacyjne wywołuje bolesność uciskową, głównie przy dolnej krawędzi rzepki. Największy ból obserwujemy, gdy staw kolanowy znajduje się w pozycji wyprostnej, a mięsień czworogłowy jest rozluźniony.

Należy przeprowadzić badania różnicowe między innymi ze schorzeniami stawu rzepkowo – udowego. Niezbędne może okazać się tu badanie USG.

Leczenie i rehabilitacja kolana skoczka

W pierwszym etapie dolegliwości bólowych zaleca się ograniczenie treningów i nadmiernej aktywności. Najczęściej stosuje się formę terapii zgodną z zasadą PRICE:

  • Ochrona
  • Odpoczynek
  • Ochłodzenie
  • Kompresja
  • Elewacja

Bardzo dobre wyniki w powrocie do sprawności obserwujemy przy zastosowaniu kinezyterapii i odpowiednio dobranych ćwiczeń ekscentrycznych. W pierwszym etapie rehabilitacji powinniśmy się skupić na ćwiczeniach rozciągających mięsień czworogłowy uda oraz jego antagonistów na tylnej stronie uda.

Skorygowanie nieprawidłowej techniki treningowej oraz zastosowanie ćwiczeń świadomego obciążania obu kończyn w równym stopniu. Na tym etapie pomocna może być również praca mięśniowo – powięziowa na mięśniach mających wpływ na pracę stawu kolanowego oraz pomocniczo fizykoterapia, głównie krioterapia.

Należy pamiętać, iż problem musi być traktowany globalnie. Kolano, jak często się mówi, jest wypadkową stopy i biodra. Jakiekolwiek zaburzenia biomechaniki wymienionych obszarów może przyczynić się do wystąpienia bólu. Ból może również rzutować w obręb przedniego przedziału stawu kolanowego z okolic jamy brzusznej czy też kręgosłupa lędźwiowego.

Kolejna faza będzie dotyczyła wzmocnienia odpowiednich grup mięśniowych oraz zwrócenie uwagi na czynności prewencyjne, a więc prawidłowo wykonaną rozgrzewkę przed podjęciem aktywności fizycznej, czy  odpowiedni dobór obuwia sportowego, W przypadku, gdy leczenie zachowawcze jest bezskuteczne, może dojść do leczenia operacyjnego. Polega ono na resekcji tkanki zwyrodnieniowej lub shaving artroskopowy przy kontroli USG.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »

Sprawdź też...

mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »
uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »