Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów, które ruchomo połączone są z żebrami. Zbudowane są z trzonu oraz łuku kręgu, tworząc kanał, wewnątrz którego znajduje się rdzeń kręgowy. Trzony w tym odcinku zwiększają swoją masywność ku dołowi.
Do kompresyjnych uszkodzeń dochodzi przede wszystkim w przebiegu osteoporozy. Siła powodujące takie złamania działa wzdłuż długiej osi kręgosłupa, a osłabienie struktury kostnej dotyczy głównie trzonu kręgu. Z powodu nienaruszenia tylnej kolumny kręgosłupa i więzadeł są to złamania stabilne.
Przyczyny złamań kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa
- Osteoporoza–uszkodzenie struktury kości spowodowane jest zaburzeniem gospodarki wapniowej. Skutkuje to kumulacją mikropęknięć trzonów kręgów co prowadzi do złamań kompresyjnych. Do złamania na tle osteoporotycznym, aż do 75% dochodzi podczas wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego.
- Uraz – głównie upadki z wysokości
- Nowotwór
Objawy złamań kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa
- Nagły, silny, opasujący ból na poziomie uszkodzonego kręgu
- Narastający ból podczas ruchu
- Zaburzeni neurologiczne
W przypadku kolejnych złamań:
- Pogłębienie kifozy piersiowej – powstanie wdowiego garbu
- Deformacje klatki piersiowej
- Spadek pojemności oddechowej
- Przewlekłe bóle grzbietu
Wywiad w złamaniach kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa
Niezbędnymi informacjami od pacjenta w wywiadzie są:
- Rodzaj urazu
- Lokalizacja urazu
- Czas wystąpienia bólu
Ważnym elementem jest opis zdjęcia RTG dzięki któremu możemy oszacować wielkość złamania. Dodatkowo, można zastosować badanie MRI pozwalające na ocenę uszkodzeń tkanek miękkich, które mogły ucierpieć podczas złamania. Przy podejrzeniu złamań w obrębie kręgosłupa należy przeprowadzić badanie neurologiczne.
Leczenie i rehabilitacja złamań kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa
Leczenie operacyjne:
Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest głównie – niestabilność kręgosłupa, która prowadzi do uciśnięcia struktur nerwowych. Deformacja kręgosłupa oraz ból nieustępujący w leczeniu zachowawczym.
Leczenie nieoperacyjne:
- Stosowanie gorsetów np. Jeweta
- Rehabilitacja
Do najważniejszych elementów rehabilitacji po kompresyjnym złamaniu trzonu kręgosłupa piersiowego możemy zaliczyć:
- Elementy terapii manualnej – poprawiające ruchomość w obrębie stawów kręgosłupa
- Ćwiczenia indywidualne – wzmacniające gorset mięśniowy oraz poprawiające postawę ciała
- Ćwiczenia oddechowe
- Ćwiczenia stabilizacyjne
- Ćwiczenia rozciągające
- Fizykoterapia – magnetoterapia, laseroterapia oraz elektroterapia
- Nauka wykonywania czynności życia codziennego w prawidłowym wzorcu ruchu
Terapeuta pracujący manualnie dbać będzie przede wszystkim o prawidłowe napięcie tkanek otaczających mięśnie złamania oraz o zapewnienie maksymalnego odżywienia okolicy kręgosłupa piersiowego. Sprawdzą się tu elementy harmonicznych mobilizacji czy też terapii mięśniowo-powięziowej.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy