Kompresyjne złamanie trzonów kręgów piersiowych

Kompresyjne złamanie trzonów kręgów piersiowych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów, które ruchomo połączone są z żebrami. Zbudowane są z trzonu oraz łuku kręgu,  tworząc kanał, wewnątrz którego znajduje się rdzeń kręgowy. Trzony w tym odcinku zwiększają swoją masywność ku dołowi.

Do kompresyjnych uszkodzeń dochodzi przede wszystkim w przebiegu osteoporozy. Siła powodujące takie złamania działa wzdłuż długiej osi kręgosłupa, a osłabienie struktury kostnej dotyczy głównie trzonu kręgu. Z powodu nienaruszenia tylnej kolumny kręgosłupa i więzadeł są to złamania stabilne.

Przyczyny złamań kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa

 • Osteoporoza–uszkodzenie struktury kości spowodowane jest zaburzeniem gospodarki wapniowej. Skutkuje to kumulacją mikropęknięć trzonów kręgów co prowadzi do złamań kompresyjnych. Do złamania na tle osteoporotycznym, aż do 75% dochodzi podczas wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego.
 • Uraz – głównie upadki z wysokości
 • Nowotwór

Objawy złamań kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa

 • Nagły, silny, opasujący ból na poziomie uszkodzonego kręgu
 • Narastający ból podczas ruchu
 • Zaburzeni neurologiczne

W przypadku kolejnych złamań:

 • Pogłębienie kifozy piersiowej – powstanie wdowiego garbu
 • Deformacje klatki piersiowej
 • Spadek pojemności oddechowej
 • Przewlekłe bóle grzbietu

Wywiad w złamaniach kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa

Niezbędnymi informacjami od pacjenta w wywiadzie są:

 • Rodzaj urazu
 • Lokalizacja urazu
 • Czas wystąpienia bólu

Ważnym elementem jest opis zdjęcia RTG dzięki któremu możemy oszacować wielkość złamania. Dodatkowo, można zastosować badanie MRI pozwalające na ocenę uszkodzeń tkanek miękkich, które mogły ucierpieć podczas złamania. Przy podejrzeniu złamań w obrębie kręgosłupa należy przeprowadzić badanie neurologiczne.

Leczenie i rehabilitacja złamań kompresyjnych odcinka piersiowego kręgosłupa

Leczenie operacyjne:

Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest głównie –  niestabilność kręgosłupa, która prowadzi do uciśnięcia struktur nerwowych. Deformacja kręgosłupa oraz ból nieustępujący w leczeniu zachowawczym.

Leczenie nieoperacyjne:

 • Stosowanie gorsetów np. Jeweta
 • Rehabilitacja

Do najważniejszych elementów rehabilitacji po kompresyjnym złamaniu trzonu kręgosłupa piersiowego możemy zaliczyć:

 • Elementy terapii manualnej – poprawiające ruchomość w obrębie stawów kręgosłupa
 • Ćwiczenia indywidualne – wzmacniające gorset mięśniowy oraz poprawiające postawę ciała
 • Ćwiczenia oddechowe
 • Ćwiczenia stabilizacyjne
 • Ćwiczenia rozciągające
 • Fizykoterapia – magnetoterapia, laseroterapia oraz elektroterapia
 • Nauka wykonywania czynności życia codziennego w prawidłowym wzorcu ruchu

Terapeuta pracujący manualnie dbać będzie przede wszystkim o prawidłowe napięcie tkanek otaczających mięśnie złamania oraz o zapewnienie maksymalnego odżywienia okolicy kręgosłupa piersiowego. Sprawdzą się tu elementy harmonicznych mobilizacji czy też terapii mięśniowo-powięziowej.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »

Sprawdź też...

nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »
kciuk narciarza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Kciuk narciarza

Dolegliwość określana mianem „Kciuk narciarza” lub „Kciuk bramkarza” będzie dotyczyła uszkodzenia urazowego stawu śródręczno paliczkowego kciuka.
Do tego typu urazu w dużej większości dochodzi na skutek poślizgnięcia się, upadku.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »