Kręcz szyjny

Anatomia

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną. Podam przykład by zobrazować – kręcz prawostronny głowa pochylona jest w stronę prawego boku i skręcona w lewo, bark prawy zostaje uniesiony,głowa przesunięta w lewo.

W konsekwencji do tego stanu dochodzi do zniekształcenia czaszki i jej utrwalonej asymetrii. Twarz po stronie kręczu ulega zmniejszeniu, kąty oczu i uszu obniżają się, nos odchyla się w stronę chorą, a w dalszym procesie deformacji dochodzi do powstawania wad zgryzu.

Zniekształceniu ulega również potylica, która uwypukla się po stronie kręczu, zaś po stronie przeciwnej powstaje spłaszczenie. W obrębie kręgosłupa szyjnego dochodzi do skrzywienia skierowanego łukiem w stronę zdrową oraz skrzywienia kompensacyjne w odcinku piersiowym, a później w lędźwiowym. Dlatego wczesna diagnostyka jest bardzo ważna. Wrodzony kręcz szyi należy odróżnić od kręczu wtórnego (nabytego), który wymaga przed wszystkim leczenia przyczyny takiej jak wada wzroku, słuchu itp..

W zależności od patogenezy wyróżniamy następujące kręcze:

 • wrodzony pochodzenia kostnego (wrodzone strukturalne zmiany kostne kręgów szyjnych)
 • wrodzony pochodzenia mięśniowego(skrócenie m. m-o-s, częściowe zbliznowaceniem lub zwłóknieniem na tle zmian naczyniowych)
 • nabyty (następstwo choroby np. wzroku, słuchu, zapalne migdałków, węzłów chłonnych szyi, blizny itp., występuje u dzieci i dorosłych)

Przyczyny kręczu szyjnego

Kręcz szyjny u dorosłych jest nabyty i może być spowodowany:

 • urazy kręgosłupa
 • niedowidzenie lub niedosłuch wymuszające kompensacyjną
 • patologiczne ustawienie odc. C oraz głowy np. w pracy, utrwalone nawyki
 • wzmożone napięcie mięśni szyi
 • niedowłady mięśni szyjnych
 • procesy zapalne w przebiegu niektórych choróby

U dorosłych ma charakter kurczowy (dystomii) lub reumatyczny (dotyczy MOS).

Objawy kręczu szyjnego

Objawem który sugeruje rozpoczęcie diagnostyki jest nieprawidłowe ustawienie głowy. W dalszej kolejności specjalista lekarz, fizjoterapeuta, osteopata obserwuje różnego rodzaju przechylenie głowy z uniesieniem barku, sprawdza palpacyjniehipo-hipertonusy mięśniowe i mobilność odc. szyjnego. Przy kręczach szyi wrodzonych, często występują zaburzenia współistniejące:

 • dysplazja stawu biodrowego
 • podwinięcie kręgów C1–C2
 • stopy końsko-szpotawe
 • płaskogłowie

Pomocne w diagnostyce są badania obrazowe:

 • USG mięśni szyi
 • Elektromiografia
 • RTG odc. C (problemem może być niskie uwapnienie kręgów u dzieci)
 • MRI odc. C

Leczenie kręczu szyjnego

Podstawą leczenia jest stwierdzenie jakiego rodzaju jest to kręcz i zaprogramowanie odpowiedniego leczenia. Przy kręczach wrodzonych mięśniowych/kostnych wszystko zależy od stopnia deformacji struktur kręgów czy uszkodzenia naczyniowego mięśnia. Mogą one być zabiegowo/operacyjne:

 • Iniekcja toksyny botulinowej
 • Miotomii chirurgicznej
 • Operacja odc. C

Wykonywane przed przystąpieniem do leczenia fizjoterapeutycznego, lub najpierw przystąpić do działać mniej inwazyjnych jak fizjoterapia/osteopatia i, jeśli będzie zbyt duży progres kręczu i innych układów, przeprowadzić zabieg.

Druga forma wydaję się lepszym rozwiązaniem które może w znaczniej mierze zahamować rozwój samej choroby jak i kompensacji, lub przygotować do zabiegu. Należy pamiętać że sama terapia będzie ewoluować wraz ze wzrostem dziecka.

Terapia

W działaniu terapeutycznym rozpoczynamy od edukacji rodziców/dorosłego (jeśli kręcz nabyty) nt. terapii ułożeniowej dziecka, tak by nie pogłębiać dysfunkcji.

Wypracowywania w drodze ćwiczeń odpowiedniego napięcia, można się posłużyć metodą NTD – Bobath lub technikami nerwowo-mięśniowymi dla utrwalenia stosując plastry dynamiczne (KinesioTaping).

Techniki osteopatyczne w pracy kranialnej i opracowaniu nerwu dodatkowego, pobudzaniu krążenia płynów. Włączając terapie wad postawy która może się bardzo szybko pojawić oraz innych układów jeśli występują zaburzenia.

U dorosłych postępowanie jest podobne z tym że zaburzeń może być znacznie więcej, a więc i samej pracy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

Tomasz Łukawski

Tomasz Łukawski

Założyciel Tomasz Łukawski osteopatia fizjoterapia masaż. Fizjoterapeuta po Uniwersytecie Jagielońskim Collegium Medicum, obecnie student Medycyny Osteopatycznej na Akademii Osteopatii. Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe, zdobywane w ciężkiej pracy w szpitalach (oddział hematologi, onkologii, pulmonologii, ortopedii i neurologii) oraz przychodni wielospecjalistycznej zajmującej się najbardziej skomplikowanymi przypadkami, różnych specjalizacji z całej Polski. W 2018 r podczas targów "Bliżej zdrowia - bliżej natury" wygłosił obszerny referat po tytułem: "Synteza metod fizjoterapeutycznych jako możliwość holistycznej diagnostyki/leczenia pacjenta". Uczestnik wielu kursów i konferencji naukowych, które poszerzyły horyzonty zawodowej pasji. W wolnych chwilach miłośnik literatury pięknej, sztuki, przyrody oraz jazzu i filmów z Jamesem Bondem.

Zobacz inne nasze wpisy