Kręcz szyjny

Kręcz szyjny

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną. Podam przykład by zobrazować – kręcz prawostronny głowa pochylona jest w stronę prawego boku i skręcona w lewo, bark prawy zostaje uniesiony,głowa przesunięta w lewo.

W konsekwencji do tego stanu dochodzi do zniekształcenia czaszki i jej utrwalonej asymetrii. Twarz po stronie kręczu ulega zmniejszeniu, kąty oczu i uszu obniżają się, nos odchyla się w stronę chorą, a w dalszym procesie deformacji dochodzi do powstawania wad zgryzu.

Zniekształceniu ulega również potylica, która uwypukla się po stronie kręczu, zaś po stronie przeciwnej powstaje spłaszczenie. W obrębie kręgosłupa szyjnego dochodzi do skrzywienia skierowanego łukiem w stronę zdrową oraz skrzywienia kompensacyjne w odcinku piersiowym, a później w lędźwiowym. Dlatego wczesna diagnostyka jest bardzo ważna. Wrodzony kręcz szyi należy odróżnić od kręczu wtórnego (nabytego), który wymaga przed wszystkim leczenia przyczyny takiej jak wada wzroku, słuchu itp..

W zależności od patogenezy wyróżniamy następujące kręcze:

 • wrodzony pochodzenia kostnego (wrodzone strukturalne zmiany kostne kręgów szyjnych)
 • wrodzony pochodzenia mięśniowego(skrócenie m. m-o-s, częściowe zbliznowaceniem lub zwłóknieniem na tle zmian naczyniowych)
 • nabyty (następstwo choroby np. wzroku, słuchu, zapalne migdałków, węzłów chłonnych szyi, blizny itp., występuje u dzieci i dorosłych)

Przyczyny kręczu szyjnego

Kręcz szyjny u dorosłych jest nabyty i może być spowodowany:

 • urazy kręgosłupa
 • niedowidzenie lub niedosłuch wymuszające kompensacyjną
 • patologiczne ustawienie odc. C oraz głowy np. w pracy, utrwalone nawyki
 • wzmożone napięcie mięśni szyi
 • niedowłady mięśni szyjnych
 • procesy zapalne w przebiegu niektórych choróby

U dorosłych ma charakter kurczowy (dystomii) lub reumatyczny (dotyczy MOS).

Objawy kręczu szyjnego

Objawem który sugeruje rozpoczęcie diagnostyki jest nieprawidłowe ustawienie głowy. W dalszej kolejności specjalista lekarz, fizjoterapeuta, osteopata obserwuje różnego rodzaju przechylenie głowy z uniesieniem barku, sprawdza palpacyjniehipo-hipertonusy mięśniowe i mobilność odc. szyjnego. Przy kręczach szyi wrodzonych, często występują zaburzenia współistniejące:

 • dysplazja stawu biodrowego
 • podwinięcie kręgów C1–C2
 • stopy końsko-szpotawe
 • płaskogłowie

Pomocne w diagnostyce są badania obrazowe:

 • USG mięśni szyi
 • Elektromiografia
 • RTG odc. C (problemem może być niskie uwapnienie kręgów u dzieci)
 • MRI odc. C

Leczenie kręczu szyjnego

Podstawą leczenia jest stwierdzenie jakiego rodzaju jest to kręcz i zaprogramowanie odpowiedniego leczenia. Przy kręczach wrodzonych mięśniowych/kostnych wszystko zależy od stopnia deformacji struktur kręgów czy uszkodzenia naczyniowego mięśnia. Mogą one być zabiegowo/operacyjne:

 • Iniekcja toksyny botulinowej
 • Miotomii chirurgicznej
 • Operacja odc. C

Wykonywane przed przystąpieniem do leczenia fizjoterapeutycznego, lub najpierw przystąpić do działać mniej inwazyjnych jak fizjoterapia/osteopatia i, jeśli będzie zbyt duży progres kręczu i innych układów, przeprowadzić zabieg.

Druga forma wydaję się lepszym rozwiązaniem które może w znaczniej mierze zahamować rozwój samej choroby jak i kompensacji, lub przygotować do zabiegu. Należy pamiętać że sama terapia będzie ewoluować wraz ze wzrostem dziecka.

Terapia

W działaniu terapeutycznym rozpoczynamy od edukacji rodziców/dorosłego (jeśli kręcz nabyty) nt. terapii ułożeniowej dziecka, tak by nie pogłębiać dysfunkcji.

Wypracowywania w drodze ćwiczeń odpowiedniego napięcia, można się posłużyć metodą NTD – Bobath lub technikami nerwowo-mięśniowymi dla utrwalenia stosując plastry dynamiczne (KinesioTaping).

Techniki osteopatyczne w pracy kranialnej i opracowaniu nerwu dodatkowego, pobudzaniu krążenia płynów. Włączając terapie wad postawy która może się bardzo szybko pojawić oraz innych układów jeśli występują zaburzenia.

U dorosłych postępowanie jest podobne z tym że zaburzeń może być znacznie więcej, a więc i samej pracy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »

Sprawdź też...

zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »