Kręcz szyjny

Kręcz szyjny

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną. Podam przykład by zobrazować – kręcz prawostronny głowa pochylona jest w stronę prawego boku i skręcona w lewo, bark prawy zostaje uniesiony,głowa przesunięta w lewo.

W konsekwencji do tego stanu dochodzi do zniekształcenia czaszki i jej utrwalonej asymetrii. Twarz po stronie kręczu ulega zmniejszeniu, kąty oczu i uszu obniżają się, nos odchyla się w stronę chorą, a w dalszym procesie deformacji dochodzi do powstawania wad zgryzu.

Zniekształceniu ulega również potylica, która uwypukla się po stronie kręczu, zaś po stronie przeciwnej powstaje spłaszczenie. W obrębie kręgosłupa szyjnego dochodzi do skrzywienia skierowanego łukiem w stronę zdrową oraz skrzywienia kompensacyjne w odcinku piersiowym, a później w lędźwiowym. Dlatego wczesna diagnostyka jest bardzo ważna. Wrodzony kręcz szyi należy odróżnić od kręczu wtórnego (nabytego), który wymaga przed wszystkim leczenia przyczyny takiej jak wada wzroku, słuchu itp..

W zależności od patogenezy wyróżniamy następujące kręcze:

 • wrodzony pochodzenia kostnego (wrodzone strukturalne zmiany kostne kręgów szyjnych)
 • wrodzony pochodzenia mięśniowego(skrócenie m. m-o-s, częściowe zbliznowaceniem lub zwłóknieniem na tle zmian naczyniowych)
 • nabyty (następstwo choroby np. wzroku, słuchu, zapalne migdałków, węzłów chłonnych szyi, blizny itp., występuje u dzieci i dorosłych)

Przyczyny kręczu szyjnego

Kręcz szyjny u dorosłych jest nabyty i może być spowodowany:

 • urazy kręgosłupa
 • niedowidzenie lub niedosłuch wymuszające kompensacyjną
 • patologiczne ustawienie odc. C oraz głowy np. w pracy, utrwalone nawyki
 • wzmożone napięcie mięśni szyi
 • niedowłady mięśni szyjnych
 • procesy zapalne w przebiegu niektórych choróby

U dorosłych ma charakter kurczowy (dystomii) lub reumatyczny (dotyczy MOS).

Objawy kręczu szyjnego

Objawem który sugeruje rozpoczęcie diagnostyki jest nieprawidłowe ustawienie głowy. W dalszej kolejności specjalista lekarz, fizjoterapeuta, osteopata obserwuje różnego rodzaju przechylenie głowy z uniesieniem barku, sprawdza palpacyjniehipo-hipertonusy mięśniowe i mobilność odc. szyjnego. Przy kręczach szyi wrodzonych, często występują zaburzenia współistniejące:

 • dysplazja stawu biodrowego
 • podwinięcie kręgów C1–C2
 • stopy końsko-szpotawe
 • płaskogłowie

Pomocne w diagnostyce są badania obrazowe:

 • USG mięśni szyi
 • Elektromiografia
 • RTG odc. C (problemem może być niskie uwapnienie kręgów u dzieci)
 • MRI odc. C

Leczenie kręczu szyjnego

Podstawą leczenia jest stwierdzenie jakiego rodzaju jest to kręcz i zaprogramowanie odpowiedniego leczenia. Przy kręczach wrodzonych mięśniowych/kostnych wszystko zależy od stopnia deformacji struktur kręgów czy uszkodzenia naczyniowego mięśnia. Mogą one być zabiegowo/operacyjne:

 • Iniekcja toksyny botulinowej
 • Miotomii chirurgicznej
 • Operacja odc. C

Wykonywane przed przystąpieniem do leczenia fizjoterapeutycznego, lub najpierw przystąpić do działać mniej inwazyjnych jak fizjoterapia/osteopatia i, jeśli będzie zbyt duży progres kręczu i innych układów, przeprowadzić zabieg.

Druga forma wydaję się lepszym rozwiązaniem które może w znaczniej mierze zahamować rozwój samej choroby jak i kompensacji, lub przygotować do zabiegu. Należy pamiętać że sama terapia będzie ewoluować wraz ze wzrostem dziecka.

Terapia

W działaniu terapeutycznym rozpoczynamy od edukacji rodziców/dorosłego (jeśli kręcz nabyty) nt. terapii ułożeniowej dziecka, tak by nie pogłębiać dysfunkcji.

Wypracowywania w drodze ćwiczeń odpowiedniego napięcia, można się posłużyć metodą NTD – Bobath lub technikami nerwowo-mięśniowymi dla utrwalenia stosując plastry dynamiczne (KinesioTaping).

Techniki osteopatyczne w pracy kranialnej i opracowaniu nerwu dodatkowego, pobudzaniu krążenia płynów. Włączając terapie wad postawy która może się bardzo szybko pojawić oraz innych układów jeśli występują zaburzenia.

U dorosłych postępowanie jest podobne z tym że zaburzeń może być znacznie więcej, a więc i samej pracy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »
uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »