Kręgozmyk

Kręgozmyk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Poszczególne kręgi odcinka lędźwiowego łączą się ze sobą za pomocą stawów międzywyrostkowych, a pomiędzy trzonami kręgów łączą się ze sobą poprzez krążki międzykręgowe. Sytuację, w której kręg wyższy przesuwa się względem niższego do przodu drugiego nazywamy przodozmykiem. Z kolei sytuację odwrotną, czyli przesunięcie kręgu wyższego względem niższego do tyłu nazywamy tyłozmykiem. Regionami najczęściej dotkniętymi tymi schorzeniami są segmenty L5/S1, L4/L5 oraz L3/L4. Oba typy należą do grupy spondylolistez, często nazywane również kręgozmykiem.

Klasyfikacja kręgozmyku

Mówiąc o kręgozmyku, ważne jest zwrócenie uwagi na klasyfikację schorzenia. Kręzgozmyk oraz retrozmyk sklasyfikować możemy patrząc na stopień zaawansowania. Wg klasyfikacji Meyerdinga wyróżnić możemy:

 • Stopień 1: 1-25% ześlizgu,
 • Stopień 2: 26-50% ześlizgu
 • Stopień 3: 51-75% ześlizgu
 • Stopień 4: 76-100% ześlizgu

Typy oraz przyczyny kręgozmyku

Kręgozmyk może przybierać różne postacie oraz posiadać rozmaite przyczyny. W literaturze znacznie lepiej opisany jest przodozmyk, który został podzielony na V typów w zależności od etiologii powstania:

 • Typ I: wrodzony (dysplastyczny); powstaje w wyniku wad wrodzonych połączeń w stawach międzykręgowych
 • Typ II: cieśniowy; stanowi ponad 50% wszystkich przypadków, bywa dzielony na 3 podtypy; podejrzewa się, iż jego przyczyną są powtarząjące się mikrourazy, które w efekcie wywołują tzw. kręgoszczelinę na skutek rozrywania łuków kręgów
 • Typ III: zwyrodnieniowy; spowodowany przez zmiany zwyrodnieniowe powierzchni stawowych, co prowadzi do niestabilności kręgów
 • Typ IV: urazowy; powstaje w wyniku urazu bezpośredniego, prowadzącego do uszkodzenia łuków oraz stawów międzykręgowych
 • Typ V: patologiczny; powstaje w wyniku osłabienia mechanicznej struktury kości

Tyłozmyk w przeciwieństwie do kręgozmyku nie jest często opisywany w literaturze. Stąd też jego klasyfikacja opiera się głównie na obrazie schorzenia w badaniach obrazowych. Wyróżnić możemy:

 • Tyłozmyk całkowity – kręg przesuwa się względem kręgów sąsiadujących z góry oraz z dołu
 • Tyłozmyk częściowy – kręg przesuwa się w kierunku tylnym względem kręgu niższego
 • Tyłozmyk „schodkowy” – kręg przesuwa się względem kręgu leżącego wyżej do tyłu oraz do przodu względem leżącego niżej

Oba rodzaje kręgozmyku mogą występować u jednego pacjenta jednocześnie, lecz zdarza się to rzadko.

Czynniki uczestniczące w powstaniu kręgozmyku

Kręgozmyk powstaje w wyniku wielu czynników, z których każdy może wiązać się ze sobą. Do najczęściej opisywanych w literaturze należą:

 • Wykonywanie aktywności sportowych w wieku dorastania zawierających w sobie elementy silnego wyprostu oraz zgięcia kręgosłupa (np. gimnastyka artystyczna)
 • Urazy okołoporodowe
 • Wcześniejsza dyskopatia bądź choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
 • Osteoporoza
 • Bezpośrednie urazy kręgosłupa
 • Choroby układowe

W ostatnich latach wysunięto ciekawą hipotezę, iż powstawanie przodozmyku łączy się z częstym wykonywaniem czynności wyprostnych kręgosłupa. Powstawanie tyłozmyku natomiast tłumaczone jest powstawaniem kompensacji w wyniku przesuwania się środka ciężkości ciała ku tyłowi.

Objawy kręgozmyku

Kręgozmyki małego stopnia zwykle nie dają objawów bólowych czy też neurologicznych. Ze względu na podobieństwo objawów do dyskopatii czy też stenozy kanału kręgowego, kręgozmyk bywa diagnozowany późno. Do najczęstszych objawów należą:

 • Ból w regionie występowania kręgozmyku, przybierający charakter tępy
 • Przy zwężeniu kanału kręgowego może dojść do pojawienia się chromania neurogennego
 • W zależności od segmentu dotkniętego schorzeniem, mogą pojawić się odczucia drętwienia, mrowienia, zaburzenia czucia w różnorakich obszarach kończyny dolnej
 • W zaawansowanych fazach pojawić się może osłabienie siły mięśni kończyn dolnych

Diagnostyka kręgozmyku

Jedyną pewną diagnostyką kręgozmyku są badania obrazowe, jak np. RTG. W celu określenia ewentualnej niestabilności kręgosłupa można posiłkować się badaniem obrazowym dynamicznym.

Niekiedy podczas badania palpacyjnego terapeuta będzie w stanie wyczuć zagłębienie oraz zniekształcenie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego. Ze względu jednak na osobnicze zróżnicowanie budowy kręgosłupa potwierdzeniem znalezisk badania palpacyjnego są badania obrazowe.

Możliwe leczenie dolegliwości związanych z kręgozmykiem

Leczenie zachowawcze kręgozmyku polega głównie na opanowaniu objawów bólowych i neurologicznych. Wbrew anegdotycznym opowieściom terapeuta za pomocą żadnej techniki nie „wstawia” kręgu na miejsce. Dotyczy to przede wszystkim technik manipulacyjnych. W zależności więc od wywiadu oraz wyników badania terapeuta może używać następujących podejść w trakcie terapii pacjenta:

 • Pinopresury
 • Treningu stabilizacyjnego
 • Terapii manualnej (szczególnie technik manipulacyjnych)
 • Manipulacji powięzi
 • Terapii wisceralnej
 • Suchego igłowania, akupunktury

Należy pamiętać, iż na powstanie kręgozmyku wpływa wiele czynników. Istotne jest więc spojrzenie globalne na pacjenta oraz modyfikacja stylu życia. Terapeuta może zalecić modyfikację aktywności fizycznej czy też dostosowanie ergonomii pracy.

Leczenie operacyjne kręgozmyku

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, a dolegliwości pogarszają się, konieczna może być konsultacja z neurochirurgiem. W przypadku kręgozmyku często wykonywanymi operacjami są: zespolenie kręgów oraz laminektomia. Dzięki rozwojowi technik operacyjnych większość z nich wykonywana jest z minimalną inwazyjnością. Istotnym jest, aby po leczeniu operacyjnym pacjent poddał się terapii u fizjoterapeuty bądź osteopaty.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
ból bicepsa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Zapalenie, lub inaczej tendinopatia ścięgna długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia (LHBT) jest stanem zapalnym wspomnianej struktury, za które może odpowiadać wiele przyczyn. Stan ten może być wywołany urazem lub też stopniowo nakładającymi się zmianami przeciążeniowymi.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »