Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Lokalizacja oraz przyczyny mielopatii szyjnej

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych. Podstawowa przyczyna mielopatii w odcinku szyjnym powodujące ciasnotę śródkanałową skutkującą uciskiem na korzenie nerwowe, a następnie na rdzeń kręgowy są:

 • bezpośredni ucisk na rdzeń kręgowy przez zmienione zwyrodnieniowo struktury kostne, zwapniałe tkanki
 • ucisk na naczynia zaopatrujące rdzeń kręgowy z jego następowym niedokrwieniem
 • powtarzające się mikrourazy rdzenia związane z ruchami szyi

Badanie anatomopatologiczne u chorych, wykazuje zwyrodnienie istoty szarej, czasami ze zmianami martwiczymi i tworzeniem jam wewnątrzrdzeniowych. Powyżej ucisku dochodzi do uszkodzenia sznurów tylnych, a poniżej prowadzi do demielinizacji dróg korowo-rdzeniowych.

Objawy mielopatii szyjnej

Pierwszymi objawami mielopatii szyjnej są:

 • bóle odc. szyjnego
 • parestezje odpowiadającymi poziomom uszkodzenia (np: dłoni)
 • zaburzenia chodu
 • zaburzenia czynności zwieraczy
 • impotencja

W badaniu neurologicznym niedowłady i zaniki mięśni rąk, zaś w okresie późniejszym może dochodzić do niedowładów piramidowych kończyn dolnych z dysfunkcją neurogenną pęcherza moczowego. Stwierdza się współistnienie depresji. Choroba ma przewlekły przebieg z powolną progresją objawów klinicznych i/lub stagnację w okresie zaawansowania.

System klasyfikacyjny Nuricka dla mielopatii szyjnej obejmuje 6 stopni tego schorzenia:

 • ucisk korzeni nerwowych, brak objawów choroby rdzenia kręgowego;
 • objawy choroby rdzenia kręgowego bez trudności w chodzeniu;
 • nieznaczne trudności w chodzeniu niepozwalające na zatrudnienie na pełnym etacie;
 • trudności w chodzeniu niepozwalające na zatrudnienie na pełnym etacie, niewymagające pomocy w chodzeniu;
 • chodzenie za pomocą;
 • pacjent wymaga korzystania z wózka inwalidzkiego lub leży w łóżku.

Diagnostyka mielopatii szyjnej

Podstawowe znaczenie mają badania obrazowe. Obecnie metodą z wyboru jest badanie rezonansem magnetycznym, które uwidacznia struktury rdzenia kręgowego.

Wykorzystuje się również somatosensorycznych potencjałów wywołanych oraz badanie elektromiograficzne. Z kolei u innych chorych stwierdza się niekiedy podwyższone stężenie białka w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Kryteria diagnostyczne mielopatii szyjnej:

 1. sztywność kończyn górnych i słaba siła mięśniowa rąk;
 2. wzmożenie odruchów głębokich i zaniki mięśni rąk;
 3. badaniem NMR lub/i CT stwierdzamy stenozę kanałukręgowego i kompresję rdzenia w wyniku osteofitów, dyskulub przerostu więzadła żółtego;
 4. prawidłowy skład płynu mózgowo-rdzeniowego

Leczenie mielopatii szyjnej

Leczenie może być zachowawcze lub operacyjne. Zabieg operacyjny będzie adekwatny do stopnia zaawansowania i przyczyny która spowodowała stenezę kanału/ucisk struktur neuralnych. W artykułach można się spotkać z twierdzeniami że najlepiej rokującymi pacjentami do zabiegu są Ci, którzy zostali wcześnie zdiagnozowani. Niepokojącym może wydać się fakt że osoba zoperowana po 2-3 latach ma takie same objawy co osoba leczona zachowawczo.

Terapia mielopatii szyjnej

Proces postępowania terapeutycznego będzie obejmował nie tylko prace z deficytami ale też przyczyną problemu. Procesy zmian w obrębie odc. C m.in. zmiany zwyrodnieniowe są konsekwencja zaburzenia aparatu ruchu globalnymi lub miejscowymi. Terapia manualna oraz terapia wad postawy wraz z technikami osteopatycznymi (w tym kranialne) wydają się podchodzić do zagadnienia najbardziej holistycznie.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »

Sprawdź też...

zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »