Mięśniowo-powięziowy ból odcinka lędźwiowego

Mięśniowo-powięziowy ból odcinka lędźwiowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

W obrębie grzbietu możemy wyróżnić kilka warstw mięśni. Najbardziej uwidocznioną oraz masywną warstwą są m. prostownika grzbietu. Powierzchownie ujrzeć możemy m. najszerszy grzbietu oraz znajdujący się pod nim m. zębaty tylny dolny, natomiast w głębszych warstwach – mm. wielodzielne, rotujące, międzypoprzeczne, międzykolcowe czy też poprzeczno-kolcowe. Do ważnych mięśni tej okolicy możemy zaliczyć również m. czworoboczny lędźwi, budujący tylną ścianę jamy brzusznej.

Tkanki grzbietu otoczone są poprzez powięź piersiowo-lędźwiową. Jest to specyficzny rodzaj tkanki łącznej o bardzo dużym znaczeniu klinicznym. Powięź organizuje inne tkanki zawierające się w jej obrębie, tworzy przedziały powięziowe, dzięki którym spełniane mogą być różnorakie funkcje przypisane danym warstwom. Dzięki bogatemu unerwieniu powięź jest tkanką reagującą na wiele bodźców. W obrębie powięzi piersiowo-lędźwiowej wyróżniamy trzy warstwy: powierzchowną, środkową oraz głęboką.

Możliwe przyczyny bólu mięśniowo-powięziowego odcinka lędźwiowego

Jak już wspomniano, powięź jest bardzo silnie unerwioną tkanką. Pod wpływem różnorakich bodźców może długotrwale zmieniać swoje podstawowe napięcie, drażniąc receptory bólowe zlokalizowane w jej obrębie. Inną przyczyną bólu pochodzącego z powięzi mogą być tzw. densyfikacje. Dotyczą one zmiany płynności substancji podstawowej w powięzi, która umożliwia ślizganie się włókien względem siebie. Gdy dojdzie do „zgęstnienia” tej substancji, mechanika powięzi ulega zaburzeniu, co również może drażnić receptory bólowe.

W kontekście bólu grzbietu ważne, by wspomnieć również o bólu rzutowanym z punktów spustowych. Są to obszary w obrębie mięśnia, które w wyniku nacisku wywołują ból lokalny lub promieniujący. Jeżeli punkty te są aktywne przez długi czas, może dojść do pojawienia się przewlekłego bólu.

Czynnikami wpływającymi na pojawienie się densyfikacji oraz punktów spustowych mogą być:

 • Długotrwałe przebywanie w jednostajnej pozycji
 • Wykonywanie monotonnych czynności ruchowych przez dłuższy czas
 • Kompensacje napięć, urazów z innych części ciała
 • Blizny
 • Brak aktywności fizycznej
 • Odruchowy wpływ dysfunkcji trzewnych
 • Zbyt intensywny trening

Pomimo tego, iż problem w obrębie powięzi czy też mięśnia często występuje lokalnie, terapeuta często będzie zwracał uwagę na czynniki globalne, ze względu na silną reaktywność oraz zdolność powięzi do przenoszenia kompensacji.

Objawy bólu mięśniowo-powięziowego

Ból mięśniowo-powięziowy przybierać może różny charakter oraz nasilenie. Początek może być zarówno ostry, jak i przewlekły. Można wyróżnić jednak kilka charakterystycznych objawów:

 • W dużej części przypadków ból pojawia się podczas wykonywania specyficznego ruchu
 • Często pacjent zgłasza odczucie ciągnięcia, bólu promieniującego
 • W odróżnieniu od bólu powstałego w wyniku stanu zapalnego bądź dyskopatii, ból często będzie pogarszał się wraz z ruchem
 • Rozciąganie obszaru objętego dysfunkcją często przyniesie ulgę
 • Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest możliwość odtworzenia objawów bólowych poprzez nacisk w określonych miejscach grzbietu

Diagnostyka bólu mięśniowo-powięziowego

Diagnostyka tej przyczyny bólu odcinka lędźwiowego opiera się w głównej mierze na informacjach uzyskanych z wywiadu, badania funkcjonalnego oraz badania palpacyjnego, dzięki któremu zidentyfikować można lokalizację densyfikacji bądź punktów spustowych.

Jak już wspomniano, powięź ze względu na swoje bogate unerwienie oraz zdolność do przenoszenia kompensacji może zwiększać swoje napięcie pod wpływem bodźcowania z innych, nawet odległych regionów ciała. Stąd też terapeuta może poddać badaniu np. okolice, w obrębie których pacjent w przeszłości doświadczył bólu czy też urazu.

Leczenie bólu mięśniowo-powięziowego odcinka lędźwiowego

Istnieje wiele podejść oraz metod terapeutycznych, które normalizują napięcie oraz dysfunkcje mięśniowo-powięziowe. Do najbardziej skutecznych należą:

 • Manipulacja Powięzi
 • Pinopresura
 • Suche igłowanie
 • Terapia mięśniowo-powięziowa
 • Akupunktura
 • Terapia nerowo-mięśniowa
 • Masaż tkanek głębokich
 • Techniki terapii punktów spustowych

Bardzo ważne jest, aby w procesie leczenia włączyć ruch. Często nie muszą być to specyficzne, określone ćwiczenia, a podstawowa aktywność taka jak np. marsz, bieganie, pływanie. Poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej minimalizuje się ryzyko nawrotu dolegliwości, a także wpływa się na poprawę zdrowia ogólnego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuje. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »

Sprawdź też...

przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
blizna
Blog
Łukasz Birycki

Pieprzyk powodem operacji kolana

Tak jak wspomniałem na mediach społecznościowych, wpisy te będą opisami najciekawszych przypadkówpacjentów z jakimi miałem styczność. O tym, które się tu znalazły nie decyduje ich trudność czy złożoność, ale satysfakcja z ich wyleczenia dzięki której

Read More »