Mięśniowo-powięziowy ból odcinka lędźwiowego

Mięśniowo-powięziowy ból odcinka lędźwiowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

W obrębie grzbietu możemy wyróżnić kilka warstw mięśni. Najbardziej uwidocznioną oraz masywną warstwą są m. prostownika grzbietu. Powierzchownie ujrzeć możemy m. najszerszy grzbietu oraz znajdujący się pod nim m. zębaty tylny dolny, natomiast w głębszych warstwach – mm. wielodzielne, rotujące, międzypoprzeczne, międzykolcowe czy też poprzeczno-kolcowe. Do ważnych mięśni tej okolicy możemy zaliczyć również m. czworoboczny lędźwi, budujący tylną ścianę jamy brzusznej.

Tkanki grzbietu otoczone są poprzez powięź piersiowo-lędźwiową. Jest to specyficzny rodzaj tkanki łącznej o bardzo dużym znaczeniu klinicznym. Powięź organizuje inne tkanki zawierające się w jej obrębie, tworzy przedziały powięziowe, dzięki którym spełniane mogą być różnorakie funkcje przypisane danym warstwom. Dzięki bogatemu unerwieniu powięź jest tkanką reagującą na wiele bodźców. W obrębie powięzi piersiowo-lędźwiowej wyróżniamy trzy warstwy: powierzchowną, środkową oraz głęboką.

Możliwe przyczyny bólu mięśniowo-powięziowego odcinka lędźwiowego

Jak już wspomniano, powięź jest bardzo silnie unerwioną tkanką. Pod wpływem różnorakich bodźców może długotrwale zmieniać swoje podstawowe napięcie, drażniąc receptory bólowe zlokalizowane w jej obrębie. Inną przyczyną bólu pochodzącego z powięzi mogą być tzw. densyfikacje. Dotyczą one zmiany płynności substancji podstawowej w powięzi, która umożliwia ślizganie się włókien względem siebie. Gdy dojdzie do „zgęstnienia” tej substancji, mechanika powięzi ulega zaburzeniu, co również może drażnić receptory bólowe.

W kontekście bólu grzbietu ważne, by wspomnieć również o bólu rzutowanym z punktów spustowych. Są to obszary w obrębie mięśnia, które w wyniku nacisku wywołują ból lokalny lub promieniujący. Jeżeli punkty te są aktywne przez długi czas, może dojść do pojawienia się przewlekłego bólu.

Czynnikami wpływającymi na pojawienie się densyfikacji oraz punktów spustowych mogą być:

 • Długotrwałe przebywanie w jednostajnej pozycji
 • Wykonywanie monotonnych czynności ruchowych przez dłuższy czas
 • Kompensacje napięć, urazów z innych części ciała
 • Blizny
 • Brak aktywności fizycznej
 • Odruchowy wpływ dysfunkcji trzewnych
 • Zbyt intensywny trening

Pomimo tego, iż problem w obrębie powięzi czy też mięśnia często występuje lokalnie, terapeuta często będzie zwracał uwagę na czynniki globalne, ze względu na silną reaktywność oraz zdolność powięzi do przenoszenia kompensacji.

Objawy bólu mięśniowo-powięziowego

Ból mięśniowo-powięziowy przybierać może różny charakter oraz nasilenie. Początek może być zarówno ostry, jak i przewlekły. Można wyróżnić jednak kilka charakterystycznych objawów:

 • W dużej części przypadków ból pojawia się podczas wykonywania specyficznego ruchu
 • Często pacjent zgłasza odczucie ciągnięcia, bólu promieniującego
 • W odróżnieniu od bólu powstałego w wyniku stanu zapalnego bądź dyskopatii, ból często będzie pogarszał się wraz z ruchem
 • Rozciąganie obszaru objętego dysfunkcją często przyniesie ulgę
 • Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest możliwość odtworzenia objawów bólowych poprzez nacisk w określonych miejscach grzbietu

Diagnostyka bólu mięśniowo-powięziowego

Diagnostyka tej przyczyny bólu odcinka lędźwiowego opiera się w głównej mierze na informacjach uzyskanych z wywiadu, badania funkcjonalnego oraz badania palpacyjnego, dzięki któremu zidentyfikować można lokalizację densyfikacji bądź punktów spustowych.

Jak już wspomniano, powięź ze względu na swoje bogate unerwienie oraz zdolność do przenoszenia kompensacji może zwiększać swoje napięcie pod wpływem bodźcowania z innych, nawet odległych regionów ciała. Stąd też terapeuta może poddać badaniu np. okolice, w obrębie których pacjent w przeszłości doświadczył bólu czy też urazu.

Leczenie bólu mięśniowo-powięziowego odcinka lędźwiowego

Istnieje wiele podejść oraz metod terapeutycznych, które normalizują napięcie oraz dysfunkcje mięśniowo-powięziowe. Do najbardziej skutecznych należą:

 • Manipulacja Powięzi
 • Pinopresura
 • Suche igłowanie
 • Terapia mięśniowo-powięziowa
 • Akupunktura
 • Terapia nerowo-mięśniowa
 • Masaż tkanek głębokich
 • Techniki terapii punktów spustowych

Bardzo ważne jest, aby w procesie leczenia włączyć ruch. Często nie muszą być to specyficzne, określone ćwiczenia, a podstawowa aktywność taka jak np. marsz, bieganie, pływanie. Poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej minimalizuje się ryzyko nawrotu dolegliwości, a także wpływa się na poprawę zdrowia ogólnego.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuje. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
toriel bakera
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera powstaje poprzez zwiększenie płynu maziowego zalegającego w dole podkolanowym. Torbiele mogą mieć charakter wtórny lub pierwotny. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapeuty z uczuciem pełności i niewielkiej bolesności w tylnej części stawu kolanowego.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »