Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Mięsień czworogłowy uda jest strukturą tkankową grupy przedniej uda. Składa się z następujących części:

 • mięsień prosty uda (dwustawowy – zgięcie w stawie biodrowym, wyprost w stawie kolanowym)
 • mięsień obszerny boczny
 • mięsień obszerny pośredni
 • mięsień obszerny przyśrodkowy

Wspólne ścięgno mięśni kończy się na rzepce i przechodząc w więzadło rzepki przyczepia się na guzowatości kości piszczelowej. Mięsień czworogłowy jest unerwiony przez nerw udowy L2, L3, L4. Unaczyniony jest głównie przez tętnicę boczną okalającą udo.

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń:

 • stłuczeń
 • naciągnięć
 • naderwań
 • zerwań

W dwóch mechanizmach:

 • pośrednim – w skutek mikrourazów
 • bezpośrednim – nagłe uderzenie, upadek, wypadek itp.

Naderwanie jest częstym uszkodzeniem struktur mięśniowych który jest poddawany ciągłym odkształceniom, mamy z nim do czynienie kiedy co najmniej 5% włókien ulega uszkodzeniom. Urazy tego typy zazwyczaj występują w miejscu przejścia brzuśca mięśnia w ścięgno. Uszkodzeniom towarzyszy uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz nerwów.

Są trzy stopnie uszkodzenia:

 • I stopień – ból łagodny, szybko mija i nie ogranicza sprawności fizycznej
 • II stopień – ból umiarkowany, ograniczenie sprawności fizycznej
 • III stopień – duży ból, niemożliwa jakakolwiek forma aktywności fizycznej

Objawy naderwania mięśnia czworogłowego uda

Najczęstszymi objawami naderwania mięśnia czworogłowego uda są:

 • ostry ból w miejscu urazu o charakterze kłujący,
 • wystąpienie krwawego wylewu (krwiak)
 • obrzęk (dysproporcji stosunku ultrafiltratu do resorpcji naczyń)
 • stan zapalny
 • wrażliwość palpacyjna
 • zagłębienie w miejscu urazu
 • zmniejszenie zakresu ruchu
 • częste skurcze mięśnia

Diagnostyka naderwania mięśnia czworogłowego uda

Diagnostyka prócz szczegółowego wywiad dotyczącego okoliczności winna być ukierunkowana obserwacją, ewentualna progresją objawów, do badań dodatkowych zaliczamy:

 • USG struktur mięśniowych
 • RMI
 • RTG (celem wykluczenia uszkodzeń struktur kostnych)
 • USG Dopplera (gdy występuje duży krwiak)

Leczenie naderwania mięśnia czworogłowego uda

Głównym leczeniem jest farmakologia polegające na zastosowaniu leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym.

Terapia naderwania mięśnia czworogłowego uda

Terapie będzie obejmować dwa okresy:

 • ostry
 • przewlekły

W okresie ostrym który może trwać około od 1 do 2 tygodniu, terapia jest bardzo ważna w tym etapie ponieważ pozwala na szybki powrót pacjenta do sprawności.

Zastosowanie technik które się do tego przyczynia to manualny drenaż limfatyczny celem redukcji obrzęku i regulacji cyrkulacji płynów odżywczych, techniki mobilizacji nerwowo-mięśniowej, taping oraz ćwiczenia o wzmacniające.

W okresie przewlekłym który trwa według literatury od 3 do około 2 miesięcy, lecz jest to sprawa na tyle indywidualna i zależna od wielkości i jakości uszkodzenia że nie należy za bardzo brać tego do serca.

Postępowanie to będzie obejmować doskonalenie ćwiczeń w pozycji pionowej, z ćwiczeniami funkcjonalnymi oraz stabilizacji. Jeśli będzie występować nadal obrzęk to powinno się stosować elementy składowe KTP (Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej).

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »

Sprawdź też...

itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
udar niedokrwienny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Read More »