Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Do kości krzyżowej od strony brzusznej przyczepiają się macica oraz gruczoł krokowy. Macica poprzez więzadło maciczno- krzyżowe, gruczoł krokowy za pomocą łącznotkankowej blaszki krzyżowo- odbytniczo- płciowo- pęcherzowo- odbytniczej. Unerwienie przywspółczulne dla macicy i gruczołu krokowego oraz części zstępującej jelita grubego wychodzi z odcinka krzyżowego z segmentu S2-S5. Kość krzyżowa wykonuje ruchy nutacji- rotacji przedniej oraz kontrnutacji-rotacji tylnej. Zachodzą one względem kości biodrowych.

Przyczyny

Przyczyny bólu okolicy krzyżowej mogą wynikać z zaburzeń w obrębie narządów dna miednicy. Poprzez połączenie więzadłowe z kością krzyżową tworzą możliwą korelacje, co generuje tendencje do niekorzystnego wpływu na jej ruchomość oraz powstawanie dysfunkcji sąsiadujących tkanek miękkich.

Ból „krzyża” może również wynikać w związku z wyżej wymienionymi problemami, lecz poprzez połączenie unerwienia narządów dna miednicy i trzewi z odcinkiem krzyżowym. Występuje istotna zależność układu nerwowego przywspółczulnego wychodzącego z poziomu kości krzyżowej z: macicą, jajnikami, gruczołem krokowy, jelitem grubym częścią zstępującą. Patologiczne napięcia w obrębie narządów miednicy mogą pojawiać się w wyniku:

  • przebytej ciąży
  • po zabiegach operacyjnych podbrzusza( cięcia cesarskie, usunięcie wyrostka robaczkowego)
  • problemów trawiennych np. wzdęcia, zaparcia (połączenie, sąsiedztwo jelita cienkiego z macicą)
  • przewlekłego lub nagłego, bardzo silnego stresu, zaburzeń psychosomatycznych
  • w wyniku chorób np. endometrioza, mięsak macicy, cysty na jajniku
  • zaburzeń hormonalnych
  • bolesnego miesiączkowania

Leczenie

Diagnostyka różnicowa dolegliwości bólowych, jest istotna aby wykluczyć patologie chorobowe. Fizjoterapeuta na pierwszej wizycie wyklucza tzw. czerwone flagi, czyli niebezpieczne objawy związane z patologiami chorobowymi. W razie konieczności, pacjent zostaje poinformowany o potrzebie rozszerzenia diagnostyki, wizytę u specjalisty czy badania obrazowe.

W pierwszej kolejności zadaniem fizjoterapeuty będzie wyeliminowanie dysfunkcji w obrębie narządów podbrzusza. Przysłuży się temu terapia wisceralna poprzez mobilizacje trzewi, w celu przywrócenia ruchomości oraz ukrwienia w rejonie dna miednicy. Kumulacja napięciowa podbrzusza często wiąże się z niesprawnościami trawiennymi. Pacjent może otrzymać wskazania do zmiany nawyków żywieniowych lub do wizyty u dietetyka.

Przywrócenie prawidłowego balansu mięśniowo- powięziowego oraz ruchomość kości krzyżowej to kolejny ważny krok w terapii. Jeśli przyczyną problemów napięciowych okaże się stres lub zaburzenia hormonalne, terapeuta wtedy skupi się nad regulacją układu nerwowego, za pomocą odpowiednich technik osteopatycznych, głównie CranioSacralnych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
udar niedokrwienny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »

Sprawdź też...

więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »