Nawykowe i nawrotowe zwichnięcie rzepki

Nawykowe i nawrotowe zwichnięcie rzepki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia


Rzepka jest spłaszczoną kością o trójkątnym kształcie, położona do przodu od dystalnego końca kości udowej. Rzepka odpowiada za ochronę stawu kolanowego oraz zwiększa działanie mięśnia czworogłowego uda. Jest bardzo dobrze wyczuwalna i widoczna, dzięki czemu jest kością łatwą do palpacji. Powierzchnia stawowa, pokryta warstwą chrząstki szklistej, znajduje się od wewnętrznej strony stawu kolanowego.

Definicja zwichnięcia rzepki

Zwichnięcie rzepki, jest to całkowite przemieszczenie się tej kości poza powierzchnię rzepkową kości udowej. Zwichnięcia te możemy podzielić na:

  • Nawykowe – powstałe bez urazu podczas zgięcia i wyprostu stawu kolanowego
  • Nawrotne – powstałe podczas incydentu urazowego
  • Zgięciowe – podczas zgięcia i ulegające repozycji w wyproście
  • Wyprostne – podczas wyprostu i ulega repozycji w zgięciu
  • Wrodzone

Epidemiologia i etiologia zwichnięcia rzepki

  • Częściej kobiety
  • Dysplazja stawu rzepkowo – udowego
  • Koślawość stawu kolanowego
  • Wiotkość stawowa
  • Dyspalans mięśniowy

Wywiad

Najczęściej pacjenci zgłaszają, że do zwichnięcia doszło podczas urazu kończyny dolnej, gdy przy napięciu mięśnia czworogłowego wystąpiła rotacja zewnętrzna podudzia. Zauważalne jest wyszczuplenie mięśnia czworogłowego, ruchomość rzepki podczas jej biernego przesuwania oraz niepokój przy ruchu dobocznym rzepki.
Przed wizytą u fizjoterapeuty, warto wykonać diagnostykę obrazową jak MRI i RTG, na której możemy zaobserwować uszkodzenie chrząstki stawowej, czy ustawienie rzepki względem kości udowej.

Rehabilitacja i leczenie operacyjne zwichnięcia rzepki

Leczenie operacyjne polega na eliminacji zwichnięcia rzepki poprawiając jej tor ruchu, rekonstrukcja struktur stabilizujących oraz poprawa kostnych elementów.

Rehabilitacja powinna przede wszystkim skupić się na wzmocnieniu mięśnia czworogłowego uda i korekcji zaburzeń rotacji kończyny dolnej. Pomocniczo można zastosować elektrostymulację mięśni oraz taping korekcyjny .

Nie wolno zapomnieć o tym, iż za zaburzenie kontroli mięśniowej obszaru rzepki mogą wpływać też przyczyny globalne. Zaliczyć do nich możemy blizny po operacjach, stare urazy, dolegliwości bólowe w innych miejscach ciała. Terapeuta będzie zwracał więc szczególną uwagę na dokładny wywiad oraz globalne badanie.

Często niestabilność rzepki obserwujemy w przypadku ludzi poddanych operacji kolana w przeszłości. Zaburzenia napięciowe w obrębie torebki stawowej czy też troczków rzepki w sposób istotny mogą wpłynąć na propriocepcję stawu kolanowego, przyczyniając się do wystąpienia niestabilności oraz w efekcie nawykowego zwichnięcia rzepki. Fizjoterapeuta lub osteopata będzie w takim wypadku szczególną uwagę zwracał na przywrócenie równowagi napięciowej zaburzonego obszaru.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »

Sprawdź też...

dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
toriel bakera
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera powstaje poprzez zwiększenie płynu maziowego zalegającego w dole podkolanowym. Torbiele mogą mieć charakter wtórny lub pierwotny. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapeuty z uczuciem pełności i niewielkiej bolesności w tylnej części stawu kolanowego.

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »