Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Neuralgia nerwu międzyżebrowego cechuje się silnym i piekącym bólem oraz mrowieniem i drętwieniem w obrębie obszaru skóry klatki piersiowej, zaopatrywanego przez podrażniony nerw. Charakterystyczne dla neuralgii międzyżebrowej jest przemieszczanie się bólu z tylnej części klatki piersiowej ku przodowi.

Wzmaganie się dolegliwości zachodzi wraz z pogłębianiem oddechu. Dyskomfort bólowy może występować w różnych rejonach klatki piersiowej z dużą rozległością a ból jest zazwyczaj długotrwały.

Dolegliwość może być mylona z zawałem serca, bądź zapaleniem pęcherzyka żółciowego.W przypadku bardzo dużych dolegliwości bólowych warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza aby wykluczyć wpływ patologii chorobowych na powstanie problemu w klatce piersiowej. Dolegliwości w przebiegu neuralgii wywołane są stanem zapalnym nerwów międzyżebrowych lub ich dużym podrażnieniem.

Anatomia

Nerwy międzyżebrowe wychodzą z odcinka piersiowego kręgosłupa. Wyróżnia się jedenaście par nerwów międzyżebrowych i jedną parę nerwów podżebrowych. Odchodzą analogicznie z  poszczególnych segmentów kręgosłupa piersiowego. Jak sama nazwa wskazuje, przechodzą one w przestrzeni między żebrami, za wyjątkiem nerwów podżebrowych. Unerwienie obejmuje:

 • mięśnie międzyżebrowe i podżebrowe
 • mięśnie dźwigacze żeber
 • mięsień poprzeczny klatki piersiowej
 • mięśnie zębate tylne
 • skórę bocznej części klatki piersiowej i brzucha.

Przyczyny neuralgii międzyżebrowej

 • Urazy klatki piersiowej
 • Złamania żeber
 • Asymetria, zmniejszenie przestrzeni międzyżebrowych
 • Napięcia mięśniowo- powięziowe
 • Problemy z kręgosłupem piersiowym
 • Napięcia trzewne, problemy wisceralne
 • Borelioza
 • Cukrzyca
 • Półpasiec
 • Niedobór witamin z grupy B6, B12

Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej

 • wykluczenie patologii chorobowych (badania krwi, RTG, wizyta u lekarza)
 • ocena fizjoterapeutyczna ruchomości kręgosłupa piersiowego oraz stawów żebrowo- kręgowych, elastyczności powięzi klatki piersiowej oraz brzucha, ocena wzorca oddechowego

Leczenie fizjoterapeutyczne neuralgii międzyżebrowej

 • usunięcie restrykcji mięśniowo-powięziowych mających wpływ na nerwy międzyżebrowe
 • redukcja objawów oraz stanu zapalnego np. laserem wysokoenergetycznym
 • uruchomienie kręgosłupa piersiowego

Skuteczne metody leczenia neuralgii międzyżebrowej

 • Osteopatia
 • Terapia manualna
 • Fizykoterapia
 • Terapia wisceralna

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »

Sprawdź też...

choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »