Neuralgia Mortona

Neuralgia Mortona

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Gałązki te przebiegając pomiędzy kośćmi śródstopia, a do ich podrażnienia dochodzi najczęściej w przestrzeniach pomiędzy drugą i trzecią lub trzecią i czwartą kością śródstopia.

Przyczyny neuralgii Mortona

Statystycznie neuralgia ta dotyka w zdecydowanej większości kobiety. Gałązki nerwów podeszwowych bardzo nie lubią kompresji, co sprawia, że zbyt ciasne obuwie będzie mocno predysponowało do tej dolegliwości. Najgorszą opcją będą tu buty na obcasach. Przy ich używaniu łuk poprzeczny stopy przebiegający pod głowami kości śródstopia będzie się zapadał i kompresował wspomniane gałązki.

Kolejną rzeczą może być zbytnio napięte więzadło poprzeczne śródstopia. Takie sytuacje mogą spowodować zapalenie gałązek nerwów podeszwowych.

Do podrażnienia może dojść także na wskutek urazów w obrębie kości śródstopia lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej. W obrazie klinicznym może być uwidocznione wspomniane zapalenie w obrębie tych nerwów, zwłóknienia w ich okolicy, torbiele lub najrzadziej nerwiaki.

Objawy neuralgii Mortona

Pacjent z podrażnieniem gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będzie odczuwał ból w okolicy kości śródstopia, części dalszej. Bardzo często będzie pojawiał się też ból „strzelający” do palców. Będzie się redukował chwilę po ściągnięciu zbyt ciasnego obuwia (najczęściej obcasy) i podczas odpoczynku.

Testem funkcjonalnym pierwszego wyboru jaki może wykonać fizjoterapeuta, aby zdiagnozować podrażnienie tych nerwów jest test Muldera. Polega on na ściśnięciu 1 i 5 głowy kości śródstopia do środka stopy. Takie ustawienie spowoduje skompresowanie nerwów i w przypadku problemu wywoła on znajome dolegliwości.

Leczenie neuralgii Mortona

Działania terapeutyczne będą polegać na odbarczeniu dotkniętego nerwu. Dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu aplikacji igłowej zaczerpniętej od Radosława Składowskiego o nazwie „Wolverine”.

Terapeuta powinien zadbać o odpowiednią ruchomość w stawach stopy o małej elastyczności. Jeśli doszło do płaskostopia poprzecznego z powodu nieodpowiedniego obuwia, butów na obcasie, należy zalecić ćwiczenia mobilizujące łuk poprzeczny stopy i pobudzić mięśnie utrzymujące go w fizjologicznym ułożeniu. W takiej sytuacji fizjoterapeuta powinien tez sprawdzić biomechanikę całej kończyny dolnej. Jeśli działania nie przyniosą efektów po 3 wizytach, należy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, tj. USG, MRI.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uwięźnięcie nerwu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uwięźnięcie nerwu łokciowego

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z uderzeniem w tylną część łokcia. Powtarzające się urazy w tym regionie mogą prowadzić do uwięźnięcia nerwu i powstania objawów bólowych.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »
chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »

Sprawdź też...

kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »