Anatomia
Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Gałązki te przebiegając pomiędzy kośćmi śródstopia, a do ich podrażnienia dochodzi najczęściej w przestrzeniach pomiędzy drugą i trzecią lub trzecią i czwartą kością śródstopia.
Przyczyny neuralgii Mortona
Statystycznie neuralgia ta dotyka w zdecydowanej większości kobiety. Gałązki nerwów podeszwowych bardzo nie lubią kompresji, co sprawia, że zbyt ciasne obuwie będzie mocno predysponowało do tej dolegliwości. Najgorszą opcją będą tu buty na obcasach. Przy ich używaniu łuk poprzeczny stopy przebiegający pod głowami kości śródstopia będzie się zapadał i kompresował wspomniane gałązki.
Kolejną rzeczą może być zbytnio napięte więzadło poprzeczne śródstopia. Takie sytuacje mogą spowodować zapalenie gałązek nerwów podeszwowych.
Do podrażnienia może dojść także na wskutek urazów w obrębie kości śródstopia lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej. W obrazie klinicznym może być uwidocznione wspomniane zapalenie w obrębie tych nerwów, zwłóknienia w ich okolicy, torbiele lub najrzadziej nerwiaki.
Objawy neuralgii Mortona
Pacjent z podrażnieniem gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będzie odczuwał ból w okolicy kości śródstopia, części dalszej. Bardzo często będzie pojawiał się też ból „strzelający” do palców. Będzie się redukował chwilę po ściągnięciu zbyt ciasnego obuwia (najczęściej obcasy) i podczas odpoczynku.
Testem funkcjonalnym pierwszego wyboru jaki może wykonać fizjoterapeuta, aby zdiagnozować podrażnienie tych nerwów jest test Muldera. Polega on na ściśnięciu 1 i 5 głowy kości śródstopia do środka stopy. Takie ustawienie spowoduje skompresowanie nerwów i w przypadku problemu wywoła on znajome dolegliwości.
Leczenie neuralgii Mortona
Działania terapeutyczne będą polegać na odbarczeniu dotkniętego nerwu. Dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu aplikacji igłowej zaczerpniętej od Radosława Składowskiego o nazwie „Wolverine”.
Terapeuta powinien zadbać o odpowiednią ruchomość w stawach stopy o małej elastyczności. Jeśli doszło do płaskostopia poprzecznego z powodu nieodpowiedniego obuwia, butów na obcasie, należy zalecić ćwiczenia mobilizujące łuk poprzeczny stopy i pobudzić mięśnie utrzymujące go w fizjologicznym ułożeniu. W takiej sytuacji fizjoterapeuta powinien tez sprawdzić biomechanikę całej kończyny dolnej. Jeśli działania nie przyniosą efektów po 3 wizytach, należy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, tj. USG, MRI.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy