Neuralgia Mortona

Neuralgia Mortona

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Gałązki te przebiegając pomiędzy kośćmi śródstopia, a do ich podrażnienia dochodzi najczęściej w przestrzeniach pomiędzy drugą i trzecią lub trzecią i czwartą kością śródstopia.

Przyczyny neuralgii Mortona

Statystycznie neuralgia ta dotyka w zdecydowanej większości kobiety. Gałązki nerwów podeszwowych bardzo nie lubią kompresji, co sprawia, że zbyt ciasne obuwie będzie mocno predysponowało do tej dolegliwości. Najgorszą opcją będą tu buty na obcasach. Przy ich używaniu łuk poprzeczny stopy przebiegający pod głowami kości śródstopia będzie się zapadał i kompresował wspomniane gałązki.

Kolejną rzeczą może być zbytnio napięte więzadło poprzeczne śródstopia. Takie sytuacje mogą spowodować zapalenie gałązek nerwów podeszwowych.

Do podrażnienia może dojść także na wskutek urazów w obrębie kości śródstopia lub zbyt intensywnej aktywności fizycznej. W obrazie klinicznym może być uwidocznione wspomniane zapalenie w obrębie tych nerwów, zwłóknienia w ich okolicy, torbiele lub najrzadziej nerwiaki.

Objawy neuralgii Mortona

Pacjent z podrażnieniem gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będzie odczuwał ból w okolicy kości śródstopia, części dalszej. Bardzo często będzie pojawiał się też ból „strzelający” do palców. Będzie się redukował chwilę po ściągnięciu zbyt ciasnego obuwia (najczęściej obcasy) i podczas odpoczynku.

Testem funkcjonalnym pierwszego wyboru jaki może wykonać fizjoterapeuta, aby zdiagnozować podrażnienie tych nerwów jest test Muldera. Polega on na ściśnięciu 1 i 5 głowy kości śródstopia do środka stopy. Takie ustawienie spowoduje skompresowanie nerwów i w przypadku problemu wywoła on znajome dolegliwości.

Leczenie neuralgii Mortona

Działania terapeutyczne będą polegać na odbarczeniu dotkniętego nerwu. Dobre efekty uzyskuje się przy zastosowaniu aplikacji igłowej zaczerpniętej od Radosława Składowskiego o nazwie „Wolverine”.

Terapeuta powinien zadbać o odpowiednią ruchomość w stawach stopy o małej elastyczności. Jeśli doszło do płaskostopia poprzecznego z powodu nieodpowiedniego obuwia, butów na obcasie, należy zalecić ćwiczenia mobilizujące łuk poprzeczny stopy i pobudzić mięśnie utrzymujące go w fizjologicznym ułożeniu. W takiej sytuacji fizjoterapeuta powinien tez sprawdzić biomechanikę całej kończyny dolnej. Jeśli działania nie przyniosą efektów po 3 wizytach, należy skierować pacjenta na dalszą diagnostykę, tj. USG, MRI.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »

Sprawdź też...

tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »