Menu
Fizjoterapia określana jest jako udzielanie świadczeń zdrowotnych mających na celu utrzymywanie, rozwijanie bądź przywracanie zdolności funkcjonalnych i ruchowych. Powyższe działania odpowiednio wcześnie wdrożone przyspieszają powrót pacjentów do zdrowia i do bezwzględnie potrzebnych czynności dnia codziennego. Fizjoterapeuta posiada niezbędne kompetencje do badania, oceniania, diagnozowania czy programowania przebiegu rehabilitacji danego pacjenta. Dlatego też zawód fizjoterapeuty wiąże się z posiadaniem szerokiej wiedzy z zakresu nauk podstawowych dotyczących teorii takich jak anatomia i fizjologia, a także umiejętności właściwego wykorzystania procedur masażu, terapii manualnej czy metod specjalnych. Badania i testy funkcjonalne wykonywane przez terapeutę są bardzo pomocne w przypadku kontroli uzyskiwanych efektów, co pozwala na ciągłe monitorowanie lub ewentualną modyfikację procesu leczniczego.
Fizjoterapia określana jest jako udzielanie świadczeń zdrowotnych mających na celu utrzymywanie, rozwijanie bądź przywracanie zdolności funkcjonalnych i ruchowych. Powyższe działania odpowiednio wcześnie wdrożone przyspieszają powrót pacjentów do zdrowia i do bezwzględnie potrzebnych czynności dnia codziennego. Fizjoterapeuta posiada niezbędne kompetencje do badania, oceniania,
diagnozowania czy programowania przebiegu rehabilitacji danego pacjenta. Dlatego też zawód fizjoterapeuty wiąże się z posiadaniem szerokiej wiedzy z zakresu nauk podstawowych dotyczących teorii takich jak anatomia i fizjologia, a także umiejętności właściwego wykorzystania procedur masażu, terapii manualnej czy metod specjalnych. Badania i testy funkcjonalne wykonywane przez terapeutę są bardzo pomocne w przypadku kontroli uzyskiwanych efektów, co pozwala na ciągłe monitorowanie lub ewentualną modyfikację procesu leczniczego.
Aktualnie dostępność szkoleń z zakresu fizjoterapii jest bardzo duża i niewątpliwie rozszerza możliwości terapeuty. Coraz częściej w swojej pracy fizjoterapeuci ukierunkowują się na terapię określonych zaburzeń, dzięki czemu jeszcze dokładniej mogą diagnozować i pomagać swoim pacjentom.
ocena symetrii i postawy ciała,
testy screeningowe,
diagnostyka funkcjonalna.
techniki terapii manualnej np. manipulacje, mobilizacje, punkty spustowe, terapia wisceralna, techniki nerwowo-mięśniowe, suche igłowanie,
techniki treningu leczniczego,
różne formy masażu,
techniki fizykoterapeutyczne np. laseroterapia, elektroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapia.