Zdecydowałeś się na wizytę u fizjoterapeuty bądź osteopaty. Świetnie! Jeśli do tej pory nie korzystałeś z usług tej gałęzi medycyny, istotne będzie przyswojenie kilku informacji, które maksymalnie pozwolą Ci wykorzystać czas podczas wizyty.
Pamiętaj, iż przedstawione tu informacje stanowią pewne uogólnienie. Wizyta u każdego z terapeutów może się nieco różnić, gdyż każdy ma swój styl przeprowadzania wywiadu, badania oraz pracuje metodami, w których został wyszkolony.
Zapisując się na wizytę warto wspomnieć, z jaką główną dolegliwością się zmagacie. Dzięki temu terapeuta już od pierwszego wejrzenia będzie mógł ocenić wasz sposób poruszania się, nawyki ruchowe czy też inne wskazówki, zanim jeszcze wejdziecie do gabinetu. Pozwoli to na zebranie pierwszych, nieraz kluczowych obserwacji odnośnie funkcjonowania pacjenta w warunkach „pozagabinetowych”.
Jeśli w ostatnim czasie wykonywane były badania obrazowe lub badania krwi, warto mieć je przy sobie. Terapeuta może poprosić o ich pokazanie. Przygotować również powinno się wygodny strój, by nie krępował ruchów.
Przed wizytą postaraj się zastanowić, w jakich sytuacjach odczuwasz ból/dolegliwości oraz jak dawno się one rozpoczęły. Postaraj się również usystematyzować informacje odnośnie zabiegów operacyjnych czy też starych urazów – terapeuta może o nie zapytać.
Przed wizytą pamiętaj również o tym, iż nie musisz zarzucać terapeuty stosem badań, wypisów ze szpitala czy też zabiegów operacyjnych. Leczymy człowieka, nie kartki na jego temat. Spokojnie – jeśli terapeuta uzna przeszłą dokumentację za konieczną, poprosi Cię o jej dosłanie.
W trakcie wizyty najważniejsza jest współpraca. Jako fizjoterapeutów obowiązuje nas tajemnica medyczna. Oznacza to, iż żaden szczegół waszego wywiadu nie może zostać bez waszej zgody zdradzona stronie trzeciej. Staraj się więc szczerze odpowiadać na pytania terapeuty.
Kolejnym ważnym aspektem jest zwięzłość. Staraj się odpowiadać tylko na pytania terapeuty. Bez obaw – we wnikliwym wywiadzie nie pominie żadnego szczegółu będącego istotnym dla twoich dolegliwości. Zwiększy to również precyzyjność wywiadu, co z kolei przekłada się na skuteczniejszą terapię. Czas na rozmowę często jest podczas terapii – wywiad zachowajmy na informacje istotne dla twojego zdrowia.
O co może pytać terapeuta podczas wywiadu?
Pamiętaj, iż odmowa podania lub zatajenie ważnych z punktu widzenia zdrowia informacji może być dla Ciebie niebezpieczna. Terapeuta może również odmówić wykonania zabiegu w wypadku odmowy udzielenia informacji bądź wystąpienia przeciwskazań do zabiegu. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Na podstawie wywiadu oraz hipotezy stworzonej na etapie zbierania wywiadu terapeuta przystąpi do badania funkcjonalnego. Na tym etapie może być konieczne rozebranie się, w celu oceny postury oraz dokładnej obserwacji poruszania się elementów ciała w trakcie wykonywania testów.
Badanie funkcjonalne może zawierać:
Jeśli występują szczególne ruchy, podczas których pojawiają się twoje dolegliwości, powiedz o nich terapeucie. Mogą stanowić istotny element w diagnostyce oraz służyć jako test porównawczy do terapii.
Ten etap jest szczególnie istotny dla terapeutów pracujących manualnie. W badaniu palpacyjnym terapeuta określi regiony, które w sposób istotny przyczyniają się do tworzenia dysfunkcji. Badaniu podlegać mogą różne okolice ciała. Na tym etapie staraj się maksymalnie rozluźnić oraz określać poziom dyskomfortu, odczuć bólowych, rzutowanie bólu, czy też pojawienie się innych odczuć podczas badania. Informacje podane przez Ciebie dostarczają terapeucie dodatkowych informacji na temat twojej dysfunkcji.
Pamiętaj jednak, że podczas palpacji terapeuta niekoniecznie chce wywołać ból. Poszukuje również zmian w teksturze, napięciu tkanki, asymetrii pomiędzy stronami.
© 2020 Fizjoterapeutaradzi.pl Wszystkie prawa zastrzeżone