Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty bądź osteopaty?

Zdecydowałeś się na wizytę u fizjoterapeuty bądź osteopaty. Świetnie! Jeśli do tej pory nie korzystałeś z usług tej gałęzi medycyny, istotne będzie przyswojenie kilku informacji, które maksymalnie pozwolą Ci wykorzystać czas podczas wizyty.

Pamiętaj, iż przedstawione tu informacje stanowią pewne uogólnienie. Wizyta u każdego z terapeutów może się nieco różnić, gdyż każdy ma swój styl przeprowadzania wywiadu, badania oraz pracuje metodami, w których został wyszkolony.

Informacje na sam początek

Na wstępie warto ustalić ważną rzecz. Fizjoterapeuta jest samodzielnym zawodem medycznym. To oznacza, iż aby udać się do fizjoterapeuty prywatnie nie potrzebujesz skierowania ani wcześniejszej konsultacji z lekarzem (chyba, że istnieją powody do takowej). Fizjoterapeuta może samodzielnie kwalifikować pacjenta do zabiegu oraz planować przebieg leczenia. Można być więc pewnym, iż trafia się w ręce wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, który poprowadzi Was od diagnostyki, przez terapię do zdrowia.

Pamiętaj, iż przedstawione tu informacje stanowią pewne uogólnienie. Wizyta u każdego z terapeutów może się nieco różnić, gdyż każdy ma swój styl przeprowadzania wywiadu, badania oraz pracuje metodami, w których został wyszkolony.

Informacje na sam początek

Na wstępie warto ustalić ważną rzecz. Fizjoterapeuta jest samodzielnym 

zawodem medycznym. To oznacza, iż aby udać się do fizjoterapeuty prywatnie nie potrzebujesz skierowania ani wcześniejszej konsultacji z lekarzem (chyba, że istnieją powody do takowej). Fizjoterapeuta może samodzielnie kwalifikować pacjenta do zabiegu oraz planować przebieg leczenia. Można być więc pewnym, iż trafia się w ręce wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia, który poprowadzi Was od diagnostyki, przez terapię do zdrowia.

Co warto przygotować przed wizytą?

Zapisując się na wizytę warto wspomnieć, z jaką główną dolegliwością się zmagacie. Dzięki temu terapeuta już od pierwszego wejrzenia będzie mógł ocenić wasz sposób poruszania się, nawyki ruchowe czy też inne wskazówki, zanim jeszcze wejdziecie do gabinetu. Pozwoli to na zebranie pierwszych, nieraz kluczowych obserwacji odnośnie funkcjonowania pacjenta w warunkach „pozagabinetowych”.
Jeśli w ostatnim czasie wykonywane były badania obrazowe lub badania krwi, warto mieć je przy sobie. Terapeuta może poprosić o ich pokazanie. Przygotować również powinno się wygodny strój, by nie krępował ruchów.
Przed wizytą postaraj się zastanowić, w jakich sytuacjach odczuwasz ból/dolegliwości oraz jak dawno się one rozpoczęły. Postaraj się również usystematyzować informacje odnośnie zabiegów operacyjnych czy też starych urazów – terapeuta może o nie zapytać.
Przed wizytą pamiętaj również o tym, iż nie musisz zarzucać terapeuty stosem badań, wypisów ze szpitala czy też zabiegów operacyjnych. Leczymy człowieka, nie kartki na jego temat. Spokojnie – jeśli terapeuta uzna przeszłą dokumentację za konieczną, poprosi Cię o jej dosłanie.

Krok pierwszy – wywiad

W trakcie wizyty najważniejsza jest współpraca. Jako fizjoterapeutów obowiązuje nas tajemnica medyczna. Oznacza to, iż żaden szczegół waszego wywiadu nie może zostać bez waszej zgody zdradzona stronie trzeciej. Staraj się więc szczerze odpowiadać na pytania terapeuty.
Kolejnym ważnym aspektem jest zwięzłość. Staraj się odpowiadać tylko na pytania terapeuty. Bez obaw – we wnikliwym wywiadzie nie pominie żadnego szczegółu będącego istotnym dla twoich dolegliwości. Zwiększy to również precyzyjność wywiadu, co z kolei przekłada się na skuteczniejszą terapię. Czas na rozmowę często jest podczas terapii – wywiad zachowajmy na informacje istotne dla twojego zdrowia.
O co może pytać terapeuta podczas wywiadu?

 • charakter dolegliwości, czas trwania, moment pojawienia się objawów, co je nasila
 • dolegliwości towarzyszące
 • dolegliwości wewnętrzne (często mają ogromny wpływ na ból!)
 • choroby towarzyszące – informacje te są konieczne, by wykluczyć ewentualne przeciwskazania do zabiegu
 • stare urazy, kontuzje, zabiegi operacyjne
 • używki
 • przyjmowane leki
 • wykonane badania diagnostyczne, w tym badania krwi i badania obrazowe

Pamiętaj, iż odmowa podania lub zatajenie ważnych z punktu widzenia zdrowia informacji może być dla Ciebie niebezpieczna. Terapeuta może również odmówić wykonania zabiegu w wypadku odmowy udzielenia informacji bądź wystąpienia przeciwskazań do zabiegu. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

Krok drugi – badanie funkcjonalne

Na podstawie wywiadu oraz hipotezy stworzonej na etapie zbierania wywiadu terapeuta przystąpi do badania funkcjonalnego. Na tym etapie może być konieczne rozebranie się, w celu oceny postury oraz dokładnej obserwacji poruszania się elementów ciała w trakcie wykonywania testów.
Badanie funkcjonalne może zawierać:

 • badanie zakresu ruchomości
 • badanie siły mięśniowej
 • testy prowokacyjne
 • precyzyjne testy funkcjonalne
 • testy neurologiczne
 • testy bezpieczeństwa

Jeśli występują szczególne ruchy, podczas których pojawiają się twoje dolegliwości, powiedz o nich terapeucie. Mogą stanowić istotny element w diagnostyce oraz służyć jako test porównawczy do terapii.

Krok trzeci – badanie palpacyjne

Ten etap jest szczególnie istotny dla terapeutów pracujących manualnie. W badaniu palpacyjnym terapeuta określi regiony, które w sposób istotny przyczyniają się do tworzenia dysfunkcji. Badaniu podlegać mogą różne okolice ciała. Na tym etapie staraj się maksymalnie rozluźnić oraz określać poziom dyskomfortu, odczuć bólowych, rzutowanie bólu, czy też pojawienie się innych odczuć podczas badania. Informacje podane przez Ciebie dostarczają terapeucie dodatkowych informacji na temat twojej dysfunkcji.

Pamiętaj jednak, że podczas palpacji terapeuta niekoniecznie chce wywołać ból. Poszukuje również zmian w teksturze, napięciu tkanki, asymetrii pomiędzy stronami.

Krok czwarty – terapia

Konkluzje podjęte na podstawie wywiadu, badania funkcjonalnego oraz palpacyjnego pozwalają na przystąpienie do terapii. Ważne, by na tym etapie całkowicie się rozluźnić – umożliwi to skuteczniejsze wykonanie technik terapeutycznych.
Pamiętaj – nie każda terapia wygląda tak samo! Każdy fizjoterapeuta i osteopata ma swój własny styl pracy, wyrobiony na podstawie doświadczenia klinicznego oraz ukończonych szkoleń.
Kolejną ważną sprawą jest to, iż nie każda terapia musi boleć! Ból nie jest miarą skuteczności terapii. Istnieje wiele podejść w leczeniu manualnym, które wykorzystują subtelny dotyk czy też łagodne mobilizacje. Zaufaj więc terapeucie, z którym pracujesz.
Staraj się wysłuchać, co fizjoterapeuta bądź osteopata tłumaczy Ci na temat twoich dolegliwości. Ułatwi to zrozumienie, na czym polega aktualnie wykonywane leczenie. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie bój się zadawać pytań – zależy nam, aby pacjent zrozumiał, co i dlaczego mu dolega.
 

Kilka wskazówek na koniec 

Na podsumowanie warto przedstawić kilka przydatnych informacji, które znacznie ułatwiają pracę z pacjentami terapeutom:
 • Staraj się być punktualnym; szanuj czas pracy terapeuty
 • Jeśli nie możesz przyjść na wizytę, powiadom o tym terapeutę odpowiednio wcześnie – na Twoje miejsce może zostać umówiony inny potrzebujący pacjent
 • Zadbaj o higienę przed wizytą; jeśli to możliwe, weź prysznic 
 • Staraj się zwięźle odpowiadać na pytania terapeuty 
 • Nie obwiniaj terapeuty za swoje dolegliwości – właśnie stara się je rozwiązać 
 • Staraj się być uprzejmym – wszystkim będzie miłej pracować 
 • Bądź uczciwy i prawdomówny 
 • Staraj się nie przedłużać czasu wizyty przeznaczonego dla Ciebie – inni pacjenci również czekają 

Mam nadzieję, iż przybliżyłem, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty bądź osteopaty. Pamiętaj – dobra atmosfera współpracy przyczynia się do lepszej terapii! 
Dominik Tabor

Dominik Tabor

Magister fizjoterapii, założyciel praktyki Fizjoterapia Tabor oraz witryny Fizjoterapeutaradzi.pl. Absolwent Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz AWF Kraków. Student medycyny osteopatycznej w Still Academy of Osteopathy. Uczestnik wielu szkoleń w kraju i za granicą. Specjalizuje się głównie w medycynie manualnej. Podstawą jego podejścia do pacjenta jest globalne spojrzenie na ciało oraz wnikliwe badanie, pozwalające dokładnie ocenić przyczynę zaburzenia. Doświadczony sportowiec, nieprzerwanie od 2008 roku - zdobywca kilku medali Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce i biegach przełajowych. Prywatnie miłośnik gry na gitarze oraz sportu.