Powiedz mi jakie nosisz okulary, a ja powiem jaki masz problem

Powiedz mi jakie nosisz okulary, a ja powiem jaki masz problem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjent

Mężczyzna w wieku około 25 lat zgłosił się z problemem w odcinku szyjnym. Był to ciągnący ból po lewej stronie szyi w trakcie jej ruchów, w ponadto czuł jakby w szyi „przesypywały się ziarenka piasku”. Problem pojawił się kilka dni wcześniej i utrudniał codzienne funkcjonowanie. W oglądaniu zauważalne było znaczne wysunięcie głowy do przodu oraz widoczną postawę kompensacyjną, o ciężkim do rozpoznania na tym etapie pochodzeniu. Badanie wykazało zablokowanie stawów międzykręgowych po lewej stronie, co uznałem za źródło problemu ciągnącego bólu. Ponadto z historii pacjenta dowiedziałem się o złamaniu dalszego końca kości strzałkowej poprzez kontaktowy uraz w trakcie gry w piłkę. Wydarzyło się ono kilka lat wcześniej i wymagało ustabilizowania wewnętrznego.

Leczenie

Odblokowanie szyi manipulacją krótkodźwigniową uwolniło pacjenta od ciągnącego bólu. Następnie wykonałem testy kinezjologiczne najważniejszych mięśni stabilizacyjnych potwierdzając, że uraz kości strzałkowej był źródłem kompensacji w całym ciele, co dało ujście w obrębie szyi. W celu uwolnienia tkanek w obrębie podudzia wykonałem terapię blizny, mobilizację kości strzałkowej, oraz masaż tkanek głębokich.

Pozostał martwiące pacjenta uczucie przysypywania się piasku w szyi. Jeszcze w trakcie rozmowy z pacjentem mimowolnie opowiedział o powrocie z Egiptu tydzień wcześniej. Właśnie po powrocie zaczęły pojawiać się dolegliwości w szyi. Na pytanie jak sobie radził łączenie okularów korekcyjnych (które nosił) z okularami przewciwsłonecznymi (było lato) odpowiedział, że… nie korzystał. Zapytałem o to, bo sam miałem z tym problem, a soczewki mnie niestety nie lubią. Zgodnie z zasadą, że jeśli coś wygląda głupio, ale działa, to znaczy, że nie jest głupie sam zakładałem okulary przeciwsłoneczne na okulary korekcyjne w trakcie jazdy samochodem. Właśnie miałem pochwalić się tym niebagatelnym patentem, kiedy zauważyłem jak pacjent ma ściśnięte brwi nawet w trakcie odpoczynku. Terapia punktów spustowych w obrębie brwi zapewniła pacjentowi mocne wrażenia, ale uwolniła od uporczywego wrażenia w szyi. Ponadto głowa wróciła bliżej do swojej naturalnej pozycji.

Co się stało

Uczucie przesypywania było najprawdopodobniej efektem kompresji w odcinku szyjnym. Pacjent w celu ochrony oczu przed silnym słońcem ściskał długotrwale brwi, co jest zawsze związane z wysunięciem głowy do przodu i uniesieniem barków. Każda osoba, która próbuje zobaczyć coś w oddali wykonuje te 3 ruchy jednocześnie. Są one sprzężone ze sobą, czego wynikiem w tym przypadku było przetrwałe napięcie mięśni karku. Właśnie to było źródłem wspomnianej kompresji. W tym przypadku ujawniła ona już istniejący, ale ukryty problem. Nawarstwienie się problemów w jednym rejonie spowodowało, że kompensacja posypała się jak domek z kart i pojawił się ból.

Podobne dolegliwości mogą dawać zbyt słabe okulary, lub takie które nie uwzględniają różnic pomiędzy oczami. Z mojego doświadczenia wynika, że różnica nawet 0,25 dioptria powinna być wyrównana.

Myślę, że post ważny w związku z nadchodzącym latem 😉

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »

Sprawdź też...

koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »