Powiedz mi jakie nosisz okulary, a ja powiem jaki masz problem

Powiedz mi jakie nosisz okulary, a ja powiem jaki masz problem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pacjent

Mężczyzna w wieku około 25 lat zgłosił się z problemem w odcinku szyjnym. Był to ciągnący ból po lewej stronie szyi w trakcie jej ruchów, w ponadto czuł jakby w szyi „przesypywały się ziarenka piasku”. Problem pojawił się kilka dni wcześniej i utrudniał codzienne funkcjonowanie. W oglądaniu zauważalne było znaczne wysunięcie głowy do przodu oraz widoczną postawę kompensacyjną, o ciężkim do rozpoznania na tym etapie pochodzeniu. Badanie wykazało zablokowanie stawów międzykręgowych po lewej stronie, co uznałem za źródło problemu ciągnącego bólu. Ponadto z historii pacjenta dowiedziałem się o złamaniu dalszego końca kości strzałkowej poprzez kontaktowy uraz w trakcie gry w piłkę. Wydarzyło się ono kilka lat wcześniej i wymagało ustabilizowania wewnętrznego.

Leczenie

Odblokowanie szyi manipulacją krótkodźwigniową uwolniło pacjenta od ciągnącego bólu. Następnie wykonałem testy kinezjologiczne najważniejszych mięśni stabilizacyjnych potwierdzając, że uraz kości strzałkowej był źródłem kompensacji w całym ciele, co dało ujście w obrębie szyi. W celu uwolnienia tkanek w obrębie podudzia wykonałem terapię blizny, mobilizację kości strzałkowej, oraz masaż tkanek głębokich.

Pozostał martwiące pacjenta uczucie przysypywania się piasku w szyi. Jeszcze w trakcie rozmowy z pacjentem mimowolnie opowiedział o powrocie z Egiptu tydzień wcześniej. Właśnie po powrocie zaczęły pojawiać się dolegliwości w szyi. Na pytanie jak sobie radził łączenie okularów korekcyjnych (które nosił) z okularami przewciwsłonecznymi (było lato) odpowiedział, że… nie korzystał. Zapytałem o to, bo sam miałem z tym problem, a soczewki mnie niestety nie lubią. Zgodnie z zasadą, że jeśli coś wygląda głupio, ale działa, to znaczy, że nie jest głupie sam zakładałem okulary przeciwsłoneczne na okulary korekcyjne w trakcie jazdy samochodem. Właśnie miałem pochwalić się tym niebagatelnym patentem, kiedy zauważyłem jak pacjent ma ściśnięte brwi nawet w trakcie odpoczynku. Terapia punktów spustowych w obrębie brwi zapewniła pacjentowi mocne wrażenia, ale uwolniła od uporczywego wrażenia w szyi. Ponadto głowa wróciła bliżej do swojej naturalnej pozycji.

Co się stało

Uczucie przesypywania było najprawdopodobniej efektem kompresji w odcinku szyjnym. Pacjent w celu ochrony oczu przed silnym słońcem ściskał długotrwale brwi, co jest zawsze związane z wysunięciem głowy do przodu i uniesieniem barków. Każda osoba, która próbuje zobaczyć coś w oddali wykonuje te 3 ruchy jednocześnie. Są one sprzężone ze sobą, czego wynikiem w tym przypadku było przetrwałe napięcie mięśni karku. Właśnie to było źródłem wspomnianej kompresji. W tym przypadku ujawniła ona już istniejący, ale ukryty problem. Nawarstwienie się problemów w jednym rejonie spowodowało, że kompensacja posypała się jak domek z kart i pojawił się ból.

Podobne dolegliwości mogą dawać zbyt słabe okulary, lub takie które nie uwzględniają różnic pomiędzy oczami. Z mojego doświadczenia wynika, że różnica nawet 0,25 dioptria powinna być wyrównana.

Myślę, że post ważny w związku z nadchodzącym latem 😉

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »
koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »

Sprawdź też...

tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »