Zaburzenia z układu neurologicznego w obrębie uda mogą być w różnej formie determinowane, w sposób nagły lub narastający w czasie. Do najczęstszych dolegliwości bólowych w obrębie uda zaliczymy:
- rwę udową
- rwę kulszową
- neuropatia obwodowa
- powikłania w związku z inna chorobą np. cukrzyca
- zespół Guillaina-Barrégo
W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Warto nadmienić że niedokrwienie nerwu może uszkodzić jego strukturę na długi czas bez widocznych objawów.
Objawy problemów neurologicznych uda
Wszystkie objawy są ogólne i mogą występować pojedynczo lub współistnieć:
- ból (piekący, rozlany, nasilający się pod wpływem dotyku, niepodatny na leki przeciwbólowe)
- przeczulica
- parastezja
W nerwów obwodowych znajdują się włókna:
- czuciowe
- ruchowe (osłabienie siły mięśniowej, porażenie)
- autonomiczne (w niektórych, uszkodzenie objawia się poceniem, nieprawidłowym zabarwieniem skóry, ociepleniem, zaburzenia dermatologiczne)
Pozbawione impulsów nerwowych mięśnie zaczynają stopniowo zanikać.
Diagnostyka problemów neurologicznych uda
W zależności od objawów i tego co wyniknie z wywiadu który powinien postawić pierwszą hipotezę zaburzeń, zaleca się następujące badania:
- RTG (jeśli istnieje podejrzenie dysfunkcji kręgosłupa)
- MRI (jak wyżej, można również wykonać kończyny dolnej)
- USG
- EMG (w celu diagnostyki przewodnictwa nerwowego lub braku i lokalizacji blokad)
Leczenie problemów neurologicznych uda
Leczenie będzie adekwatne do przyczyny może ono być:
- leczenie objawowe, farmakologiczne
- leczenie operacyjne (np. przy dyskopatii)
- leczenie rehabilitacyjne (stacjonarne, ambulatoryjne, sanatoryjne)
Terapia problemów neurologicznych uda
Terapia, podobnie jak i leczenie jest dobierane indywidualne do problemu. Można jest podzielić na okresy i podokresy w których będzie się skupiać na poszczególnych celach jak np:
- działanie przeciwbólowe
- poprawa trofiki
- stabilizacja
Przy zaburzeniach neurologicznych bardzo istotne jest by obserwować stan pacjentach tak często jak to możliwe i wykonywać badania neurologiczne np. po dermatomach, odruchy.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy