Problemy neurologiczne w obrębie uda

Problemy neurologiczne w obrębie uda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Zaburzenia z układu neurologicznego w obrębie uda mogą być w różnej formie determinowane, w sposób nagły lub narastający w czasie. Do najczęstszych dolegliwości bólowych w obrębie uda zaliczymy:

 • rwę udową
 • rwę kulszową
 • neuropatia obwodowa
 • powikłania w związku z inna chorobą np. cukrzyca
 • zespół Guillaina-Barrégo

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Warto nadmienić że niedokrwienie nerwu może uszkodzić jego strukturę na długi czas bez widocznych objawów.

Objawy problemów neurologicznych uda

Wszystkie objawy są ogólne i mogą występować pojedynczo lub współistnieć:

 • ból (piekący, rozlany, nasilający się pod wpływem dotyku, niepodatny na leki przeciwbólowe)
 • przeczulica
 • parastezja

W nerwów obwodowych znajdują się włókna:

 • czuciowe
 • ruchowe (osłabienie siły mięśniowej, porażenie)
 • autonomiczne (w niektórych, uszkodzenie objawia się poceniem, nieprawidłowym zabarwieniem skóry, ociepleniem, zaburzenia dermatologiczne)

Pozbawione impulsów nerwowych mięśnie zaczynają stopniowo zanikać.

Diagnostyka problemów neurologicznych uda

W zależności od objawów i tego co wyniknie z wywiadu który powinien postawić pierwszą hipotezę zaburzeń, zaleca się następujące badania:

 • RTG (jeśli istnieje podejrzenie dysfunkcji kręgosłupa)
 • MRI (jak wyżej, można również wykonać kończyny dolnej)
 • USG
 • EMG (w celu diagnostyki przewodnictwa nerwowego lub braku i lokalizacji blokad)

Leczenie problemów neurologicznych uda

Leczenie będzie adekwatne do przyczyny może ono być:

 • leczenie objawowe, farmakologiczne
 • leczenie operacyjne (np. przy dyskopatii)
 • leczenie rehabilitacyjne (stacjonarne, ambulatoryjne, sanatoryjne)

Terapia problemów neurologicznych uda

Terapia, podobnie jak i leczenie jest dobierane indywidualne do problemu. Można jest podzielić na okresy i podokresy w których będzie się skupiać na poszczególnych celach jak np:

 • działanie przeciwbólowe
 • poprawa trofiki
 • stabilizacja

Przy zaburzeniach neurologicznych bardzo istotne jest by obserwować stan pacjentach tak często jak to możliwe i wykonywać badania neurologiczne np. po dermatomach, odruchy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »