Problemy neurologiczne w obrębie uda

Problemy neurologiczne w obrębie uda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Zaburzenia z układu neurologicznego w obrębie uda mogą być w różnej formie determinowane, w sposób nagły lub narastający w czasie. Do najczęstszych dolegliwości bólowych w obrębie uda zaliczymy:

 • rwę udową
 • rwę kulszową
 • neuropatia obwodowa
 • powikłania w związku z inna chorobą np. cukrzyca
 • zespół Guillaina-Barrégo

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa. Warto nadmienić że niedokrwienie nerwu może uszkodzić jego strukturę na długi czas bez widocznych objawów.

Objawy problemów neurologicznych uda

Wszystkie objawy są ogólne i mogą występować pojedynczo lub współistnieć:

 • ból (piekący, rozlany, nasilający się pod wpływem dotyku, niepodatny na leki przeciwbólowe)
 • przeczulica
 • parastezja

W nerwów obwodowych znajdują się włókna:

 • czuciowe
 • ruchowe (osłabienie siły mięśniowej, porażenie)
 • autonomiczne (w niektórych, uszkodzenie objawia się poceniem, nieprawidłowym zabarwieniem skóry, ociepleniem, zaburzenia dermatologiczne)

Pozbawione impulsów nerwowych mięśnie zaczynają stopniowo zanikać.

Diagnostyka problemów neurologicznych uda

W zależności od objawów i tego co wyniknie z wywiadu który powinien postawić pierwszą hipotezę zaburzeń, zaleca się następujące badania:

 • RTG (jeśli istnieje podejrzenie dysfunkcji kręgosłupa)
 • MRI (jak wyżej, można również wykonać kończyny dolnej)
 • USG
 • EMG (w celu diagnostyki przewodnictwa nerwowego lub braku i lokalizacji blokad)

Leczenie problemów neurologicznych uda

Leczenie będzie adekwatne do przyczyny może ono być:

 • leczenie objawowe, farmakologiczne
 • leczenie operacyjne (np. przy dyskopatii)
 • leczenie rehabilitacyjne (stacjonarne, ambulatoryjne, sanatoryjne)

Terapia problemów neurologicznych uda

Terapia, podobnie jak i leczenie jest dobierane indywidualne do problemu. Można jest podzielić na okresy i podokresy w których będzie się skupiać na poszczególnych celach jak np:

 • działanie przeciwbólowe
 • poprawa trofiki
 • stabilizacja

Przy zaburzeniach neurologicznych bardzo istotne jest by obserwować stan pacjentach tak często jak to możliwe i wykonywać badania neurologiczne np. po dermatomach, odruchy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »

Sprawdź też...

neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »