Przeciążenie mięśnia ramiennego

Przeciążenie mięśnia ramiennego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień ramienny jest głęboko położonym mięśniem składającym się z dwóch głów, łączącym przednią część kości ramiennej z guzowatością kości łokciowej. Jest zginaczem stawu łokciowego oraz odpowiada za napinanie torebki stawowej łokcia, zapobiegając przed jej zapadnięciem się do wnętrza stawu w trakcie ruchu. Z racji na swoje przyczepy intensywność jego pracy, w przeciwieństwie do pozostałych zginaczy ramienia, jest niezależna od rotacji przedramienia. Znajdując się pod mięśniem dwugłowym ramienia wiele osób nie wie o jego istnieniu, dopóki nie zaczyna być problematyczny.

Przyczyny przeciążenia mięśnia ramiennego

Powodami występowania dolegliwości bólowych mięśnia ramiennego jest intensywny trening siłowy pozbawiony elementów rozciągania i mobilizacji, przeciążenia wynikające z przenoszenia ciężkich przedmiotów w pozycji zgięcia w łokciu w 90 stopni oraz urazy sportowe.

Objawy przeciążenia mięśnia ramiennego

Punkty spustowe (punkty o wzmożonym napięciu mięśniowo-powięziowym) powstające w wyniku nakładających się przeciążeń niekoniecznie dają o sobie znać na przebiegu mięśnia. Z racji głębokiego położenia mięśnia ramiennego względem innych tkanek, układ nerwowy nie jest w stanie udostępnić naszej percepcji dokładnego źródła bólu. Ból taki, zwany przeniesionym, z mięśnia ramiennego może pojawiać się z przedniej strony barku, w dole łokciowym oraz kłębie kciuka. Nasila się on w trakcie wykonywania nim pracy, tj. zgięcia w łokciu.

Diagnostyka przeciążenia mięśnia ramiennego

Pacjent prawie nigdy nie jest w stanie określić dokładnego źródła tego problemu, wskazując najpierw na przednią część barku lub ból w kciuku. Po wyeliminowaniu podejrzanych rejonów za pomocą testów klinicznych, okazać się może, że oporowe zgięcie w łokciu wywołuje opisywane przez pacjenta objawy. Jeśli nie zmieniają się one w zależności od pozycji nadgarstka wskazywać to może na mięsień ramienny.

Terapia przeciążenia mięśnia ramiennego

Fizjoterapia polega na wykonaniu terapii punktów spustowych, igłoterapii masażu tkanek głębokich w miejscu przeciążenia oraz edukacji pacjenta.

Bibliografia

Davies C., Davies A. Terapia punktów spustowych. Wydawnictwo Vital 2015.

Leonello D. T., Galley I. J., Bain G. I., Carter C. Brachialis Muscle Anatomy. A Study in Cadavers. Jobs Orthopaedic Career Center 2007; 89; 6:1 293-1297.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »

Sprawdź też...

alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »