Przeciążenie przyczepu mięśnia ramienno-promieniowego

Anatomia

Mięsień ramienno-promieniowy jest mięśniem łączącym brzeg kości ramiennej z wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej. Jego główną funkcją jest zginanie łokcia, gdzie jego praca w stosunku do reszty mięśni jest największa przy nawróconym przedramieniu. Ponadto w zależności od ustawienia przedramienia delikatnie nawraca, lub odwraca je.

Przyczyny przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Mięsień ten ulega przeciążeniom przy noszeniu ciężkich toreb na przedramieniu, jeździe na rowerze, wspinaczce, grze w tenisa i siatkówkę.

Objawy przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Najczęstszym miejscem dolegliwości bólowych jest nadkłykieć boczny kości ramiennej, przez co zdarzają się sytuacje omyłkowego diagnozowania tego przeciążenia jako tzw. „łokieć tenisisty”. Obecność problemu tego mięśnia nie zawsze daje objawy dokładnie na jego przebiegu. Czasem, co utrudnia sprawę, na przebiegu mięśnia powstają punkty mięśniowo-powięziowe o wzmożonym napięciu, które mogą dawać tzw. ból przeniesiony. Wtedy ból odbierany jest subiektywnie w innym miejscu, niż jego źródło. W przypadku mięśnia ramienno-promieniowego może to być błona skórna między kciukiem, a palcem wskazującym.

Diagnostyka przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Testem najbardziej prowokującym dolegliwości będzie oporowe zgięcie w stawie łokciowym. Następnie należy palpacyjnie zróżnicować mięsień ramienno-promieniowy od pozostałych mięśni przedramienia.

Leczenie przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Polega na rozpracowaniu dysfunkcyjnego miejsca za pomocą technik z terapii tkanek miękkich. Można do tego zastosować mobilizacje, rozciąganie oraz ćwiczenia wzmacniające, chroniące przed wystąpieniem kolejnych przeciążeń.

Bibliografia

  1. Tanno-Rast H. Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Wydawnictwo Edra Urban & Partner 2016.
Łukasz Birycki

Łukasz Birycki

Hej! Nazywam się Łukasz Birycki i jestem absolwentem fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku i Uniwersytecie Jagiellońskim. Cały czas dokształcam się w kierunku fizjoterapii sportowej i ortopedycznej. Na moim koncie są takie szkolenia jak Cyriax, MTG, FDM, terapia punktów spustowych, a ze strony bardziej sportowej szkolenie trenera personalnego wykonane w Europejskim Centrum Sportu, kurs treningu funkcjonalnego, treningu kettlbel, zdrowego kręgosłupa oraz instruktora Pilatesu. Moją pasją jest sport i mam niezwykłe szczęście mogąc połączyć to z moją pracą. Osobiście zajmowałem się treningiem sylwetkowym oraz boksem, a aktualnie szukam swojej drogi w gimnastyce. Wiedzy szukam u mądrzejszych i poszerzam ją o własną praktykę i obserwację. Mam nadzieje, że to co znajdziesz w artykułach okaże Ci się pomocne i stanie się cennym kawałkiem wiedzy o ludzkim ciele, a więc także o Tobie samym. Miłej lektury!

Zobacz inne nasze wpisy