Przeciążenie przyczepu mięśnia ramienno-promieniowego

Przeciążenie przyczepu mięśnia ramienno-promieniowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień ramienno-promieniowy jest mięśniem łączącym brzeg kości ramiennej z wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej. Jego główną funkcją jest zginanie łokcia, gdzie jego praca w stosunku do reszty mięśni jest największa przy nawróconym przedramieniu. Ponadto w zależności od ustawienia przedramienia delikatnie nawraca, lub odwraca je.

Przyczyny przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Mięsień ten ulega przeciążeniom przy noszeniu ciężkich toreb na przedramieniu, jeździe na rowerze, wspinaczce, grze w tenisa i siatkówkę.

Objawy przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Najczęstszym miejscem dolegliwości bólowych jest nadkłykieć boczny kości ramiennej, przez co zdarzają się sytuacje omyłkowego diagnozowania tego przeciążenia jako tzw. „łokieć tenisisty”. Obecność problemu tego mięśnia nie zawsze daje objawy dokładnie na jego przebiegu. Czasem, co utrudnia sprawę, na przebiegu mięśnia powstają punkty mięśniowo-powięziowe o wzmożonym napięciu, które mogą dawać tzw. ból przeniesiony. Wtedy ból odbierany jest subiektywnie w innym miejscu, niż jego źródło. W przypadku mięśnia ramienno-promieniowego może to być błona skórna między kciukiem, a palcem wskazującym.

Diagnostyka przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Testem najbardziej prowokującym dolegliwości będzie oporowe zgięcie w stawie łokciowym. Następnie należy palpacyjnie zróżnicować mięsień ramienno-promieniowy od pozostałych mięśni przedramienia.

Leczenie przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Polega na rozpracowaniu dysfunkcyjnego miejsca za pomocą technik z terapii tkanek miękkich. Można do tego zastosować mobilizacje, rozciąganie oraz ćwiczenia wzmacniające, chroniące przed wystąpieniem kolejnych przeciążeń.

Bibliografia

  1. Tanno-Rast H. Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Wydawnictwo Edra Urban & Partner 2016.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »

Sprawdź też...

ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
złamanie trzonu kości ramiennej
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie trzonu kości ramiennej

Złamanie trzonu kości ramiennej występuje w wyniku urazu bezpośredniego kończyny górnej, Oprócz unieruchomienia, integralną częścią leczenia jest fizjoterapia.

Read More »
zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »