Przeciążenie przyczepu mięśnia ramienno-promieniowego

Przeciążenie przyczepu mięśnia ramienno-promieniowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień ramienno-promieniowy jest mięśniem łączącym brzeg kości ramiennej z wyrostkiem rylcowatym kości promieniowej. Jego główną funkcją jest zginanie łokcia, gdzie jego praca w stosunku do reszty mięśni jest największa przy nawróconym przedramieniu. Ponadto w zależności od ustawienia przedramienia delikatnie nawraca, lub odwraca je.

Przyczyny przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Mięsień ten ulega przeciążeniom przy noszeniu ciężkich toreb na przedramieniu, jeździe na rowerze, wspinaczce, grze w tenisa i siatkówkę.

Objawy przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Najczęstszym miejscem dolegliwości bólowych jest nadkłykieć boczny kości ramiennej, przez co zdarzają się sytuacje omyłkowego diagnozowania tego przeciążenia jako tzw. „łokieć tenisisty”. Obecność problemu tego mięśnia nie zawsze daje objawy dokładnie na jego przebiegu. Czasem, co utrudnia sprawę, na przebiegu mięśnia powstają punkty mięśniowo-powięziowe o wzmożonym napięciu, które mogą dawać tzw. ból przeniesiony. Wtedy ból odbierany jest subiektywnie w innym miejscu, niż jego źródło. W przypadku mięśnia ramienno-promieniowego może to być błona skórna między kciukiem, a palcem wskazującym.

Diagnostyka przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Testem najbardziej prowokującym dolegliwości będzie oporowe zgięcie w stawie łokciowym. Następnie należy palpacyjnie zróżnicować mięsień ramienno-promieniowy od pozostałych mięśni przedramienia.

Leczenie przeciążenia mięśnia ramienno-promieniowego

Polega na rozpracowaniu dysfunkcyjnego miejsca za pomocą technik z terapii tkanek miękkich. Można do tego zastosować mobilizacje, rozciąganie oraz ćwiczenia wzmacniające, chroniące przed wystąpieniem kolejnych przeciążeń.

Bibliografia

  1. Tanno-Rast H. Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Wydawnictwo Edra Urban & Partner 2016.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »

Sprawdź też...

złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »