Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca. Czynnikami ryzyka są:

 • starszy wiek
 • palenie tytoniu (reakcja alergiczna objawiająca się stanem zapalnym)
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca
 • duże stężenie cholesterolu całkowitego i małe stężenie frakcji cholesterolu HDL,
 • otyłość
 • miażdżyca innych naczyń, np. tętnic szyjnych, tętnic wieńcowych

Najczęściej do zwężenia dochodzi w obrębie tętnic udowych i/lub podkolanowych (70% przypadków), rzadziej dochodzi do zwężenia jeszcze na końcowym odcinku aorty oraz tętnic biodrowych – czyli dużych naczyń.

W miarę trwania problemu rozwija się krążenie oboczne. Celem krążenia obocznego jest dostarczenie utlenowanej krwi do tkanek. Jednak im bardziej zwężone naczynia krwionośne, tym bardziej ograniczone możliwości kompensacji naczyniowej.

Nawet u 20% osób po 55. roku życia można stwierdzić niedokrwienie kończyn dolnych, wraz z wiekiem np. po 70. roku życia częstość występowania choroby sięga 60% osób. Zwykle u ⅓ pacjentów występują objawy choroby. Każdego roku około 150–500 osób na milion traci kończynę/kończyny z powodu choroby niedokrwiennej.

Objawy niedokrwienia kończyn dolnych

W zależności od stopnia zwężenia tętnic pacjent odczuwa różnie nasilone dolegliwości, jednak dopiero zwężenie ~50% daje poważne objawy które determinują pacjenta by udać się do specjalisty, są to:

 • ból nóg podczas intensywnego wysiłku fizycznego np. biegania, chodzenia po schodach
 • ból w spoczynku, stały – przy skrajnym zwężeniu naczyń
 • ból okolicy uda, pośladka, łydki
 • w ciężkich przypadkach uszkodzenia skóra i martwica
 • zaburzenia czuciowe kończyn
 • zaniki mięśniowe

Diagnostyka niedokrwienia kończyn dolnych

Diagnostykę opieramy na objawach i wywiadzie, następnie należy udać się do specjalisty – lekarza angiologa, to on będzie zlecał badania które mają określić stopień degeneracji. W wielu przypadkach może być wskazana konsultacja u kardiologa. Wykonuje się następujące badania:

 • badania laboratoryjne, tj. profil lipidów we krwi
 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • wskaźnik kostkowo-ramienny (ABI)
 • test wysiłkowy na bieżni ruchomej
 • USG z oceną doplerowską przepływu krwi
 • angiografia TM i/lub MRI
 • cyfrowa angiografia subtrakcyjna

Leczenie niedokrwienia kończyn dolnych

Leczenie prócz typowego podziału zachowawczego i zabiegowego musi uwzględnić profilaktykę przeciwko zawałowi serca i udarom mózgu.

W leczeniu zachowawczym celem jest zmniejszenie objawów i wykorzysuję się do tego farmakoterapię oraz trening marszowy.

Leczenie zabiegowe wewnątrznaczyniowe polega na wykonaniu małego nacięcia, przez które do naczyń krwionośnych wprowadzany jest specjalny cewnik i umieszczenia stentu oraz pomostowanie naczyniowe. W skrajnych przypadkach wykonuje się amputację.

Terapia niedokrwienia kończyn dolnych

Przy przystąpieniu do terapii z pacjentem który nie kwalifikuję się do zabiegu operacyjnego i już po zabiegu operacyjnym trzeba rozważyć które czynniki mogły mieć największy wpływ na wystąpienie choroby.

Z praktyki gabinetowej dostrzegam dużą wartość w pracy na autonomicznym układzie nerwowym oraz mobilizacje naczyń, manualny drenaż limfatyczny, terapię czaszkowo-krzyżową. Jeśli pacjent jest po zabiegu, należy uwzględnić również pracę na bliźnie.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

whiplash
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych. Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »

Sprawdź też...

blizna
Blog
Łukasz Birycki

Pieprzyk powodem operacji kolana

Tak jak wspomniałem na mediach społecznościowych, wpisy te będą opisami najciekawszych przypadkówpacjentów z jakimi miałem styczność. O tym, które się tu znalazły nie decyduje ich trudność czy złożoność, ale satysfakcja z ich wyleczenia dzięki której

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »