Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca. Czynnikami ryzyka są:

 • starszy wiek
 • palenie tytoniu (reakcja alergiczna objawiająca się stanem zapalnym)
 • nadciśnienie tętnicze
 • cukrzyca
 • duże stężenie cholesterolu całkowitego i małe stężenie frakcji cholesterolu HDL,
 • otyłość
 • miażdżyca innych naczyń, np. tętnic szyjnych, tętnic wieńcowych

Najczęściej do zwężenia dochodzi w obrębie tętnic udowych i/lub podkolanowych (70% przypadków), rzadziej dochodzi do zwężenia jeszcze na końcowym odcinku aorty oraz tętnic biodrowych – czyli dużych naczyń.

W miarę trwania problemu rozwija się krążenie oboczne. Celem krążenia obocznego jest dostarczenie utlenowanej krwi do tkanek. Jednak im bardziej zwężone naczynia krwionośne, tym bardziej ograniczone możliwości kompensacji naczyniowej.

Nawet u 20% osób po 55. roku życia można stwierdzić niedokrwienie kończyn dolnych, wraz z wiekiem np. po 70. roku życia częstość występowania choroby sięga 60% osób. Zwykle u ⅓ pacjentów występują objawy choroby. Każdego roku około 150–500 osób na milion traci kończynę/kończyny z powodu choroby niedokrwiennej.

Objawy niedokrwienia kończyn dolnych

W zależności od stopnia zwężenia tętnic pacjent odczuwa różnie nasilone dolegliwości, jednak dopiero zwężenie ~50% daje poważne objawy które determinują pacjenta by udać się do specjalisty, są to:

 • ból nóg podczas intensywnego wysiłku fizycznego np. biegania, chodzenia po schodach
 • ból w spoczynku, stały – przy skrajnym zwężeniu naczyń
 • ból okolicy uda, pośladka, łydki
 • w ciężkich przypadkach uszkodzenia skóra i martwica
 • zaburzenia czuciowe kończyn
 • zaniki mięśniowe

Diagnostyka niedokrwienia kończyn dolnych

Diagnostykę opieramy na objawach i wywiadzie, następnie należy udać się do specjalisty – lekarza angiologa, to on będzie zlecał badania które mają określić stopień degeneracji. W wielu przypadkach może być wskazana konsultacja u kardiologa. Wykonuje się następujące badania:

 • badania laboratoryjne, tj. profil lipidów we krwi
 • pomiar ciśnienia tętniczego
 • wskaźnik kostkowo-ramienny (ABI)
 • test wysiłkowy na bieżni ruchomej
 • USG z oceną doplerowską przepływu krwi
 • angiografia TM i/lub MRI
 • cyfrowa angiografia subtrakcyjna

Leczenie niedokrwienia kończyn dolnych

Leczenie prócz typowego podziału zachowawczego i zabiegowego musi uwzględnić profilaktykę przeciwko zawałowi serca i udarom mózgu.

W leczeniu zachowawczym celem jest zmniejszenie objawów i wykorzysuję się do tego farmakoterapię oraz trening marszowy.

Leczenie zabiegowe wewnątrznaczyniowe polega na wykonaniu małego nacięcia, przez które do naczyń krwionośnych wprowadzany jest specjalny cewnik i umieszczenia stentu oraz pomostowanie naczyniowe. W skrajnych przypadkach wykonuje się amputację.

Terapia niedokrwienia kończyn dolnych

Przy przystąpieniu do terapii z pacjentem który nie kwalifikuję się do zabiegu operacyjnego i już po zabiegu operacyjnym trzeba rozważyć które czynniki mogły mieć największy wpływ na wystąpienie choroby.

Z praktyki gabinetowej dostrzegam dużą wartość w pracy na autonomicznym układzie nerwowym oraz mobilizacje naczyń, manualny drenaż limfatyczny, terapię czaszkowo-krzyżową. Jeśli pacjent jest po zabiegu, należy uwzględnić również pracę na bliźnie.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

Tomasz Łukawski

Tomasz Łukawski

Założyciel Tomasz Łukawski osteopatia fizjoterapia masaż. Fizjoterapeuta po Uniwersytecie Jagielońskim Collegium Medicum, obecnie student Medycyny Osteopatycznej na Akademii Osteopatii. Posiada 11-letnie doświadczenie zawodowe, zdobywane w ciężkiej pracy w szpitalach (oddział hematologi, onkologii, pulmonologii, ortopedii i neurologii) oraz przychodni wielospecjalistycznej zajmującej się najbardziej skomplikowanymi przypadkami, różnych specjalizacji z całej Polski. W 2018 r podczas targów "Bliżej zdrowia - bliżej natury" wygłosił obszerny referat po tytułem: "Synteza metod fizjoterapeutycznych jako możliwość holistycznej diagnostyki/leczenia pacjenta". Uczestnik wielu kursów i konferencji naukowych, które poszerzyły horyzonty zawodowej pasji. W wolnych chwilach miłośnik literatury pięknej, sztuki, przyrody oraz jazzu i filmów z Jamesem Bondem.

Zobacz inne nasze wpisy