Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość krzyżowa posiada korelacje z kręgosłupem szyjnym oraz czaszką, poprzez powięź oraz oponę twardą rdzenia kręgowego. Istnieje połączenie powięziowe głowy oraz kręgosłupa szyjnego z kością krzyżową przez tzw. taśmę mięśniowo- powięziową powierzchowną tylną. Drugie powiązanie stanowi worek oponowy rdzenia kręgowego. Opona twarda w dużym skrócie jest pewną błoną, otaczającą ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg oraz rdzeń kręgowy. Przyczepia się do kości czaszki od wewnątrz, kolejno wychodzi z niej przez otwór wielki (potylica), podążając aż do kości krzyżowej i guzicznej.

Przebieg taśmy powierzchownej tylnej:

 • powierzchnia podeszwowa paliczków palców stóp
 • powięź podeszwowa i krótkie zginacze palców
 • kość piętowa
 • mięsień brzuchaty łydki i ścięgno Achillesa
 • kłykcie kości udowej
 • mięśnie kulszowo-goleniowe
 • guz kulszowy
 • więzadło krzyżowo-guzowe
 • kość krzyżowa
 • powięź krzyżowo-lędźwiowa/mięsień prostownik grzbietu  grzebień potyliczny
 • czepiec ścięgnisty
 • kość czołowa, brzeg nadoczodołowy

Przyczepy rdzeniowe górne i dolne opony twardej:

GÓRNE

 • pierścień włókien ząbkowanych dookoła otworu wielkiego potylicy
 • drugi- trzeci krąg szyjny na przebiegu kanału kręgowego

DOLNE:

 • poziom II kręgu krzyżowego w kanale krzyżowym
 • kość guziczna (przechodzi w okostną)

Przyczyny bólu spowodowanego napięciem opony twardej

Bardzo często osoby, które miały urazy, upadki na kość krzyżową czy też ogonową, mają po pewnym czasie wtórne bóle głowy. Zaburzenie na poziomie kości krzyżowej wpływa więc na głowę.

Dzieje się to zazwyczaj poprzez napięcia tylnej taśmy powięziowej lub przez oponę twardą i związanego z nią zaburzenia tzw. mimowolnego rytmu czaszkowego ( szczegółowe wyjaśnienie w dziale metody terapeutyczne- terapia CranioSacralna). Jest to rytm wydzielania w głowie płynu mózgowo-rdzeniowego, wraz z jego przepływem do rdzenia. W trakcie tego pływu, kości czaszki oraz kość krzyżowa wchodzą w bardzo subtelny ruch, który może zostać zaburzony podczas urazów. Tak więc jeśli powstanie pewien problem z jednej strony np. uraz w rejonie kości krzyżowej, może on generować patologiczne napięcia z drugiej strony w obrębie kręgosłupa szyjnego i czaszki.

Osteopaci i terapeuci czaszkowo- krzyżowi często w swojej pracy obserwują, iż zaburzenia w obrębie kości czaszki, niekorzystnie oddziałują na napięcia po drugiej stronie, czyli w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Zaburzenia stawowe na poziomie przyczepów opony twardej kręgów C2-C3 są kolejną przyczyną generowania problemu.

Objawy bólu odcinka krzyżowego wynikające z podrażnienia opony twardej

Ból w odcinku krzyżowym, skorelowany z odcinkiem szyjnym, nasila się zazwyczaj podczas zgięcia głowy w pozycji siedzącej.  Występuje zazwyczaj po aktywności fizycznej, a także podczas długiego siedzenia.

Ból oponowy może być wynikiem także aktywnej, ostrej dyskopatii. Wówczas ma to związek z drażnieniem worka oponowego przez „wysunięty” krążek międzykręgowy lub obrzęk wokół. W przypadku ostrej przepukliny krążka międzykręgowego z objawami oponowymi, terapeuta odsyła pacjenta na badanie MRI oraz na konsultacje neurologiczną.

Oznaki mogące świadczyć o wzajemnym wpływie napięciowym kości krzyżowej i odcinka szyjnego kręgosłupa oraz czaszki:

 • Nasilanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym przy zgięciu głowy
 • Duże napięcia w obrębie potylicy, sztywność karku
 • Bóle głowy
 • Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym
 • Problemy emocjonalne
 • Wypadki komunikacyjne w przeszłości (uraz typu smagnięcie biczem)
 • Urazy w obrębie kości czaszki
 • Upadki na kość krzyżową

Leczenie

 • Terapia Cranio-Sacralna
 • Osteopatia
 • Terapia mięśniowo-powięziowa
 • Terapia manualna

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »

Sprawdź też...

zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »