Anatomia
Kość krzyżowa posiada korelacje z kręgosłupem szyjnym oraz czaszką, poprzez powięź oraz oponę twardą rdzenia kręgowego. Istnieje połączenie powięziowe głowy oraz kręgosłupa szyjnego z kością krzyżową przez tzw. taśmę mięśniowo- powięziową powierzchowną tylną. Drugie powiązanie stanowi worek oponowy rdzenia kręgowego. Opona twarda w dużym skrócie jest pewną błoną, otaczającą ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg oraz rdzeń kręgowy. Przyczepia się do kości czaszki od wewnątrz, kolejno wychodzi z niej przez otwór wielki (potylica), podążając aż do kości krzyżowej i guzicznej.
Przebieg taśmy powierzchownej tylnej:
- powierzchnia podeszwowa paliczków palców stóp
- powięź podeszwowa i krótkie zginacze palców
- kość piętowa
- mięsień brzuchaty łydki i ścięgno Achillesa
- kłykcie kości udowej
- mięśnie kulszowo-goleniowe
- guz kulszowy
- więzadło krzyżowo-guzowe
- kość krzyżowa
- powięź krzyżowo-lędźwiowa/mięsień prostownik grzbietu grzebień potyliczny
- czepiec ścięgnisty
- kość czołowa, brzeg nadoczodołowy
Przyczepy rdzeniowe górne i dolne opony twardej:
GÓRNE
- pierścień włókien ząbkowanych dookoła otworu wielkiego potylicy
- drugi- trzeci krąg szyjny na przebiegu kanału kręgowego
DOLNE:
- poziom II kręgu krzyżowego w kanale krzyżowym
- kość guziczna (przechodzi w okostną)
Przyczyny bólu spowodowanego napięciem opony twardej
Bardzo często osoby, które miały urazy, upadki na kość krzyżową czy też ogonową, mają po pewnym czasie wtórne bóle głowy. Zaburzenie na poziomie kości krzyżowej wpływa więc na głowę.
Dzieje się to zazwyczaj poprzez napięcia tylnej taśmy powięziowej lub przez oponę twardą i związanego z nią zaburzenia tzw. mimowolnego rytmu czaszkowego ( szczegółowe wyjaśnienie w dziale metody terapeutyczne- terapia CranioSacralna). Jest to rytm wydzielania w głowie płynu mózgowo-rdzeniowego, wraz z jego przepływem do rdzenia. W trakcie tego pływu, kości czaszki oraz kość krzyżowa wchodzą w bardzo subtelny ruch, który może zostać zaburzony podczas urazów. Tak więc jeśli powstanie pewien problem z jednej strony np. uraz w rejonie kości krzyżowej, może on generować patologiczne napięcia z drugiej strony w obrębie kręgosłupa szyjnego i czaszki.
Osteopaci i terapeuci czaszkowo- krzyżowi często w swojej pracy obserwują, iż zaburzenia w obrębie kości czaszki, niekorzystnie oddziałują na napięcia po drugiej stronie, czyli w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Zaburzenia stawowe na poziomie przyczepów opony twardej kręgów C2-C3 są kolejną przyczyną generowania problemu.
Objawy bólu odcinka krzyżowego wynikające z podrażnienia opony twardej
Ból w odcinku krzyżowym, skorelowany z odcinkiem szyjnym, nasila się zazwyczaj podczas zgięcia głowy w pozycji siedzącej. Występuje zazwyczaj po aktywności fizycznej, a także podczas długiego siedzenia.
Ból oponowy może być wynikiem także aktywnej, ostrej dyskopatii. Wówczas ma to związek z drażnieniem worka oponowego przez „wysunięty” krążek międzykręgowy lub obrzęk wokół. W przypadku ostrej przepukliny krążka międzykręgowego z objawami oponowymi, terapeuta odsyła pacjenta na badanie MRI oraz na konsultacje neurologiczną.
Oznaki mogące świadczyć o wzajemnym wpływie napięciowym kości krzyżowej i odcinka szyjnego kręgosłupa oraz czaszki:
- Nasilanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym przy zgięciu głowy
- Duże napięcia w obrębie potylicy, sztywność karku
- Bóle głowy
- Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym
- Problemy emocjonalne
- Wypadki komunikacyjne w przeszłości (uraz typu smagnięcie biczem)
- Urazy w obrębie kości czaszki
- Upadki na kość krzyżową
Leczenie
- Terapia Cranio-Sacralna
- Osteopatia
- Terapia mięśniowo-powięziowa
- Terapia manualna
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy