Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość krzyżowa posiada korelacje z kręgosłupem szyjnym oraz czaszką, poprzez powięź oraz oponę twardą rdzenia kręgowego. Istnieje połączenie powięziowe głowy oraz kręgosłupa szyjnego z kością krzyżową przez tzw. taśmę mięśniowo- powięziową powierzchowną tylną. Drugie powiązanie stanowi worek oponowy rdzenia kręgowego. Opona twarda w dużym skrócie jest pewną błoną, otaczającą ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg oraz rdzeń kręgowy. Przyczepia się do kości czaszki od wewnątrz, kolejno wychodzi z niej przez otwór wielki (potylica), podążając aż do kości krzyżowej i guzicznej.

Przebieg taśmy powierzchownej tylnej:

 • powierzchnia podeszwowa paliczków palców stóp
 • powięź podeszwowa i krótkie zginacze palców
 • kość piętowa
 • mięsień brzuchaty łydki i ścięgno Achillesa
 • kłykcie kości udowej
 • mięśnie kulszowo-goleniowe
 • guz kulszowy
 • więzadło krzyżowo-guzowe
 • kość krzyżowa
 • powięź krzyżowo-lędźwiowa/mięsień prostownik grzbietu  grzebień potyliczny
 • czepiec ścięgnisty
 • kość czołowa, brzeg nadoczodołowy

Przyczepy rdzeniowe górne i dolne opony twardej:

GÓRNE

 • pierścień włókien ząbkowanych dookoła otworu wielkiego potylicy
 • drugi- trzeci krąg szyjny na przebiegu kanału kręgowego

DOLNE:

 • poziom II kręgu krzyżowego w kanale krzyżowym
 • kość guziczna (przechodzi w okostną)

Przyczyny bólu spowodowanego napięciem opony twardej

Bardzo często osoby, które miały urazy, upadki na kość krzyżową czy też ogonową, mają po pewnym czasie wtórne bóle głowy. Zaburzenie na poziomie kości krzyżowej wpływa więc na głowę.

Dzieje się to zazwyczaj poprzez napięcia tylnej taśmy powięziowej lub przez oponę twardą i związanego z nią zaburzenia tzw. mimowolnego rytmu czaszkowego ( szczegółowe wyjaśnienie w dziale metody terapeutyczne- terapia CranioSacralna). Jest to rytm wydzielania w głowie płynu mózgowo-rdzeniowego, wraz z jego przepływem do rdzenia. W trakcie tego pływu, kości czaszki oraz kość krzyżowa wchodzą w bardzo subtelny ruch, który może zostać zaburzony podczas urazów. Tak więc jeśli powstanie pewien problem z jednej strony np. uraz w rejonie kości krzyżowej, może on generować patologiczne napięcia z drugiej strony w obrębie kręgosłupa szyjnego i czaszki.

Osteopaci i terapeuci czaszkowo- krzyżowi często w swojej pracy obserwują, iż zaburzenia w obrębie kości czaszki, niekorzystnie oddziałują na napięcia po drugiej stronie, czyli w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Zaburzenia stawowe na poziomie przyczepów opony twardej kręgów C2-C3 są kolejną przyczyną generowania problemu.

Objawy bólu odcinka krzyżowego wynikające z podrażnienia opony twardej

Ból w odcinku krzyżowym, skorelowany z odcinkiem szyjnym, nasila się zazwyczaj podczas zgięcia głowy w pozycji siedzącej.  Występuje zazwyczaj po aktywności fizycznej, a także podczas długiego siedzenia.

Ból oponowy może być wynikiem także aktywnej, ostrej dyskopatii. Wówczas ma to związek z drażnieniem worka oponowego przez „wysunięty” krążek międzykręgowy lub obrzęk wokół. W przypadku ostrej przepukliny krążka międzykręgowego z objawami oponowymi, terapeuta odsyła pacjenta na badanie MRI oraz na konsultacje neurologiczną.

Oznaki mogące świadczyć o wzajemnym wpływie napięciowym kości krzyżowej i odcinka szyjnego kręgosłupa oraz czaszki:

 • Nasilanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym przy zgięciu głowy
 • Duże napięcia w obrębie potylicy, sztywność karku
 • Bóle głowy
 • Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym
 • Problemy emocjonalne
 • Wypadki komunikacyjne w przeszłości (uraz typu smagnięcie biczem)
 • Urazy w obrębie kości czaszki
 • Upadki na kość krzyżową

Leczenie

 • Terapia Cranio-Sacralna
 • Osteopatia
 • Terapia mięśniowo-powięziowa
 • Terapia manualna

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »

Sprawdź też...

bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »