Rozcięcie stopy – jak doprowadziło do bólu łokcia?

Rozcięcie stopy – jak doprowadziło do bólu łokcia?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Przypadek zdarzył się jakiś czas temu. Uświadomił mi po raz kolejny, jak ważny jest dokładny wywiad w terapii pozornie częstych problemów.

Opis przypadku

Pacjent, lat 24, zgłosił się z bólem bocznej części stawu łokciowego prawego (tzw. łokieć tenisisty). Ból rozpoczął się na ok. miesiąc przed wizytą, bez urazu. Dolegliwości występowały przy użyciu myszki do komputera, noszeniu zakupów oraz ćwiczeniach siłowych mięśni tylnej grupy ramienia. Pacjent zgłaszał również okresowe odczucie napięcia w odcinku szyjnym.

Nie dał mi spokoju bezurazowy początek bólu. Drążyłem więc sprawę, starając się dowiedzieć, jakie były okoliczności powstania urazu. Eureka – po dokładniejszym wywiadzie okazało się, iż 2 miesiące wcześniej pacjent po rozcięciu skóry podeszwy stopy chodził używając jednej kuli – oczywiście za pomocą prawej kończyny górnej. 

Badanie funkcjonalne wykazało jedynie bolesny oporowany wyprost nadgarstka. Badanie palpacyjne uwidoczniło wzmożone napięcie m. trójgłowego ramienia oraz zablokowanie stawów dolnego odcinka szyjnego.

Terapia

  • Suchym igłowaniu m. trójgłowego ramienia
  • Manipulacji dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego
  • Lekkim masażu grupy tylnej mięśni ramienia

Rezultaty? Bardziej niż zadowalające. Po pierwszej wizycie pacjent zgłosił poprawę w zakresie bólu o 90%. Kolejna wizyta usunęła dolegliwości całkowicie.

Dlaczego zatem doszło do pojawienia się bólu łokcia?

Pacjent chodząc o jednej kuli intensywnie angażował mięsień trójgłowy ramienia. W związku z zwiększeniem napięcia w tym mięśniu doszło zwiększenia ciśnienia w obrębie nerwu promieniowego, który przebiega między głową długą, a przyśrodkową tego mięśnia. Nerw promieniowy unerwia grupę mięśni prostowników nadgarstka – przyczepiających się właśnie do bocznej części kości ramiennej.

Dodatkowo zwiększone napięcie mięśnia trójgłowego przyczyniło się do uwięźnięcia nerwu promieniowego oraz ograniczenia jego ślizgania się pomiędzy tkankami. Zaburzenie ślizgu tego nerwu spowodowało, że pacjent przy bardzo lekkich czynnościach angażujących prostowniki nadgarstka odczuwał ból, a ćwiczenia mięśnia trójgłowego powodowały najsilniejsze dolegliwości z powodu coraz większej kompresji na nerw promieniowy.

Dolny odcinek szyjny uległ zablokowaniu wtórnie, w wyniku bodźców ze strony kompresowanego nerwu promieniowego.

Wnioski? Wszystko jest istotne!

Przypadek ten pokazuje, jak ważna w pracy fizjoterapeuty jest dociekliwość. Niejednokrotnie pozwala ona na dokładne określenie struktur, które wymagają działania terapeutycznego. Przekłada się to często na natychmiastowe efekty.

Nasuwa się jeszcze jeden ważny wniosek. Nie zawsze przyczyną „łokcia tenisisty” jest mechaniczne uszkodzenie przyczepu prostowników nadgarstka!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »

Sprawdź też...

zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »