Rozcięcie stopy – jak doprowadziło do bólu łokcia?

Rozcięcie stopy – jak doprowadziło do bólu łokcia?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Przypadek zdarzył się jakiś czas temu. Uświadomił mi po raz kolejny, jak ważny jest dokładny wywiad w terapii pozornie częstych problemów.

Opis przypadku

Pacjent, lat 24, zgłosił się z bólem bocznej części stawu łokciowego prawego (tzw. łokieć tenisisty). Ból rozpoczął się na ok. miesiąc przed wizytą, bez urazu. Dolegliwości występowały przy użyciu myszki do komputera, noszeniu zakupów oraz ćwiczeniach siłowych mięśni tylnej grupy ramienia. Pacjent zgłaszał również okresowe odczucie napięcia w odcinku szyjnym.

Nie dał mi spokoju bezurazowy początek bólu. Drążyłem więc sprawę, starając się dowiedzieć, jakie były okoliczności powstania urazu. Eureka – po dokładniejszym wywiadzie okazało się, iż 2 miesiące wcześniej pacjent po rozcięciu skóry podeszwy stopy chodził używając jednej kuli – oczywiście za pomocą prawej kończyny górnej. 

Badanie funkcjonalne wykazało jedynie bolesny oporowany wyprost nadgarstka. Badanie palpacyjne uwidoczniło wzmożone napięcie m. trójgłowego ramienia oraz zablokowanie stawów dolnego odcinka szyjnego.

Terapia

  • Suchym igłowaniu m. trójgłowego ramienia
  • Manipulacji dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego
  • Lekkim masażu grupy tylnej mięśni ramienia

Rezultaty? Bardziej niż zadowalające. Po pierwszej wizycie pacjent zgłosił poprawę w zakresie bólu o 90%. Kolejna wizyta usunęła dolegliwości całkowicie.

Dlaczego zatem doszło do pojawienia się bólu łokcia?

Pacjent chodząc o jednej kuli intensywnie angażował mięsień trójgłowy ramienia. W związku z zwiększeniem napięcia w tym mięśniu doszło zwiększenia ciśnienia w obrębie nerwu promieniowego, który przebiega między głową długą, a przyśrodkową tego mięśnia. Nerw promieniowy unerwia grupę mięśni prostowników nadgarstka – przyczepiających się właśnie do bocznej części kości ramiennej.

Dodatkowo zwiększone napięcie mięśnia trójgłowego przyczyniło się do uwięźnięcia nerwu promieniowego oraz ograniczenia jego ślizgania się pomiędzy tkankami. Zaburzenie ślizgu tego nerwu spowodowało, że pacjent przy bardzo lekkich czynnościach angażujących prostowniki nadgarstka odczuwał ból, a ćwiczenia mięśnia trójgłowego powodowały najsilniejsze dolegliwości z powodu coraz większej kompresji na nerw promieniowy.

Dolny odcinek szyjny uległ zablokowaniu wtórnie, w wyniku bodźców ze strony kompresowanego nerwu promieniowego.

Wnioski? Wszystko jest istotne!

Przypadek ten pokazuje, jak ważna w pracy fizjoterapeuty jest dociekliwość. Niejednokrotnie pozwala ona na dokładne określenie struktur, które wymagają działania terapeutycznego. Przekłada się to często na natychmiastowe efekty.

Nasuwa się jeszcze jeden ważny wniosek. Nie zawsze przyczyną „łokcia tenisisty” jest mechaniczne uszkodzenie przyczepu prostowników nadgarstka!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »

Sprawdź też...

zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »