Rozcięcie stopy – jak doprowadziło do bólu łokcia?

Rozcięcie stopy – jak doprowadziło do bólu łokcia?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Przypadek zdarzył się jakiś czas temu. Uświadomił mi po raz kolejny, jak ważny jest dokładny wywiad w terapii pozornie częstych problemów.

Opis przypadku

Pacjent, lat 24, zgłosił się z bólem bocznej części stawu łokciowego prawego (tzw. łokieć tenisisty). Ból rozpoczął się na ok. miesiąc przed wizytą, bez urazu. Dolegliwości występowały przy użyciu myszki do komputera, noszeniu zakupów oraz ćwiczeniach siłowych mięśni tylnej grupy ramienia. Pacjent zgłaszał również okresowe odczucie napięcia w odcinku szyjnym.

Nie dał mi spokoju bezurazowy początek bólu. Drążyłem więc sprawę, starając się dowiedzieć, jakie były okoliczności powstania urazu. Eureka – po dokładniejszym wywiadzie okazało się, iż 2 miesiące wcześniej pacjent po rozcięciu skóry podeszwy stopy chodził używając jednej kuli – oczywiście za pomocą prawej kończyny górnej. 

Badanie funkcjonalne wykazało jedynie bolesny oporowany wyprost nadgarstka. Badanie palpacyjne uwidoczniło wzmożone napięcie m. trójgłowego ramienia oraz zablokowanie stawów dolnego odcinka szyjnego.

Terapia

  • Suchym igłowaniu m. trójgłowego ramienia
  • Manipulacji dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego
  • Lekkim masażu grupy tylnej mięśni ramienia

Rezultaty? Bardziej niż zadowalające. Po pierwszej wizycie pacjent zgłosił poprawę w zakresie bólu o 90%. Kolejna wizyta usunęła dolegliwości całkowicie.

Dlaczego zatem doszło do pojawienia się bólu łokcia?

Pacjent chodząc o jednej kuli intensywnie angażował mięsień trójgłowy ramienia. W związku z zwiększeniem napięcia w tym mięśniu doszło zwiększenia ciśnienia w obrębie nerwu promieniowego, który przebiega między głową długą, a przyśrodkową tego mięśnia. Nerw promieniowy unerwia grupę mięśni prostowników nadgarstka – przyczepiających się właśnie do bocznej części kości ramiennej.

Dodatkowo zwiększone napięcie mięśnia trójgłowego przyczyniło się do uwięźnięcia nerwu promieniowego oraz ograniczenia jego ślizgania się pomiędzy tkankami. Zaburzenie ślizgu tego nerwu spowodowało, że pacjent przy bardzo lekkich czynnościach angażujących prostowniki nadgarstka odczuwał ból, a ćwiczenia mięśnia trójgłowego powodowały najsilniejsze dolegliwości z powodu coraz większej kompresji na nerw promieniowy.

Dolny odcinek szyjny uległ zablokowaniu wtórnie, w wyniku bodźców ze strony kompresowanego nerwu promieniowego.

Wnioski? Wszystko jest istotne!

Przypadek ten pokazuje, jak ważna w pracy fizjoterapeuty jest dociekliwość. Niejednokrotnie pozwala ona na dokładne określenie struktur, które wymagają działania terapeutycznego. Przekłada się to często na natychmiastowe efekty.

Nasuwa się jeszcze jeden ważny wniosek. Nie zawsze przyczyną „łokcia tenisisty” jest mechaniczne uszkodzenie przyczepu prostowników nadgarstka!

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »

Sprawdź też...

więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »