Rwa kulszowa wyleczona w ciągu jednej wizyty?

Rwa kulszowa wyleczona w ciągu jednej wizyty?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Historia pacjenta

Zgłosił się do nas pacjent cierpiący z powodu silnego bólu kręgosłupa, promieniującego do prawej kończyny dolnej. Nie był w stanie dojechać do gabinetu – dolegliwości były tak silne, iż pacjent z trudnością wstawał z łóżka, każdy krok sprawiał mu ogromny ból. Musiał używać kul.

Po przyjechaniu do domu pacjenta pierwszą trudnością było ułożenie go na stole. Nie było mowy o wykonywaniu jakichkolwiek testów ruchowych – w końcu najmniejszy ruch wywoływał ostry strzał bólu…

Wywiad

Uwaga skupiona została więc na wywiadzie. Okazało się, iż pacjent od kilkunastu lat cierpi na problemy bólowe kręgosłupa, okresowo nasilające się, lecz nigdy nie spadające do poziomu 0. Dodatkowo jako były ciężarowiec pacjent zgłosił kilka urazów w obrębie kończyn dolnych. Od razu zaznaczył jednak, iż żaden z nich nie wykluczył go z aktywności.

Badanie – szczególnie utrudnione!

Test Lasequa (uniesienie prostej nogi pacjenta) okazał się dodatni już przy 20 stopniach zgięcia w stawie biodrowym. Wykluczyliśmy przeciwskazania do zabiegu, a za pomocą badania palpacyjnego zidentyfikowane zostały regiony najbardziej zaangażowane w tworzenie bólu.

Regionem w najsilnieszym stopniu tkliwym oraz o widocznie zwiększonym napięciu był region bruzdy pomiędzy mięśniem pośladkowym średnim a mięśniem gruszkowatym – dokładnie w miejscu przejścia nerwu pośladkowego górnego. Dotknięcie tego regionu prowokowało znajome pacjentowi dolegliwości.

Dodatkowo w obrębie kończyn dolnych odnalezione zostały obszary zmienione napięciowo oraz skorelowane z obszarem występowania bólu.

Leczenie

Jako metodę leczniczą wybraliśmy igłoterapię, by sprawić jak najmniejszy dyskomfort pacjentowi. Po nakłuciu miejsc w obrębie pośladka pacjent odczuł znajomy, promieniujący ból w obrębie nogi, który jednak szybko się wyciszył. Pacjent został poinstruowany o właściwym postępowaniu pozabiegowym.

Jaki był wynik zabiegu?

3 dni po wizycie, ku naszej wielkiej radości dostaliśmy telefon: „Czuję się jak nowo narodzony! Pierwszy raz od kilkunastu lat nic mnie nie boli!” Druga wizyta poświęcona została na redukcję napięć w celu zwiększenia odżywienia kręgosłupa. Historia ta zdarzyła się na początku tego roku. Pacjent do tej pory nie odczuwa bólu.

Czy każdy przypadek leczy się aż tak szybko?

Oczywiście, że nie! Przykład naszego pacjenta pokazuje jednak, iż z bólem można walczyć na różne sposoby i nie musi być to okupione cierpieniem przez długie lata!.

Pamiętajmy też o ważnej rzeczy: to my sami odpowiadamy za nasze zdrowie. Terapia nie rozwiąże wszystkich naszych problemów – umożliwi jedynie powrót do normalnego funkcjonowania. To przede wszystkim poprzez zdrowy tryb życia i aktywność sami mamy utrzymywać dobrą kondycję naszego ciała.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

udar niedokrwienny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Read More »
ból niedokrwienny uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych

Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest stanem, w którym przepływ krwi przez tętnice doprowadzające krew do nóg jest ograniczony. Najczęstszą przyczyną zwężenia tętnic jest miażdżyca.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »

Sprawdź też...

ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
zapalenie trzeszczki
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie trzeszczki ręki

Ból w stawie śródręczno-paliczkowym może być powodowany przez zapalenie trzeszczki. Ze względu na różnice anatomiczne zdiagnozowanie tej dysfunkcji może nie być proste.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »