Rwa kulszowa wyleczona w ciągu jednej wizyty?

Rwa kulszowa wyleczona w ciągu jednej wizyty?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Historia pacjenta

Zgłosił się do nas pacjent cierpiący z powodu silnego bólu kręgosłupa, promieniującego do prawej kończyny dolnej. Nie był w stanie dojechać do gabinetu – dolegliwości były tak silne, iż pacjent z trudnością wstawał z łóżka, każdy krok sprawiał mu ogromny ból. Musiał używać kul.

Po przyjechaniu do domu pacjenta pierwszą trudnością było ułożenie go na stole. Nie było mowy o wykonywaniu jakichkolwiek testów ruchowych – w końcu najmniejszy ruch wywoływał ostry strzał bólu…

Wywiad

Uwaga skupiona została więc na wywiadzie. Okazało się, iż pacjent od kilkunastu lat cierpi na problemy bólowe kręgosłupa, okresowo nasilające się, lecz nigdy nie spadające do poziomu 0. Dodatkowo jako były ciężarowiec pacjent zgłosił kilka urazów w obrębie kończyn dolnych. Od razu zaznaczył jednak, iż żaden z nich nie wykluczył go z aktywności.

Badanie – szczególnie utrudnione!

Test Lasequa (uniesienie prostej nogi pacjenta) okazał się dodatni już przy 20 stopniach zgięcia w stawie biodrowym. Wykluczyliśmy przeciwskazania do zabiegu, a za pomocą badania palpacyjnego zidentyfikowane zostały regiony najbardziej zaangażowane w tworzenie bólu.

Regionem w najsilnieszym stopniu tkliwym oraz o widocznie zwiększonym napięciu był region bruzdy pomiędzy mięśniem pośladkowym średnim a mięśniem gruszkowatym – dokładnie w miejscu przejścia nerwu pośladkowego górnego. Dotknięcie tego regionu prowokowało znajome pacjentowi dolegliwości.

Dodatkowo w obrębie kończyn dolnych odnalezione zostały obszary zmienione napięciowo oraz skorelowane z obszarem występowania bólu.

Leczenie

Jako metodę leczniczą wybraliśmy igłoterapię, by sprawić jak najmniejszy dyskomfort pacjentowi. Po nakłuciu miejsc w obrębie pośladka pacjent odczuł znajomy, promieniujący ból w obrębie nogi, który jednak szybko się wyciszył. Pacjent został poinstruowany o właściwym postępowaniu pozabiegowym.

Jaki był wynik zabiegu?

3 dni po wizycie, ku naszej wielkiej radości dostaliśmy telefon: „Czuję się jak nowo narodzony! Pierwszy raz od kilkunastu lat nic mnie nie boli!” Druga wizyta poświęcona została na redukcję napięć w celu zwiększenia odżywienia kręgosłupa. Historia ta zdarzyła się na początku tego roku. Pacjent do tej pory nie odczuwa bólu.

Czy każdy przypadek leczy się aż tak szybko?

Oczywiście, że nie! Przykład naszego pacjenta pokazuje jednak, iż z bólem można walczyć na różne sposoby i nie musi być to okupione cierpieniem przez długie lata!.

Pamiętajmy też o ważnej rzeczy: to my sami odpowiadamy za nasze zdrowie. Terapia nie rozwiąże wszystkich naszych problemów – umożliwi jedynie powrót do normalnego funkcjonowania. To przede wszystkim poprzez zdrowy tryb życia i aktywność sami mamy utrzymywać dobrą kondycję naszego ciała.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »

Sprawdź też...

palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »