Rwa udowa

Rwa udowa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Rwa udowa jako zespół objawów dotyczy podrażnienia korzeni lub przebiegu nerwu udowego. Nerw ten należy do splotu lędźwiowego. Rozpoczyna się korzeniami L2, L3 oraz L4 (w niektórych przypadkach także L1 i L5). W swoim przebiegu początkowo przechodzi przez mięsień lędźwiowy większy, następnie biegnie na powierzchni mięśnia biodrowego ( w powięzi biodrowej). Istotne jest tu także sąsiedztwo narządowe – nerw biegnie do tyłu od końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego po stronie prawej, natomiast po stronie lewej – do tyłu od końcowej części jelita grubego.
W dalszym przebiegu przechodzi pod więzadłem pachwinowym, poniżej którego oddaje końcowe gałęzie.

Nerw ten unerwia przede wszystkim mięśnie oraz skórę przedniej części uda. Oddaje również gałęzie naczyniowe. Jego najdłuższą gałązką jest nerw udowo-goleniowy, który sięga aż do przyśrodkowej części podudzia oraz stopy.

Objawy oraz diagnostyka rwy udowej

W zależności od przyczyny dolegliwości pacjent może zgłaszać różnorakie objawy. Od terapeuty na etapie wywiadu istotne jest wyłapanie różnic pomiędzy poszczególnymi objawami, gdyż jest to istotne w celu określenia struktur drażniących w największym stopniu nerw udowy.

Do najczęstszych objawów należą:

 • Ból w obrębie kręgosłupa lędźwiowego (często również przejścia piersiowo-lędźwiowego)
 • Ból promieniujący do przedniej części uda
 • Osłabienie czucia, parestezje przedniej części uda, przyśrodkowej części podudzia oraz stopy
 • Dojść może do osłabienia mięśni unerwainych przez nerw udowy

W przypadku bólu wynikającego z dyskopatii:

 • Ból szczególnie nasilony będzie po nocy, po przebywaniu w długotrwałym bezruchu
 • Dolegliwości zwiększać się mogą po zakończeniu wysiłku lub ciężkiej pracy fizycznej
 • Dolegliwości będą nieco zmniejszały się po „rozruszaniu”
 • Ból może promieniować głównie po przebiegu dermatomu

W przypadku bólu mięśniowo-powięziowego:

 • Ból nasila się w trakcie aktywności fizycznej – im dłuższa, tym ból zazwyczaj jest większy
 • Ulgę przynosi odpoczynek
 • Ćwiczenia rozciągające często przynoszą krótkotrwałą ulgę w dolegliwościach

Występować może również ból z przyczyn trzewnych. Do głównych objawów w tym wypadku należą:

 • Ból nasilać się może niezależnie od pozycji ciała
 • Często ból związany może być ze spożywaniem określonych pokarmów
 • Ból pojawiać się może podczas wypróżniania

Oczywiście dolegliwości mogą mieć mieszany charakter – przedstawione wyżej objawy mogą występować jednocześnie.

Diagnostyka

Terapeuta musi wziąć pod uwagę charakterystykę objawów opisaną przez pacjenta. Na jej podstawie przystępuje do badania funkcjonalnego oraz palpacyjnego. Stosuje się testy napięciowe nerwu udowego, testy prowokacyjne dla dyskopatii, testy czucia skórnego oraz odruchów. Badanie palpacyjne zaś pozwala określić napięcie, teksturę oraz tkliwość tkanek. Nierzadko również pozwala odtworzyć ból pacjenta.

Możliwe przyczyny rwy udowej

Do najczęstszych przyczyn rwy udowej zaliczyć możemy:

 • Dyskopatię odcinka lędźwiowego kręgosłupa
 • Napięcie struktur mięśniowo-powięziowych na przebiegu nerwu udowego
 • Zaburzenie ślizgu nerwu udowego
 • Dysfunkcje trzewne – głównie nerek, jelita grubego, końcowej części jelita cienkiego
 • Zaburzenie różnicy ciśnień w jamach ciała
 • Ból rzutowany z mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
 • Kompensacje starych urazów (szczególnie dotyczących stawu kolanowego)
 • Nadwaga

Należy pamiętać, iż rwa udowa to tylko opis zespołu objawów pacjenta. Przyczyna dolegliwości u każdego pacjenta może być różna, stąd szczególnie istotne jest globalne podejście do problemu. Teraputa w przypadku wątpliwości może zalecić pacjentowi również wykonanie badań obrazowych, takich jak MRI.

Możliwe leczenie rwy udowej

W zależności od wyników badania oraz wywiadu, terapeuta może użyć wielu metod oraz technik terapeutycznych. Do częstych interwencji oraz zaleceń należą:

 • Manipulacja powięzi
 • Techniki nerwowo-mięśniowe
 • Neuromobilizacje
 • Terapia manualna
 • Pinopresura
 • Masaż tkanek głębokich
 • Terapia wisceralna

Na czas leczenia terapeuta zalecić może również zmiany w diecie, modyfikację nawyków ruchowych, zmiany w zakresie aktywności fizycznej. Należy pamiętać, iż na wystąpienie objawów składa się wiele czynników, stąd najistotniejszą rzeczą w procesie terapeutycznym jest zmiana lub modyfikacja stylu życia. Dopiero zaangażowanie ze strony pacjenta daje gwarancję trwałej poprawy jakości życia.

Leczenie operacyjne wskazane jest jedynie, gdy terapia zachowawcza nie daje efektów lub gdy występują znaczne ubytki neurologiczne.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
toriel bakera
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Torbiel Bakera

Torbiel Bakera powstaje poprzez zwiększenie płynu maziowego zalegającego w dole podkolanowym. Torbiele mogą mieć charakter wtórny lub pierwotny. Pacjent zgłasza się do gabinetu fizjoterapeuty z uczuciem pełności i niewielkiej bolesności w tylnej części stawu kolanowego.

Read More »

Sprawdź też...

przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
uwięźnięcie nerwu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uwięźnięcie nerwu łokciowego

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z uderzeniem w tylną część łokcia. Powtarzające się urazy w tym regionie mogą prowadzić do uwięźnięcia nerwu i powstania objawów bólowych.

Read More »
napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa piersiowego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Dyskopatia kręgosłupa piersiowego

Kręgosłup piersiowy, w skrócie kręgosłup Th – pod względem biomechanicznym jest bardzo wyjątkowym odcinkiem. Zbudowany jest z 12 kręgów, które łączą się z 12 parami żeber i mostkiem, co powoduje ograniczenie jego ruchomości. Jednym z jego schorzeń może być dyskopatia.

Read More »