Tendinopatia mięśnia piszczelowego tylnego

Tendinopatia mięśnia piszczelowego tylnego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Mięsień piszczelowy tylny jest głęboko położonym mięśniem z tylnej strony podudzia. Jego przyczep początkowy jest rozpostarty pomiędzy tylną częścią kości piszczelowej, strzałkowej oraz łączącą je błoną międzykostną. Przechodząc w ścięgno w końcowej 1/3 goleni zabezpieczone jest w bruździe kostki przyśrodkowej kości piszczelowej przez troczek mięśni zginaczy, po czym pod więzadłem trójgraniastym dąży do swojego przyczepu końcowego na kości łódkowatej i przyśrodkowej.

Mięsień ten odpowiada za odwrócenie, przywiedzenie i zgięcie stopy. Ponadto odpowiada za zabezpieczenie łuku poprzecznego stopy przed zapadnięciem się.

Czym jest tendinopatia?

Ścięgna są elementem układu ruchu łączącym mięśnie i kości. Przenoszą one siły wytworzone przez mięsień. Stan zapalny natomiast, jest formą leczenia się organizmu. W miejscu powstania uszkodzenia naczynia krwionośne rozszerzają się umożliwiając dotarcie składnikom odżywczym i białkom, co znacznie przyśpiesza proces regeneracji. Tendinopatie to stany, w których możliwości regeneracyjne organizmu nie są w stanie sprostać uszkodzeniom powstałym w ścięgnach. Prowadzi to do bardzo ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych, niosących ze sobą wiele niedogodności.

Przyczyny tendinopatii mięśnia piszczelowego tylnego

Najczęstszą przyczyną wystąpienia tendinopatii mięśnia piszczelowego tylnego, jest długotrwałe nawarstwianie się mikrouszkodzeń. Jeśli cykle uszkadzania są intensywniejsze niż regeneracji, ostry stan zapalny mający na celu naprawę ścięgna przechodzi w stan przewlekły, mogący utrzymywać się miesiącami.

Do dyscyplin sportowych mogących wystawiać to ścięgno na przeciążenia należy balet, łyżwiarstwo oraz sprint. Czynnikami predysponującymi są:

 • nieodpowiednie obuwie,
 • wady postawy, przede wszystkim płaskostopie,
 • dysbalans mięśniowy,
 • brak odpowiedniego przygotowania do treningu,
 • niewystarczająca regeneracja,
 • nieprawidłowa mechanika ruchu,
 • choroby układowe i metaboliczne takie jak: cukrzyca, toczeń trzewny, dna moczanowa, nadczynność tarczycy, gruczolaki przysadki mózgowej, RZS, kolagenozy, choroby zapalne jelit,
 • nadużywanie leków,
 • odwodnienie

Objawy tendinopatii mięśnia piszczelowego tylnego

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym staje się ból po wewnętrznej stronie kostki, który z początku nie intensywny może zostać zbagatelizowany. Osoba nim dotknięta może kontynuować aktywność fizyczną sądząc, że skoro po rozgrzaniu się ból mija to nie stanowi to poważnego problemu. Niestety przez takie zachowanie pacjent naraża ścięgno na dalsze uszkodzenia. Typowe dla bólu zapalnego jest znikanie po podjęciu aktywności fizycznej, jednak w kolejnych stadiach uszkodzenia ból może się już utrzymywać cały czas, budząc nawet w nocy.

W miarę postępowania uszkodzenia mogą pojawiać się trzaskanie w miejscu przebiegu ścięgna przez troczek, ograniczenia ruchu, a nawet obrzęk.

Diagnostyka tendinopatii mięśnia piszczelowego tylnego

Pierwsza część diagnostyki polega na wykonaniu badania klinicznego, które może ujawnić ból w trakcie wstawania na palce oraz bolesne przywiedzenie oporowe kostki. Rozciąganie w kierunku odwiedzenia kostki również może podrażniać ścięgno prowokując ból.

Najlepszy obraz do postawienia miarodajnej oceny może zapewnić MRI, ale z uwagi na lepsządostępność i mniejszy koszt częściej stosuje się USG.

Fizjoterapia tendinopatii mięśnia piszczelowego tylnego

Powinno rozpocząć się od modyfikacji czynnika wywołującego zapalenie. Jeśli jest to specyficzny sport należy poprawić technikę wykonywania ćwiczeń, a jeśli to nie jest możliwe to konieczne jest zmniejszenie objętości treningowej, zmianę dyscypliny lub tymczasowe zrezygnowanie ze sportu.

W zależności od stanu pacjenta oraz etapu jego przygotowań sportowych decyduje się o podjęciu odpowiedniej strategii. Wyciszanie stanu zapalnego za pomocą zimnych okładów, leków przeciwzapalnych, zabiegów fizykalnych oraz odpowiednich technik manualnych mogą załagodzić stan zapalny, a co za tym idzie zmniejszyć objawy pozwalając na dalsze podejmowanie aktywności. Niestety stan zapalny jest niezbędny do regeneracji układu ruchu, a wyciszanie go w najlepszym wypadku nie wpłynie na długość rekonwalescencji, a w najgorszym może go opóźnić. W połączeniu z brakiem zmiany nawyków może prowadzić to do ponownego pogorszenia się stanu pacjenta.

Innym rozwiązaniem jest podjęcie terapii manualnej, mającej za zadanie poprawić elastyczność mięśnia piszczelowego tylnego oraz poprawę jego pracy względem innych mięśni podudzia. Ponadto wprowadzając odpowiednio skalowany trening wzmacniający oparty o ćwiczenia ekscentyczne, możemy pozytywnie wpłynąć na odbudowę włókien kolagenowych w ścięgnie. Dodatkowo prowokując ischemię (przekrwienie) w miejscu uszkodzenia za pomocą głębokiego masażu poprzecznego możemy wyraźnie zmniejszyć dolegliwości bólowe wewnętrznej części stawu skokowego poprawiając jednocześnie odżywienie ścięgna.

W niektórych ciężkich przypadkach, może zostać zastosowane podniesienie pięty. Odciąża to ścięgno ograniczając jego rozciągnięcie. Nie może to być trwałe rozwiązanie problemu.

Kluczowy na regenerację ścięgna ma też ogólny stan zdrowia pacjenta. W przypadku chronicznego zmęczenia, odwodnienia oraz obecności niedoborów w diecie proces leczenia może ulec wydłużeniu.

Leczenie tendinopatii mięśnia piszczelowego tylnego

W przypadku niezadowalających efektów leczeniem konwencjonalnym pacjentowi może zostać zaproponowane leczenie plastrami z triazotanem glicerolu, falą uderzeniową, skleroterapią, iniekcją z krwii własnej lub podaniem czynników wzrostu do miejsca uszkodzenia. Wszystkie te metody są poddawane nieustannym badaniom co do ich skuteczności.

Iniekcja sterydowa mimo natychmiastowego zniesienia dolegliwości bólowych wiąże się z ryzykiem zerwania ścięgna. Całkowita redukcja stanu zapalnego powoduje uniemożliwienie regeneracji, a co za tym idzie procesy degeneracyjne znacząco przyspieszają.

Bibliografia

 1. Targońska-Stępniak B., Stępniak C., Majdan M., Tendinopatie. Medycyna po Dyplomie, 10/2012.
 2. Kulig K., Lederhaus E. S., Reischl S., Shruti A. Effect of Eccentric Exercise Program for Early Tibialis Posterior Tendinopathy. American Orthopaedic Foot & Ankle Society 2009; 30(9).
 3. Simpson M. R., Howard T. M. Tendinopathies of the Foot and Ankle. American Family Physician 15.10.2009.
 4. Murrell G. A. Understanding tendinopathies. British Journal of Sports Medicine. 2002;36(6):392–393.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »

Sprawdź też...

ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »