Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Udar mózgu dzielimy na krwotoczny (zaliczamy krwotoki śródmózgowe i podpajęczynówkowe) spowodowany wylewem krwi do mózgu oraz niedokrwienny spowodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu. Warto nadmienić że udar niedokrwienny, wtórnie może być również krwotoczniony.

Objawy udaru niedokrwiennego

Na wstępie chciałbym zaznaczyć że udar mózgu jest stanem zagrażającym życiu i wymaga hospitalizacji. Najlepsze prognozy leczenia dla pacjenta to pierwsze godziny od wystąpienia objawów.

Udar mózgu stanowi trzecią w kolejności, po chorobach serca i nowotworach, przyczynę zgonów w populacji osób dorosłych. Udar mózgu krwotoczny to nagłe wylanie krwi z pękniętego naczynia krwionośnego, który niszczy struktury mózgu, niedokrwienny spowodowany gwałtownym zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu w wyniku zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczyń tętniczych. Stanowi 85-90% wszystkich udarów.

Charakterystyka objawów zależy od miejsca uszkodzenia, głównym objawy:

 • to niedowład prawo/lewo stronny
 • afazja (zaburzenie mowy) jeśli udar jest prawostronny

Przy udarze krwotocznym pogorszenie stanu ogólnego następuje nagle, często po dużym wysiłku lub stresie. Zwykle występuje:

 • bardzo silny ból głowy
 • nudności i wymioty
 • utraty przytomności
 • stan śpiączkowy  zwykle z porażeniem połowiczym
 • opadanie kącika ust
 • objawy oponowe.

Badanie udaru niedokrwiennego

W badaniu neurologicznym wykazuje:

 • osłabienie lub zniesienie czucia po jednej stronie ciała,
 • apraksje
 • afazja ruchowa (dyzartria)/afazja czuciowa
 • zaburzenia pisania (agrafia) i czytania (aleksja)
 • amnezja
 • agnozja
 • akalkulia
 • zaburzenia przełykania – dysfagia
 • niedowidzenie
 • napady padaczkowe, majaczenie oraz urojenia, omamy, zaburzenia świadomości

Badanie konieczne celem zróżnicowania jaki to udar, jakiego dokonał spustoszenia i ustalenia terapii jest:

 • tomografia komputerowa (TK)
 • rezonans magnetyczny (MRI)
 • dodatkowo angiografia tętnic domózgowych (w przypadku udaru niedokrwiennego)

Rehabilitacja udaru niedokrwiennego

Postawianą jest odpowiednia diagnoza oraz odpowiednio prowadzona farmakologia, jeśli stan jest stabilny to można przystąpić do działań które będą mały na celu przywrócenie utraconych funkcji pacjenta z nastawieniem że pewne deficyty pozostaną, wszystko zależy od uszkodzeń, diagnostyki i wprowadzenia odpowiedniego leczenia szpitalnego.

Rehabilitacja dzieli się na szpitalną, poszpitalną (często w warunkach domowych lub na oddziałach rehabilitacji medycznej), ambulatoryjno/domowa.

Największy nacisk należy kłaść na edukacje pacjenta oraz rodziny w zakresie czynności które mogą sami wykonywać.

Celem pierwszym będzie wypracowanie funkcji i siły pacjenta, drugim pionizacja z ćwiczeniami w pozycji siedzącej lub stojącej, trzecim nauka samodzielnej lokomocji.

Terapia mowy i języka w kreacji zdolności do porozumienia się wraz z terapia logopedyczna, czasem pomoc psychologiczna, psychiatryczna. Optymalny czas rehabilitacji to pierwsze 3-6 miesięcy od udaru, wykazano że w tym okresie obserwujemy największy progres w powrocie do zdrowia pacjenta.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
złamanie kości łódeczkowatej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie kości łódeczkowatej

Urazy okolicy nadgarstka i ręki są coraz częściej spotykanymi uszkodzeniami naszego organizmu. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności sportowej, wykonywaniem pracy manualnej oraz przy użyciu maszyn, a także starzejącym się społeczeństwem. Do najczęstszych złamań spośród kości nadgarstka należy złamanie kości łódeczkowatej.

Read More »

Sprawdź też...

przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »