Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Uraz „smagnięcia biczem” (Whiplash)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych.

Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.

Konsekwencją urazu mogą być uszkodzenia kości, stawów, mięśni, nerwów oraz naczyń, jednak według niektórych badań w stanach przewlekłych nie obserwuje się żadnych zmian w TK, MRI.

Częstość występowania tego typu urazów szacuje się na 300 osób na 100 000.W większości przypadków dochodzi do szybkiej poprawy w ciągu trzech miesięcy, jednak w 40% może mieć on charakter przewlekły. Zakłada się że ból może być spowodowany:

 • aktywnością mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
 • związany z mikrouszkodzeniami więzadeł, mięśni odcinka szyjnego
 • reakcją ze strony autonomicznego układu nerwowego.

Objawy urazu smagnięcia biczem

Najczęstsze obserwowane objawy to:

 • ból odcinka szyjnego kręgosłupa
 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • ból barku
 • zaburzenia czucia
 • ograniczenie zakresu ruchu w stawach
 • osłabienie siły mięśniowej
 • bólw obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
 • rzadko obserwuję się zaburzenia wzroku, słuchu i nudności

U pacjentów obserwuje się zmniejszony zakres ruchu w odc. C, ból promieniujący rozchodzący się do ramienia, przedramienia czy nawet dłoni, wzrost napięcia mięśni w warunkach spoczynkowych oraz mięśniowo-powięziowe punkty spustowe obecne w badaniu palpacyjnym.

Diagnostyka urazu smagnięcia biczem

W diagnostyce wykorzystuję się kilka skal np. Neck Disability Index (NDI), Quebec Task Force Classification (QTFC) i modyfikacja Modified Quebec Task Force Classification (MQTFC). Skale określają poziom niepełnosprawności po przebytym urazie oraz aspekt psychologiczny w odniesieniu do poziomu ostrego stresu pourazowego i/lub kinezjofobii. Wykonuję się także badania obrazowe by ocenić uszkodzenia tkanek lub je wykluczyć co znacząco wpłynie na terapię, są to m.in.:

 • RTG
 • TK
 • MRI

Leczenie urazu smagnięcia biczem

Jeżeli z diagnostyki wynika uszkodzenie bądź złamanie kręgu szyjnego, to postepowanie będzie podobne do opisanego w artykule „Złamanie w obrębie odc. szyjnego”.

Terapia urazu smagnięcia biczem

Terapia będzie bezpośrednio wynikać z wywiadu oraz badań dodatkowych jakie wykona fizjoterapeuta/osteopata. Poziom zaawansowania można podzielić na:

 • ból bez zmian w badaniach obrazowych
 • ból z uszkodzeniami w strukturach mięśniowych, więzadłowych, nerwowych i naczyniowych bez złamania w układzie kostnym
 • ból z uszkodzeniem struktur w tym złamanie w układzie kostnym

W zależności od stopnia zaawansowania i innych przesłanek wynikających z wywiadu można ułożyć plan terapii który może obejmować terapie manualna z mobilizacjami, ćwiczenia stabilizujące, techniki osteopatyczne, terapie czaszkowo-krzyżową i inne.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »

Sprawdź też...

nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »
złamanie typu Collesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Złamanie kości promieniowej typu Collesa

Do złamań kości promieniowej dochodzi stosunkowo często, szczególnie w sportach kontaktowych. Złamanie typu Collesa to najczęstszy rodzaj złamania dalszej części kości promieniowej.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »