Zespół zaburzeń powstających po urazach kręgosłupa typu smagnięcia biczem (ang. WAD-whiplash-associated disorders) wiąże się z obecnością wielu dolegliwości. Jest najczęściej wynikiem wypadków komunikacyjnych.
Do urazu dochodzi w wyniku silnego odchylenia głowy ku tyłowi, do przodu lub do boku, kiedy to na odcinek szyjny oddziałują duże siły kinetyczne i przypominają smagniecie biczem.
Konsekwencją urazu mogą być uszkodzenia kości, stawów, mięśni, nerwów oraz naczyń, jednak według niektórych badań w stanach przewlekłych nie obserwuje się żadnych zmian w TK, MRI.
Częstość występowania tego typu urazów szacuje się na 300 osób na 100 000.W większości przypadków dochodzi do szybkiej poprawy w ciągu trzech miesięcy, jednak w 40% może mieć on charakter przewlekły. Zakłada się że ból może być spowodowany:
- aktywnością mięśniowo-powięziowych punktów spustowych
- związany z mikrouszkodzeniami więzadeł, mięśni odcinka szyjnego
- reakcją ze strony autonomicznego układu nerwowego.
Objawy urazu smagnięcia biczem
Najczęstsze obserwowane objawy to:
- ból odcinka szyjnego kręgosłupa
- ból głowy
- zawroty głowy
- ból barku
- zaburzenia czucia
- ograniczenie zakresu ruchu w stawach
- osłabienie siły mięśniowej
- bólw obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
- rzadko obserwuję się zaburzenia wzroku, słuchu i nudności
U pacjentów obserwuje się zmniejszony zakres ruchu w odc. C, ból promieniujący rozchodzący się do ramienia, przedramienia czy nawet dłoni, wzrost napięcia mięśni w warunkach spoczynkowych oraz mięśniowo-powięziowe punkty spustowe obecne w badaniu palpacyjnym.
Diagnostyka urazu smagnięcia biczem
W diagnostyce wykorzystuję się kilka skal np. Neck Disability Index (NDI), Quebec Task Force Classification (QTFC) i modyfikacja Modified Quebec Task Force Classification (MQTFC). Skale określają poziom niepełnosprawności po przebytym urazie oraz aspekt psychologiczny w odniesieniu do poziomu ostrego stresu pourazowego i/lub kinezjofobii. Wykonuję się także badania obrazowe by ocenić uszkodzenia tkanek lub je wykluczyć co znacząco wpłynie na terapię, są to m.in.:
- RTG
- TK
- MRI
Leczenie urazu smagnięcia biczem
Jeżeli z diagnostyki wynika uszkodzenie bądź złamanie kręgu szyjnego, to postepowanie będzie podobne do opisanego w artykule „Złamanie w obrębie odc. szyjnego”.
Terapia urazu smagnięcia biczem
Terapia będzie bezpośrednio wynikać z wywiadu oraz badań dodatkowych jakie wykona fizjoterapeuta/osteopata. Poziom zaawansowania można podzielić na:
- ból bez zmian w badaniach obrazowych
- ból z uszkodzeniami w strukturach mięśniowych, więzadłowych, nerwowych i naczyniowych bez złamania w układzie kostnym
- ból z uszkodzeniem struktur w tym złamanie w układzie kostnym
W zależności od stopnia zaawansowania i innych przesłanek wynikających z wywiadu można ułożyć plan terapii który może obejmować terapie manualna z mobilizacjami, ćwiczenia stabilizujące, techniki osteopatyczne, terapie czaszkowo-krzyżową i inne.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy