Uszkodzenie bliższego przyczepu mięśnia prostego uda

Uszkodzenie bliższego przyczepu mięśnia prostego uda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Ciekawym faktem o mięśniu czworogłowym jest to, że jest on mięśniem dwustawowym. Co to znaczy? A to, że w związku z przebiegiem swoich włókien przez powierzchnię dwóch stawów, oprócz funkcji ruchowej w stawie kolanowym, dodatkowo będzie mobilizował ruch zgięcia w stawie biodrowym.

Będzie się to działo dzięki jednej z jego czterech głów, a mianowicie głowie zwanej mięśniem prostym uda. Jego przyczep początkowy umiejscowiony jest na kolcu biodrowym przednim dolnym. Jest to kostna struktura anatomiczna miednicy znajdująca się mniej więcej na szerokość dwóch i pół palców poniżej kolca biodrowego przedniego górnego. Dodatkowo przyczepem początkowym dla prostego uda jest torebka stawu biodrowego oraz górny brzeg panewki stawu, co niewątpliwie będzie istotne terapeutycznie dla problemów stawu biodrowego.

Na udzie w dalszym przebiegu mięsień ten biegnie centralnie przez środek uda, na koniec wplatając się we wspólne ścięgno końcowe razem z pozostałymi trzema głowami, które kończy się poniżej rzepki na guzowatości piszczelowej kości piszczelowej.

Przyczyny uszkodzenia bliższego przyczepu mięśnia prostego uda

Ciekawostką wartą podkreślenia jest to, że w pozycji wyprostowanego kolana mięsień prosty uda będzie najsilniejszym zginaczem stawu biodrowego. Silniejszym od mięśnia biodrowo-lędźwiowego – mylnie uważanego przez niektórych za liderującego w tej klasyfikacji. W związku z tym można sobie wyobrazić jakie siły będą działały na przyczep bliższy mięśnia prostego uda. Siły, które w niejednej sytuacji spowodują uszkodzenia ścięgna początkowego tego mięśnia.

Kiedy dojdzie do takiego uszkodzenia? Najczęściej przy dynamicznym zapoczątkowaniu ruchu zgięcia biodra. Taka sytuacja najczęściej będzie dotyczyła piłkarzy lub innych sportowców intensywnie używających zgięcia biodra, a zwłaszcza na wyprostowanym kolanie – tu przykładem są gimnastycy.

Oczywiście taka dolegliwość może przytrafić się każdemu. Często dotyka ona sportowców amatorów, którzy bez odpowiedniego przygotowania zaczynają uprawiać sporty wymagające angażowania tego typu pracy.

Objawy, diagnostyka oraz leczenie uszkodzenia bliższego przyczepu mięśnia prostego uda

Objawem uszkodzenia przyczepu początkowego mięśnia prostego uda będzie często stan zapalny i ocieplenie poniżej kolca biodrowego przedniego górnego. Uszkodzenie objawia się również ostrym, pnktowym bólem z przodu biodra. Na wizycie w gabinecie fizjoterapeuta dodatkowo powinien sprawdzić tkliwość palpacyjną i wykonać odpowiedni test oporowy. W celu potwierdzenia diagnozy często konieczne będzie zalecenie wykonania badania USG.

Podczas terapii fizjoterapeuta może wykonać bardzo delikatną i krótko trwającą pracę w poprzez przyczepu mięśnia, aby wspomóc drenaż uszkodzonej tkanki. Przydatne dla odciążenia zajętego przyczepu będzie oddzielenie od siebie bruzd międzymięśniowych mięśnia czworogłowego – tutaj bardzo dobrze sprawdza się igłoterapia.

Istotną rzeczą będzie opracowanie wyższych rejonów takich jak przepona czy dół biodrowy, co pomoże w szybszej regeneracji uszkodzonego przyczepu.

W późniejszym etapie rehabilitacji fizjoterapeuta wprowadzi ćwiczenia ekscentryczna dla mięśnia prostego uda, co będzie miało za zadanie umocnienie nowo odbudowanej struktury ścięgna i odpowiednie ukierunkowanie działania i przebiegu włókien kolagenowych tworzących owe ścięgno.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
zespół kanału stępu
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału stępu

Dolegliwości pacjenta związane z uciskiem struktur znajdujących się w kanale stępu mogą być różne, tak jak i ich przyczyny. Wspólnym mianownikiem w tym schorzeniu będzie sytuacja, gdzie drażniony będzie nerw piszczelowy.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
złamanie kości śródręcza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości śródręcza

Kości śródręcza to najczęściej ulegające złamaniom kości w ręce. Około 90 % złamań tych kości w wyniku uderzeń dotyczy sportowców uprawiających sporty walki, z boksem na czele.

Read More »

Sprawdź też...

zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego

Jedną z częstych przyczyn bólu tylnej części łydki jest uszkodzenie mięśnia płaszczkowatego. Ze względu na niemal bliźniaczo podobne objawy z uszkodzeniem mięśnia brzuchatego szczególnie istotne jest prawidłowe zróżnicowanie problemu.

Read More »
choroba de quervain'a
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba de Quervain’a

Jak często używamy naszych dłoni i jak bardzo nie doceniamy wykonywania łatwych czynności jak pisanie na telefonie czy wycinanie czegoś nożyczkami, dostrzegamy dopiero gdy pojawiają się dysfunkcję w obrębie ręki lub samego nadgarstka. Jedną z takich dysfunkcji jest choroba de Quervain’a.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »