Anatomia
Ciekawym faktem o mięśniu czworogłowym jest to, że jest on mięśniem dwustawowym. Co to znaczy? A to, że w związku z przebiegiem swoich włókien przez powierzchnię dwóch stawów, oprócz funkcji ruchowej w stawie kolanowym, dodatkowo będzie mobilizował ruch zgięcia w stawie biodrowym.
Będzie się to działo dzięki jednej z jego czterech głów, a mianowicie głowie zwanej mięśniem prostym uda. Jego przyczep początkowy umiejscowiony jest na kolcu biodrowym przednim dolnym. Jest to kostna struktura anatomiczna miednicy znajdująca się mniej więcej na szerokość dwóch i pół palców poniżej kolca biodrowego przedniego górnego. Dodatkowo przyczepem początkowym dla prostego uda jest torebka stawu biodrowego oraz górny brzeg panewki stawu, co niewątpliwie będzie istotne terapeutycznie dla problemów stawu biodrowego.
Na udzie w dalszym przebiegu mięsień ten biegnie centralnie przez środek uda, na koniec wplatając się we wspólne ścięgno końcowe razem z pozostałymi trzema głowami, które kończy się poniżej rzepki na guzowatości piszczelowej kości piszczelowej.
Przyczyny uszkodzenia bliższego przyczepu mięśnia prostego uda
Ciekawostką wartą podkreślenia jest to, że w pozycji wyprostowanego kolana mięsień prosty uda będzie najsilniejszym zginaczem stawu biodrowego. Silniejszym od mięśnia biodrowo-lędźwiowego – mylnie uważanego przez niektórych za liderującego w tej klasyfikacji. W związku z tym można sobie wyobrazić jakie siły będą działały na przyczep bliższy mięśnia prostego uda. Siły, które w niejednej sytuacji spowodują uszkodzenia ścięgna początkowego tego mięśnia.
Kiedy dojdzie do takiego uszkodzenia? Najczęściej przy dynamicznym zapoczątkowaniu ruchu zgięcia biodra. Taka sytuacja najczęściej będzie dotyczyła piłkarzy lub innych sportowców intensywnie używających zgięcia biodra, a zwłaszcza na wyprostowanym kolanie – tu przykładem są gimnastycy.
Oczywiście taka dolegliwość może przytrafić się każdemu. Często dotyka ona sportowców amatorów, którzy bez odpowiedniego przygotowania zaczynają uprawiać sporty wymagające angażowania tego typu pracy.
Objawy, diagnostyka oraz leczenie uszkodzenia bliższego przyczepu mięśnia prostego uda
Objawem uszkodzenia przyczepu początkowego mięśnia prostego uda będzie często stan zapalny i ocieplenie poniżej kolca biodrowego przedniego górnego. Uszkodzenie objawia się również ostrym, pnktowym bólem z przodu biodra. Na wizycie w gabinecie fizjoterapeuta dodatkowo powinien sprawdzić tkliwość palpacyjną i wykonać odpowiedni test oporowy. W celu potwierdzenia diagnozy często konieczne będzie zalecenie wykonania badania USG.
Podczas terapii fizjoterapeuta może wykonać bardzo delikatną i krótko trwającą pracę w poprzez przyczepu mięśnia, aby wspomóc drenaż uszkodzonej tkanki. Przydatne dla odciążenia zajętego przyczepu będzie oddzielenie od siebie bruzd międzymięśniowych mięśnia czworogłowego – tutaj bardzo dobrze sprawdza się igłoterapia.
Istotną rzeczą będzie opracowanie wyższych rejonów takich jak przepona czy dół biodrowy, co pomoże w szybszej regeneracji uszkodzonego przyczepu.
W późniejszym etapie rehabilitacji fizjoterapeuta wprowadzi ćwiczenia ekscentryczna dla mięśnia prostego uda, co będzie miało za zadanie umocnienie nowo odbudowanej struktury ścięgna i odpowiednie ukierunkowanie działania i przebiegu włókien kolagenowych tworzących owe ścięgno.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy