Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. W skład tego kompleksu wchodzi łąkotka krążkowa będąca amortyzatorem pomiędzy, dystalnym końcem kości łokciowej, a kością trójgraniastą nadgarstka, więzadła pobocznego łokciowego, oraz pochewki ścięgna mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.
Objawy uszkodzenia chrząstki trójkątnej
- ból nadgarstka po stronie małego palca
- nasilający się ból podczas zginania dołokciowego nadgarstka (do boku w stronę palca małego)
- obrzęk nadgarstka
- osłabienie chwytu
- słyszalny odgłos przeskakiwania, podczas ruchu nadgarstka
- tkliwość uciskowa
Wywiad w przypadku uszkodzenia chrząstki trójkątnej
W pierwszej kolejności należy zebrać dokładny wywiad, dzięki czemu możemy ustalić w jaki sposób doszło do uszkodzenia. Czułymi testami w przypadku TFCC są:
- próba uciskowa – siedząc na krześle, należy złapać obydwie krawędzie siedziska, a następnie spróbować podnieść na rękach, swój ciężar ciała. Wystąpienie bólu po łokciowej stronie nadgarstka świadczy o pozytywnym wyniku próby.
- Próba mielenia – ustawiamy nadgarstek w rotacji neutralnej i odchyleniu dołokciowym. Wykonujemy rolowanie w kierunku dłoniowym, a następnie grzbietowym. Słyszalne trzaski, lub ból mogą wskazywać na uszkodzenie TFCC.
W celu przeprowadzenia trafnej diagnozy, należy zrobić różnicowanie i wykluczyć podwichnięcie ścięgna łokciowego prostownika nadgarstka, złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej, neuropatie nerwu łokciowego, choroby zwyrodnieniowej stawu, czy zmian w połączeniu księżycowo – trójgraniastym.
Pomocne może również okazać się wykonani badać obrazowych rezonansem magnetycznym oraz USG.
Leczenie i fizjoterapia uszkodzenia chrząstki trójkątnej
Fizjoterapia w uszkodzeniu chrząstki trójkątnej jest bardzo skuteczna, dzięki czemu możemy uniknąć zabiegu operacyjnego.
Pierwszy okres obejmuje unieruchomienie stawu w ortezie i zastosowanie przeciwbólowych i przeciw zapalnych zabiegów fizykalnych jak fonoforezę, czy elektrostymulację.
Po tym okresie fizjoterapeuta, poprzez terapię manualną może zastosować mobilizację stawów oraz rozpocząć pracę powięziową w okolicy nadgarstka. Istotne jest zapewnienie optymalnych warunków odżywienia okolicy nadgarstka, stąd też istotna okazać się może praca w obrębie bruzd międzymięśniowych przedramienia oraz na przebiegu naczyń krwionośnych.
Wdrożenie kinezyterapii pozwoli na uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach oraz poprawę siły i szybkości ruchu.
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy