Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. W skład tego kompleksu wchodzi łąkotka krążkowa będąca amortyzatorem pomiędzy, dystalnym końcem kości łokciowej, a kością trójgraniastą nadgarstka, więzadła pobocznego łokciowego, oraz pochewki ścięgna mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Objawy uszkodzenia chrząstki trójkątnej

  • ból nadgarstka po stronie małego palca
  • nasilający się ból podczas zginania dołokciowego nadgarstka (do boku w stronę palca małego)
  • obrzęk nadgarstka
  • osłabienie chwytu
  • słyszalny odgłos przeskakiwania, podczas ruchu nadgarstka
  • tkliwość uciskowa

Wywiad w przypadku uszkodzenia chrząstki trójkątnej

W pierwszej kolejności należy zebrać dokładny wywiad, dzięki czemu możemy ustalić w jaki sposób doszło do uszkodzenia. Czułymi testami w przypadku TFCC są:

  • próba uciskowa – siedząc na krześle, należy złapać obydwie krawędzie siedziska, a następnie spróbować podnieść na rękach, swój ciężar ciała. Wystąpienie bólu po łokciowej stronie nadgarstka świadczy o pozytywnym wyniku próby.
  • Próba mielenia – ustawiamy nadgarstek w rotacji neutralnej i odchyleniu dołokciowym. Wykonujemy rolowanie w kierunku dłoniowym, a następnie grzbietowym. Słyszalne trzaski, lub ból mogą wskazywać na uszkodzenie TFCC.

W celu przeprowadzenia trafnej diagnozy, należy zrobić różnicowanie i wykluczyć podwichnięcie ścięgna łokciowego prostownika nadgarstka, złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej, neuropatie nerwu łokciowego, choroby zwyrodnieniowej stawu, czy zmian w połączeniu księżycowo – trójgraniastym.

Pomocne może również okazać się wykonani badać obrazowych rezonansem magnetycznym oraz USG.

Leczenie i fizjoterapia uszkodzenia chrząstki trójkątnej


Fizjoterapia w uszkodzeniu chrząstki trójkątnej jest bardzo skuteczna, dzięki czemu możemy uniknąć zabiegu operacyjnego.

Pierwszy okres obejmuje unieruchomienie stawu w ortezie i zastosowanie przeciwbólowych i przeciw zapalnych zabiegów fizykalnych jak fonoforezę, czy elektrostymulację.

Po tym okresie fizjoterapeuta, poprzez terapię manualną może zastosować mobilizację stawów oraz rozpocząć pracę powięziową w okolicy nadgarstka. Istotne jest zapewnienie optymalnych warunków odżywienia okolicy nadgarstka, stąd też istotna okazać się może praca w obrębie bruzd międzymięśniowych przedramienia oraz na przebiegu naczyń krwionośnych.

Wdrożenie kinezyterapii pozwoli na uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach oraz poprawę siły i szybkości ruchu.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
wstrząśnienie mózgu
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wstrząśnienie mózgu

Wstrząs mózgu jest skutkiem poważnego urazu głowy, nagłym utraty przytomności, po którym powinno wystąpić pełne wyzdrowienie bez żadnych ubytkowych i objawów neurologicznych, choć mogą występować bóle głowy, wymioty, zaburzeniem równowagi. Powikłania, o ile wytapia mogą być krótko- lub długofalowe.

Read More »

Sprawdź też...

układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »