Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. W skład tego kompleksu wchodzi łąkotka krążkowa będąca amortyzatorem pomiędzy, dystalnym końcem kości łokciowej, a kością trójgraniastą nadgarstka, więzadła pobocznego łokciowego, oraz pochewki ścięgna mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Objawy uszkodzenia chrząstki trójkątnej

  • ból nadgarstka po stronie małego palca
  • nasilający się ból podczas zginania dołokciowego nadgarstka (do boku w stronę palca małego)
  • obrzęk nadgarstka
  • osłabienie chwytu
  • słyszalny odgłos przeskakiwania, podczas ruchu nadgarstka
  • tkliwość uciskowa

Wywiad w przypadku uszkodzenia chrząstki trójkątnej

W pierwszej kolejności należy zebrać dokładny wywiad, dzięki czemu możemy ustalić w jaki sposób doszło do uszkodzenia. Czułymi testami w przypadku TFCC są:

  • próba uciskowa – siedząc na krześle, należy złapać obydwie krawędzie siedziska, a następnie spróbować podnieść na rękach, swój ciężar ciała. Wystąpienie bólu po łokciowej stronie nadgarstka świadczy o pozytywnym wyniku próby.
  • Próba mielenia – ustawiamy nadgarstek w rotacji neutralnej i odchyleniu dołokciowym. Wykonujemy rolowanie w kierunku dłoniowym, a następnie grzbietowym. Słyszalne trzaski, lub ból mogą wskazywać na uszkodzenie TFCC.

W celu przeprowadzenia trafnej diagnozy, należy zrobić różnicowanie i wykluczyć podwichnięcie ścięgna łokciowego prostownika nadgarstka, złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej, neuropatie nerwu łokciowego, choroby zwyrodnieniowej stawu, czy zmian w połączeniu księżycowo – trójgraniastym.

Pomocne może również okazać się wykonani badać obrazowych rezonansem magnetycznym oraz USG.

Leczenie i fizjoterapia uszkodzenia chrząstki trójkątnej


Fizjoterapia w uszkodzeniu chrząstki trójkątnej jest bardzo skuteczna, dzięki czemu możemy uniknąć zabiegu operacyjnego.

Pierwszy okres obejmuje unieruchomienie stawu w ortezie i zastosowanie przeciwbólowych i przeciw zapalnych zabiegów fizykalnych jak fonoforezę, czy elektrostymulację.

Po tym okresie fizjoterapeuta, poprzez terapię manualną może zastosować mobilizację stawów oraz rozpocząć pracę powięziową w okolicy nadgarstka. Istotne jest zapewnienie optymalnych warunków odżywienia okolicy nadgarstka, stąd też istotna okazać się może praca w obrębie bruzd międzymięśniowych przedramienia oraz na przebiegu naczyń krwionośnych.

Wdrożenie kinezyterapii pozwoli na uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu w stawach oraz poprawę siły i szybkości ruchu.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »

Sprawdź też...

zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
ból kości guzicznej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból kości guzicznej

Ból kości guzicznej (ogonowej) występuje najczęściej po upadku na pośladek i kość krzyżową. Dolegliwości są charakterystyczne dla konsekwencji pourazowych tego rejonu.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »