Uszkodzenie stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Ból przedniej oraz bocznej części barku powstały w wyniku urazu z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości, wiąże się z uszkodzeniem ścięgien tzw. stożka rotatorów.

Charakterystycznym objawem jest dolegliwość bólowa podczas unoszenia ramienia bokiem oraz wykonywania ruchów rotacyjnych. W fazie ostrej, dolegliwość może występować również w nocy.

 Czym jest stożek rotatorów?

Są to ścięgna mięśni rotujących i stabilizujących staw ramienny, które przebiegają w specyficzny sposób, przyczepiając się do głowy kości ramiennej. Tworzą niejako kształt stożka, stąd też ich nazwa.

W skład tych mięśni wchodzą: mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy oraz obły mniejszy.Najczęściej podczas upadku lub urazu, uszkodzeniu ulega ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Dzieje się to, gdyż ma ono skomplikowany przebieg, przez co jest bardziej narażone na powstanie problemu.

Anatomia

Mięsień nadgrzebieniowy przyczepia się do dołu nadgrzebieniowego łopatki. Chwytając się dłonią za górną część barku, jesteśmy w stanie wyczuć podłużną kość, która czym bliżej ramienia, tym bardziej się wypłaszcza. Jest to grzebień łopatki.

W warstwie głębokiej górnej części łopatki, pod mięśniem kapturowym, znajduje się przyczep początkowy mięśnia nadgrzebieniowego. Następnie jego część ścięgnista zmierza w kierunku kości ramiennej wchodząc w tunel, utworzony przez wyrostek barkowy. Dotykając ramienia z bocznej strony, kierując się ku górze, dotrzemy do twardej kości, która jest „daszkiem” dla głowy kości ramiennej.

Możemy sobie wyobrazić, że pod nim przebiega ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego, kończąc swoją drogę na wypukłości znajdującej się na głowie kości ramiennej, czyli na guzku większym.

Przyczyny uszkodzenia mięśnia nadgrzebieniowego

  • Przyczyną uszkodzeń ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, może być uraz wywołany upadkiem na bark, bądź przeciążenie fizyczne barku. Urazy pojawiają się u sportowców trenujących sporty siłowe, piłkarzy ręcznych, siatkarzy, tenisistów, pływaków czy oszczepników. Wynika to wówczas, ze skrajnie przeciążających ruchów rotacyjnych barku. Położenie ścięgna i jego funkcja, która polega na dociskaniu głowy kości ramiennej do panewki, odpowiada za stabilizacje stawu ramiennego.  Działanie dużych sił na bark, prowadzi do jego  destabilizacji, wskutek której powstaje kompresja lub naderwanie ścięgna.
  • Kiedy dochodzi do upadku, mamy do czynienia z mocnym nadszarpnięciem struktur barkowych. Stabilizatory stawu, czyli więzadła i mięśnie są bardzo eksploatowane. Głowa kości ramiennej, może ulec wciśnięciu w wyrostek barkowy. Generuje to siły kompresyjne na ścięgno, powodując dezorganizacje, uszkodzenie włókien kolagenowych ścięgna i ból.

Diagnostyka i leczenie uszkodzenia stożka rotatorów

Diagnostykę funkcjonalną w gabinecie przeprowadza fizjoterapeuta. Po wstępnym badaniu jest w stanie określić jaka struktura uległa uszkodzeniu. Jeśli objawy uniemożliwiają przeprowadzenie diagnostyki funkcjonalnej, pacjent kierowany jest na wykonanie badania USG stawu ramiennego.

Czas leczenia będzie adekwatny do rozległości uszkodzenia ścięgna. Początkowo po urazie dochodzi do obrzęku samego ścięgna oraz okolicznych tkanek. Jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu, mająca dostarczyć odpowiednie substancje gojące do miejsca urazu. Płyn zgromadzony w „tunelu” w którym przebiega ścięgno, powoduje zwiększenie ciśnienia wokół tkanek, przez co powstaje duży ból. We wczesnym etapie leczenia fizjoterapeuta zajmuje się redukcją obrzęku poprzez techniki drenażowe.

W kolejnych fazach leczenia,należy odpowiednio zadbać o wyrównanie napięć  okolicznych tkanek miękkich, powstałych w mechanizmie obronnym układu nerwowego podczas urazu. Pozwoli to przywrócić prawidłowy balans napięciowy mięśni oraz zapobiegnie powstaniu zaburzeń biomechanicznych, podczas wykonywania ruchów. Bardzo istotna jest odpowiednia przebudowa ścięgna, dlatego miejsce urazu musi na nowo stworzyć struktury kolagenu, które „ załatają dziurę”.

Niezbędne jest odpowiednie zaopatrzenie w płyny i krew, dzięki temu dostarczane są komórki tzw. fibroblasty produkujące „ łatkę” czyli kolagen.

Prawidłowe ukrwienie zapewni praca manualną z samym ścięgnem oraz praca wpływająca na naczynia, które doprowadzają krew do ścięgna. Strefa najczęstszego uszkodzenia ścięgna jest słabo ukrwiona, praca terapeuty nad zaopatrzeniem płynowym jest zatem priorytetem. Kiedy ścięgno odpowiednio się zregeneruje, ćwiczenia pomogą na nowo przywrócić siłę oraz stabilizację barku.

Skuteczne metody leczenia uszkodzenia stożka rotatorów

  • Osteopatia
  • Terapia manualna
  • Fizykoterapia
  • Trening medyczny

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »

Sprawdź też...

ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
palec trzaskający
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Palec trzaskający

Dolegliwości wynikające z tej przypadłości nie będą dotyczyły młodych osób. Badania mówią, że najwięcej pacjentów z „palcem trzaskającym” będzie po 40. roku życia. Przypadłość ta pewnymi cechami przypomina opisaną już wcześniej chorobę Dupuytrena.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
zespół górnego otworu klatki piersiowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS)

Zespół górnego otworu klatki piersiowej jest dysfunkcją strukturalną obejmującą bark, klatkę piersiową oraz kręgosłup szyjny. Charakterystyczne objawy obejmują mrowienia w palcach, bóle zmęczeniowe kończyny górnej, bóle okolicy obojczykowej podczas unoszenia ramienia, a także czasem odczucie zimnych dłoni.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
neuralgia mortona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Neuralgia Mortona

Pod tą nazwą kryje się podrażnienie gałązek nerwu podeszwowego wspólnego będącego kontynuacją nerwu piszczelowego. Statystycznie najczęściej dolegliwości pojawiają się u kobiet oraz u osób, u których występuje mocna kompresja stopy.

Read More »