Uszkodzenie stożka rotatorów

Uszkodzenie stożka rotatorów

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Ból przedniej oraz bocznej części barku powstały w wyniku urazu z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości, wiąże się z uszkodzeniem ścięgien tzw. stożka rotatorów.

Charakterystycznym objawem jest dolegliwość bólowa podczas unoszenia ramienia bokiem oraz wykonywania ruchów rotacyjnych. W fazie ostrej, dolegliwość może występować również w nocy.

 Czym jest stożek rotatorów?

Są to ścięgna mięśni rotujących i stabilizujących staw ramienny, które przebiegają w specyficzny sposób, przyczepiając się do głowy kości ramiennej. Tworzą niejako kształt stożka, stąd też ich nazwa.

W skład tych mięśni wchodzą: mięsień nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy oraz obły mniejszy.Najczęściej podczas upadku lub urazu, uszkodzeniu ulega ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego. Dzieje się to, gdyż ma ono skomplikowany przebieg, przez co jest bardziej narażone na powstanie problemu.

Anatomia

Mięsień nadgrzebieniowy przyczepia się do dołu nadgrzebieniowego łopatki. Chwytając się dłonią za górną część barku, jesteśmy w stanie wyczuć podłużną kość, która czym bliżej ramienia, tym bardziej się wypłaszcza. Jest to grzebień łopatki.

W warstwie głębokiej górnej części łopatki, pod mięśniem kapturowym, znajduje się przyczep początkowy mięśnia nadgrzebieniowego. Następnie jego część ścięgnista zmierza w kierunku kości ramiennej wchodząc w tunel, utworzony przez wyrostek barkowy. Dotykając ramienia z bocznej strony, kierując się ku górze, dotrzemy do twardej kości, która jest „daszkiem” dla głowy kości ramiennej.

Możemy sobie wyobrazić, że pod nim przebiega ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego, kończąc swoją drogę na wypukłości znajdującej się na głowie kości ramiennej, czyli na guzku większym.

Przyczyny uszkodzenia mięśnia nadgrzebieniowego

  • Przyczyną uszkodzeń ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego, może być uraz wywołany upadkiem na bark, bądź przeciążenie fizyczne barku. Urazy pojawiają się u sportowców trenujących sporty siłowe, piłkarzy ręcznych, siatkarzy, tenisistów, pływaków czy oszczepników. Wynika to wówczas, ze skrajnie przeciążających ruchów rotacyjnych barku. Położenie ścięgna i jego funkcja, która polega na dociskaniu głowy kości ramiennej do panewki, odpowiada za stabilizacje stawu ramiennego.  Działanie dużych sił na bark, prowadzi do jego  destabilizacji, wskutek której powstaje kompresja lub naderwanie ścięgna.
  • Kiedy dochodzi do upadku, mamy do czynienia z mocnym nadszarpnięciem struktur barkowych. Stabilizatory stawu, czyli więzadła i mięśnie są bardzo eksploatowane. Głowa kości ramiennej, może ulec wciśnięciu w wyrostek barkowy. Generuje to siły kompresyjne na ścięgno, powodując dezorganizacje, uszkodzenie włókien kolagenowych ścięgna i ból.

Diagnostyka i leczenie uszkodzenia stożka rotatorów

Diagnostykę funkcjonalną w gabinecie przeprowadza fizjoterapeuta. Po wstępnym badaniu jest w stanie określić jaka struktura uległa uszkodzeniu. Jeśli objawy uniemożliwiają przeprowadzenie diagnostyki funkcjonalnej, pacjent kierowany jest na wykonanie badania USG stawu ramiennego.

Czas leczenia będzie adekwatny do rozległości uszkodzenia ścięgna. Początkowo po urazie dochodzi do obrzęku samego ścięgna oraz okolicznych tkanek. Jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu, mająca dostarczyć odpowiednie substancje gojące do miejsca urazu. Płyn zgromadzony w „tunelu” w którym przebiega ścięgno, powoduje zwiększenie ciśnienia wokół tkanek, przez co powstaje duży ból. We wczesnym etapie leczenia fizjoterapeuta zajmuje się redukcją obrzęku poprzez techniki drenażowe.

W kolejnych fazach leczenia,należy odpowiednio zadbać o wyrównanie napięć  okolicznych tkanek miękkich, powstałych w mechanizmie obronnym układu nerwowego podczas urazu. Pozwoli to przywrócić prawidłowy balans napięciowy mięśni oraz zapobiegnie powstaniu zaburzeń biomechanicznych, podczas wykonywania ruchów. Bardzo istotna jest odpowiednia przebudowa ścięgna, dlatego miejsce urazu musi na nowo stworzyć struktury kolagenu, które „ załatają dziurę”.

Niezbędne jest odpowiednie zaopatrzenie w płyny i krew, dzięki temu dostarczane są komórki tzw. fibroblasty produkujące „ łatkę” czyli kolagen.

Prawidłowe ukrwienie zapewni praca manualną z samym ścięgnem oraz praca wpływająca na naczynia, które doprowadzają krew do ścięgna. Strefa najczęstszego uszkodzenia ścięgna jest słabo ukrwiona, praca terapeuty nad zaopatrzeniem płynowym jest zatem priorytetem. Kiedy ścięgno odpowiednio się zregeneruje, ćwiczenia pomogą na nowo przywrócić siłę oraz stabilizację barku.

Skuteczne metody leczenia uszkodzenia stożka rotatorów

  • Osteopatia
  • Terapia manualna
  • Fizykoterapia
  • Trening medyczny

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »
zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
udar niedokrwienny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Read More »

Sprawdź też...

więzadło krzyżowe przednie
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Staw kolanowy z powodu swej lokalizacji oraz budowy anatomicznej jest jednym ze stawów najbardziej narażonych na uszkodzenia. Jednym z takich nagłych urazów, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetu fizjoterapeuty, jest zerwanie lub uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego kolana.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
udar niedokrwienny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Read More »