Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych. Bardzo często do uszkodzenia więzadła dochodzi również podczas:

 • Upadku na zgięte kolano
 • Nadmiernego przeprostu kolana
 • Nadmiernej rotacji zewnętrznej połączonej z siłą tylno-przyśrodkową działającą na staw

Uszkodzenia na drodze skręcenia kolana najczęściej są łagodniejsze. Zazwyczaj nie powodują całkowitego przerwania więzadła, a leczenie polega na działaniach zachowawczych.

Podstawy anatomii

Więzadło krzyżowe tylne PCL jest jednym z głównych stabilizatorów stawu kolanowego. Biegnie od kłykcia przyśrodkowego kości udowej do pola międzykłykciowego tylnego kości piszczelowej. Jego długość wynosi około 4cm. Więzadła krzyżowe ulegają skrzyżowaniu wewnątrz stawu, skąd pochodzi ich nazwa. PCL wraz z więzadłem pobocznym kontroluje tylne wysunięcie piszczeli w stosunku do kości udowej.

Objawy uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego

Objawy uszkodzenia PCL:

 • Ból w tylnej części kolana
 • Natychmiast lub pojawiający się w ciągu kilku godzin obrzęk kolana
 • Uczucie sztywności lub niestabilności kolana
 • Problemy z chodzeniem,

W badaniu obrazowym RTG możemy ocenić uszkodzenie kości i zwichnięć oraz zdiagnozować urazy towarzyszące. W przypadku przewlekłych uszkodzeń PCL zdjęcie rentgenowskie pozwala na ocenę postępu zmian zwyrodnieniowych w stawie rzepkowo – udowym i przyśrodkowym przedziale stawu kolanowego. Pomocne również jest badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego. Jego czułość w ocenie rozerwania PCL określa się na 96-100%. Ponadto rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny ze względu na możliwość wykrywania urazów towarzyszących.

Do testów diagnostycznych, które fizjoterapeuta może przeprowadzić w gabinecie należą:

 • Test szuflady tylnej – pacjent leży na plecach z kolanem zgiętym pod kątem 90°, badający wywiera skierowany ku tyłowi nacisk bezpośrednio na przód piszczeli. W trakcie testu ocenia się wielkości tylnego przemieszczenia piszczeli oraz obecność i charakter końcowego punktu ruchu.
 • Test Gotfreya – polega na zgięciu stawu kolanowego i biodrowego oraz obserwacji opadania piszczeli w stosunku do uda.
 • Odwrotny test pivot-shift – polega na koślawieniu stawu kolanowego przy rotacji zewnętrznej stopy. Następnie staw jest prostowany z 90°zgięcia.

W zależności od poziomu aktywności sportowej, wieku, towarzyszących zmian zwyrodnieniowych oraz obiektywnej i subiektywnej ocenie niestabilności kolana zaleca się:

 • Dla osób o wysokich ambicjach aktywności fizycznej leczenie operacyjne polegające na rekonstrukcji więzadła,
 • Dla osób ze zwyrodnieniem stawów kolanowych minimalnymi ambicjami sportowymi i bez cech niestabilności stawu kolanowego leczenie zachowawcze i fizjoterapie.

Leczenie operacyjne i rehabilitacja więzadła krzyżowego tylnego

Obecnie, standardem w rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego (PCL) jest operacja metodą artroskopową. Ta nowoczesna technika operacyjna, wypracowana i rozwijana przez lata, posiada wiele zalet i zdecydowanych korzyści:

 • Precyzja przeprowadzonego zabiegu operacyjnego
 • Brak konieczności unieruchomienia w opatrunku gipsowym
 • Szybkie rozpoczęcie rehabilitacji
 • Małe blizny
 • Krótki pobyt w szpitalu
 • Szybki powrót do aktywności sportowej

Rehabilitacja powinna być wdrożona zarówno przed jak i po zabiegu operacyjnym. Ma to na celu poprawienie siły i masy mięśniowej oraz uzyskanie jak najlepszego zakresu ruchu w stawie. Rozpoczęcie rehabilitacji przedoperacyjnej znacznie skraca okres rekonwalescencji po wykonaniu operacji.

Do najważniejszych założeń rehabilitacji przy uszkodzeniu PCL powinno być:

 • Wzmacnianie mięśnia czworogłowego
 • Uzyskanie pełnego zakresu ruchu
 • Zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego
 • Trening czynnościowy
 • Terapia blizny
 • Ćwiczenia rozciągające
 • Ćwiczenia propriocepcji i równoważne
 • Fizykoterapia – elektrostymulacja, krioterapia

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból bicepsa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Zapalenie, lub inaczej tendinopatia ścięgna długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia (LHBT) jest stanem zapalnym wspomnianej struktury, za które może odpowiadać wiele przyczyn. Stan ten może być wywołany urazem lub też stopniowo nakładającymi się zmianami przeciążeniowymi.

Read More »
zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej
Biodro
David Nachman

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. Zapalenie kaletki biodrowo-grzebieniowej to jedna z dysfunkcji, jakie mogą dotykać obszar stawu biodrowego.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »

Sprawdź też...

choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »
złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
złamanie kości udowej
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie kości udowej

Kość udowa jest najdłuższą i zarazem największą kością naszego organizmu. Do jej uszkodzenia dochodzi najczęściej podczas wypadku komunikacyjnego lub uderzeniu.

Read More »
zwichnięcie stawu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zwichnięcie stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to częsty uraz w sportach kontaktowych oraz po upadkach z wysokości. Uraz może dotyczyć zerwania więzadeł, przerwania torebki stawowej bądź współistniejących złamań.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »