Uwięźnięcie nerwu przyśrodkowego piętowego

Uwięźnięcie nerwu przyśrodkowego piętowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Nerw ten jest gałęzią nerwu piszczelowego, który po przejściu przez troczek zginaczy goleni dociera do dolno-przyśrodkowej części stopy unerwiając ją czuciowo.

Przyczyny uwięźnięcia nerwu przyśrodkowego piętowego

Powodem uwięźnięcia i w wyniku tego podrażnienia nerwu przyśrodkowego piętowego jest najczęściej noszenie nieprawidłowego obuwia powodującego kompresję w obszarze kostki przyśrodkowej. Stan ten może również wywołać koślawe ustawienie stopy. Wada ta zwiększa ucisk tkanek przebiegających przez troczek zginaczy goleni, a więc również na wspomniany nerw.

Do dużo rzadszych przyczyn należy reumatoidalne zapalenie występujące w stawie skokowym, choroba zwyrodnieniowa stawów, cysta lub ganglion powstały na przebiegu przebiegu nerwu.

Objawy uwięźnięcia nerwu przyśrodkowego piętowego

Pacjent uskarża się na piekący ból po przyśrodkowej stronie kostki i na pięcie, mogący promieniować w kierunku podeszwy. Obciążenie nasila problem. Objawy pojawiają się najczęściej z niską intensywnością i wraz z biegiem czasu nasilają się. Mogą też pozostać na takim samym poziomie przed długi okres.

Diagnostyka uwięźnięcia nerwu przyśrodkowego piętowego

Test Tinela-Hoffmana wyzwala odczucia doskwierające pacjentowi. Z uwagi na podobieństwo należy wykluczyć zespół kanału stępu i zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Leczenie uwięźnięcia nerwu przyśrodkowego piętowego

Polega przede wszystkim na redukcji czynnika wyzwalającego. Oznaczać to może zmianę obuwia lub podjęcie próby reedukacji postawy za pomocą treningu. Ćwiczenia reedukacyjne nie powinny zakończyć się na stopie. Za prawidłowe ustawienie stawu skokowego odpowiada przede wszystkim biodro, ale też staw kolanowy. Problem w łańcuchach kinematycznych powodujących zapadanie się stopy może leżeć dużo wyżej, na przykład w niewyregulowanej wadzie wzroku lub słabym słuchu w jednym z uszu.

W przypadku pacjentów o niskich wymaganiach co do jakości poruszania się, tj. o bardzo małej aktywności, nie chcących podejmować próby reedukacji rozwiązanie stanowi wkładka supinacyjna do buta.

Bibliografia

  1. Counsel P.D., Davenport M., Brown A. et al. Ultrasound-guided radiofrequency denervation of the medial calcaneal nerve. Clin Journal of Sport Medicine 2016;26(6):465–470.
  2. Jonathan D., Rose D., Malay S., Sorrento D. L. Neurosensory testing of the medial calcaneal and medial plantar nerves in patients with plantar heel pain. The Journal of Foot and Ankle Surgery 2003;42;4: 173-177.
  3. Diers D. J. Medial calcaneal nerve entrapment as a cause for chronic heel pain. Physiotherapy Theory and Practice 10.07.2009:291-298.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
kciuk narciarza
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Kciuk narciarza

Dolegliwość określana mianem „Kciuk narciarza” lub „Kciuk bramkarza” będzie dotyczyła uszkodzenia urazowego stawu śródręczno paliczkowego kciuka.
Do tego typu urazu w dużej większości dochodzi na skutek poślizgnięcia się, upadku.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
dyskopatia odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Dyskopatia odcinka szyjnego

Dyskopatia to schorzenia które dotyczy struktury kręgosłupa zwanej krążkiem międzykręgowym. Znajduje się ona pomiędzy kręgami i dzięki swej sprężystości spełnia funkcję amortyzacji sił (wraz z naturalnymi krzywiznami – kifoza, lordoza) które oddziałują na kręgosłup np. podczas skakania. Dyskopatia może wystąpić w różnych segmentach, lecz najczęściej w odcinku lędźwiowym i szyjnym, rzadko w piersiowym

Read More »

Sprawdź też...

udar niedokrwienny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Udar mózgu krwotoczny – niedokrwienny

Według definicji WHO (1976) udarem mózgu nazywamy zespół kliniczny charakteryzujący się nagłym wystąpieniem ogniskowego, a czasem również uogólnionego, zaburzenia czynności mózgu, którego objawy utrzymują się – jeśli nie spowodują wcześniej zgonu – dłużej niż 24 godziny i nie mają innej przyczyny niż naczyniowa.

Read More »
zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu- krzyżowo biodrowego charakteryzuje się bólem po bocznej stronie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dolegliwości mogą rozchodzić się do pośladka oraz bocznej części uda, a także w kierunku kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »
mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »