Wrodzony niedorozwój uda

Wrodzony niedorozwój uda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Zaburzenie obejmuje zmiany:

 • torsyjne
 • rotacyjne
 • przykurcze tkanek miękkich

Przyczyna choroby jest nieznana, lecz domniemuje się że jest związana z problemami które występują w 4-9 tygodniu życia płodowego. Wada może mieć charakter izolowany lub występować jako zespół wad kończyn.

Zmiany obejmują trzy formy zaawansowania:

 • łagodną – skrócenie uda bez patologii w stawach
 • umiarkowaną – duże skrócenie, często występuję biodro szpotawe z/bez stawu rzekomego, przykurcz stawu biodrowego, koślawość kolana
 • ciężką – wrodzony brak końca bliższego kości udowej o różnym zniekształceniu, udo krótkie i pogrubiałe

Objawy wrodzonego niedorozwoju uda

Głównym objawem jest skrócenie kończyny dolnej oraz patologie związane z układem naczyniowym, nerwowym oraz tkanek miękkich (np. niedorozwój mięśni). Zawsze obserwuje się utykanie.

W późniejszym okresie bóle lokalizowane w różnych okolicach ciała związane z patologia biomechaniczną i jej konsekwencjami.

Do najgorszych powikłań należy:

 • skolioza
 • uszkodzenia powierzchni stawu (może przyczynić się do wczesnej endoprotezoplastyki stawu)

Diagnostyka wrodzonego niedorozwoju uda

Wywiad przeprowadzony z rodzicem (jeśli to dziecko) lub z pacjentem w którym zauważa się problemy z poruszaniem i bóle w różnych okolicach. Dodatkowe badania to:

 • mierzenie kończyn dolnych (długość względna/bezwzględna). Uczulam na to badanie ponieważ jest niezmiernie rzadko wykonywane w drodze dochodzenia zaburzeń postawy. Jest to najprostsze badanie które już na początku pozwala postawić hipotezę, w którym kierunku winna pójść diagnostyka.
 • RTG
 • MRI
 • USG

Leczenie wrodzonego niedorozwoju uda

Leczenie będzie uzależnione od wielu aspektów, takich jak:

 • wiek pacjenta
 • stopień degeneracji tkanek kończyny
 • zaburzeń w innych regionach ciała pod postacią np. wady postawy

Zazwyczaj obejmuje zaopatrzenie ortopedyczne, gdy deformacja jest na tyle poważna to proponuję się wieloetapowe leczenie operacyjne takie jak:

 • osteotomia korygująca
 • repozycja kikuta k. udowej do panewki
 • skrócenie dłuższej kończyny
 • wydłużenie kończyny metodą osteogenezy dystrakcyjnej
 • amputacja

Terapia wrodzonego niedorozwoju uda

W terapii można wyróżnić korekcje wady postawy np. skoliozę z doborem odpowiednich elementów zaopatrzenia ortopedycznego jeśli nie jest wymagany zabieg oraz jeśli jest wymagany zabieg, możemy pacjenta przygotować do zabiegu i prowadzić go po wykonaniu operacji np. wydłużenia kończyny.

W drugim aspekcie praca nad odpowiednim odżywieniem tkanek które mają ulec wydłużeniu oraz praca na tkankach miękkich by zminimalizować np. hipertonusy mięśniowe które będą przeciwdziałać sile trakcji, która ma wydłużyć kończynę. Oczywiście manualny drenaż limfatyczny, osteopatyczna praca na bliznach później terapia manualna jest dobierana zawsze indywidualnie do pacjenta i zabiegu któremu się podda/poddał się.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

alzheimer
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Zaburzenia degeneracyjne OUN w wieku geriatrycznym

Demencja i choroba Alzheimera to najczęstsze przypadłości w wieku geriatrycznego związane ze starzeniem się układu nerwowego (również układu odprowadzania). Objawiające się deficytem pamięci. Problem ma charakter medyczny jak i społeczny.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »
uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego (PCL)

Pomimo swojego znaczenia w stabilizacji stawu kolanowego niski wskaźnik uszkodzeń więzadła krzyżowego tylnego powoduje, że niewiele prac naukowych opisuje jego uszkodzenie. Do uszkodzenia najczęściej dochodzi na drodze urazu, co w szczególności można zaobserwować w sportach kontaktowych (np. sportach walki) oraz podczas wypadków komunikacyjnych.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
choroba scheuermanna
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Choroba Scheuermanna

Choroba Scheuermanna polega na zniekształceniu trzonów kręgów piersiowych u osób młodych, które prowadzi do trwałego pogłębienia kifozy piersiowej. Choroba dotyka około 1% nastolatków, głównie chłopców. Powód choroby nie jest do końca poznany.

Read More »

Sprawdź też...

ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
ból klatki piersiowej a stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej a przewlekły stres

Ból w klatce piersiowej, odczucie guli w gardle, bóle napięciowe mięśni, czy ogólne zmęczenie organizmu to symptomy przewlekłego pobudzenia stresowego organizmu. Długo utrzymujące się objawy mogą wpłynąć na obniżenie samopoczucia, koncentracji, a także na problemy ze snem.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »