Wrodzony niedorozwój uda

Wrodzony niedorozwój uda

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Zaburzenie obejmuje zmiany:

 • torsyjne
 • rotacyjne
 • przykurcze tkanek miękkich

Przyczyna choroby jest nieznana, lecz domniemuje się że jest związana z problemami które występują w 4-9 tygodniu życia płodowego. Wada może mieć charakter izolowany lub występować jako zespół wad kończyn.

Zmiany obejmują trzy formy zaawansowania:

 • łagodną – skrócenie uda bez patologii w stawach
 • umiarkowaną – duże skrócenie, często występuję biodro szpotawe z/bez stawu rzekomego, przykurcz stawu biodrowego, koślawość kolana
 • ciężką – wrodzony brak końca bliższego kości udowej o różnym zniekształceniu, udo krótkie i pogrubiałe

Objawy wrodzonego niedorozwoju uda

Głównym objawem jest skrócenie kończyny dolnej oraz patologie związane z układem naczyniowym, nerwowym oraz tkanek miękkich (np. niedorozwój mięśni). Zawsze obserwuje się utykanie.

W późniejszym okresie bóle lokalizowane w różnych okolicach ciała związane z patologia biomechaniczną i jej konsekwencjami.

Do najgorszych powikłań należy:

 • skolioza
 • uszkodzenia powierzchni stawu (może przyczynić się do wczesnej endoprotezoplastyki stawu)

Diagnostyka wrodzonego niedorozwoju uda

Wywiad przeprowadzony z rodzicem (jeśli to dziecko) lub z pacjentem w którym zauważa się problemy z poruszaniem i bóle w różnych okolicach. Dodatkowe badania to:

 • mierzenie kończyn dolnych (długość względna/bezwzględna). Uczulam na to badanie ponieważ jest niezmiernie rzadko wykonywane w drodze dochodzenia zaburzeń postawy. Jest to najprostsze badanie które już na początku pozwala postawić hipotezę, w którym kierunku winna pójść diagnostyka.
 • RTG
 • MRI
 • USG

Leczenie wrodzonego niedorozwoju uda

Leczenie będzie uzależnione od wielu aspektów, takich jak:

 • wiek pacjenta
 • stopień degeneracji tkanek kończyny
 • zaburzeń w innych regionach ciała pod postacią np. wady postawy

Zazwyczaj obejmuje zaopatrzenie ortopedyczne, gdy deformacja jest na tyle poważna to proponuję się wieloetapowe leczenie operacyjne takie jak:

 • osteotomia korygująca
 • repozycja kikuta k. udowej do panewki
 • skrócenie dłuższej kończyny
 • wydłużenie kończyny metodą osteogenezy dystrakcyjnej
 • amputacja

Terapia wrodzonego niedorozwoju uda

W terapii można wyróżnić korekcje wady postawy np. skoliozę z doborem odpowiednich elementów zaopatrzenia ortopedycznego jeśli nie jest wymagany zabieg oraz jeśli jest wymagany zabieg, możemy pacjenta przygotować do zabiegu i prowadzić go po wykonaniu operacji np. wydłużenia kończyny.

W drugim aspekcie praca nad odpowiednim odżywieniem tkanek które mają ulec wydłużeniu oraz praca na tkankach miękkich by zminimalizować np. hipertonusy mięśniowe które będą przeciwdziałać sile trakcji, która ma wydłużyć kończynę. Oczywiście manualny drenaż limfatyczny, osteopatyczna praca na bliznach później terapia manualna jest dobierana zawsze indywidualnie do pacjenta i zabiegu któremu się podda/poddał się.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ból krzyża
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Nagły, nieurazowy ból odcinka krzyżowego kręgosłupa

Ból okolicy lędźwiowo- krzyżowej może mieć wiele przyczyn. Od starych urazów, po problemy stresowe, zaburzenia związane z narządami wewnętrznymi. Okolica krzyżowa zaopatruje w unerwienie przywspółczulne, wyciszające narządy rodne kobiece oraz gruczoł krokowy u mężczyzn. Napięcie w obrębie macicy, jajników czy gruczołu krokowego mogą być konsekwencja pewnych chorób, jednak nie zawsze. Problem może wynikać z patologicznych napięć w obrębie przepony dna miednicy. Ból kości krzyżowej nasilający się w nocy lub podczas długotrwałego siedzenia, może być powiązany z narządami dna miednicy.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
złamanie kości piętowej
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie kości piętowej

Kość piętowa jest największą kością w stopie, a jej złamania statystycznie dotyczą aż 60 % złamań kości stępu. Kość ta przenosi na co dzień bardzo duże obciążenia, sporo więcej niż dwa pozostałe główne punkty podparcia stopy – I i V głowa kości śródstopia.

Read More »

Sprawdź też...

kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
zapalenie kaletki podbarkowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej

Zapalenie kaletki podbarkowej i podnaramiennej, to uciążliwa dysfunkcja stawu ramiennego. Cechuje się bólem podczas aktywności fizycznej a w zaawansowanej fazie przy unoszeniu ramienia oraz w nocny. Bardzo często powstały problem jest konsekwencją tzw. „ciasnoty podbarkowej”.

Read More »
ból idiopatyczny barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bóle idiopatyczne barku

Problemy bólowe z barkiem nie zawsze są oczywistego pochodzenia. Czasem powstają bez wyraźnej przyczyny urazowej. Błędem jest diagnozowanie barku nie wychodząc poza jego obszar, gdyż to najbardziej skomplikowany staw w ciele. Odpowiednia diagnoza wymaga uwzględnienia wielu czynników, mających wpływ na powstanie dolegliwości bólowych.

Read More »