Zablokowanie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego

Zablokowanie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Stawy międzykręgowe to połączenia pomiędzy powierzchniami stawowymi górnego oraz dolnego kręgu. Tworzone są poprzez wyrostki stawowe dolne kręgu wyższego oraz górne kręgu niższego. Każdy z wyrostków stawowych otoczony jest torebką stawową. Co istotne, każdy staw międzykręgowy unerwiony jest przez gałęzie odchodzące od zwojów grzbietowych korzeni nerwowych. Oprócz tego, w okolicy stawów międzywyrostkowych znajdują się przyczepy krótkich mięśni przykręgosłupowych.

Objawy i diagnostyka zablokowania stawów międzywyrostkowych

Objawy w wyniku zablokowania stawów międzywyrostkowych są dość charakterystyczne. Często przez pacjentów opisywane są jako „postrzał” w plecach. Zazwyczaj pacjent prezentuje następujące objawy:

 • Ból rozpoczyna się w wyniku nagłego zdarzenia, takiego jak szarpnięcie, niekontrolowany ruch, dźwiganie ciężkich przedmiotów
 • Ból przyjmuje charakter ostry, często punktowy
 • Pacjent odczuwa blokadę, nie jest w stanie wykonać ruchu w żadnym z kierunków
 • W przeciwieństwie do ostrego zespołu dyskowego, w przypadku zablokowania często nie występują objawy neurologiczne typu drętwienia bądź mrowienia
 • Ból nasila się w trakcie próby wykonania ruchu, natomiast w spoczynku ustępuje

Terapeuta dzięki opisowi dolegliwości oraz przeprowadzeniu wywiadu często jest w stanie stwierdzić od razu, iż ma do czynienia z ostrym zablokowaniem stawu międzykręgowego. W celu potwierdzenia hipotezy wykonuje się badanie gry stawowej oraz specyficzne testy funkcjonalne. Częstym objawem będzie zwiększone napięcie w obrębie Badania obrazowe zazwyczaj nie są wymagane, chyba, że terapeuta podejrzewa uszkodzenie układu kostnego bądź inne schorzenia współistniejące.

Możliwe przyczyny zablokowania stawu międzywyrostkowego

Istnieje wiele hipotez na temat przyczyn zablokowania stawów międzywyrostkowych. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wytłumaczenie procesu za pomocą mechanizmu odruchowej obrony.

Gdy dochodzi do nadmiernego odkształcenia mechanoreceptorów w obrębie torebki stawowej stawu międzykręgowego (w wyniku nagłego rozciągnięcia, kompresji bądź obciążenia), impuls z tych receptorów dociera do rdzenia kręgowego. W reakcji obronnej, by zapobiec dalszemu uszkodzeniu, dochodzi do odruchowego spazmu krótkich mięśni przykręgosłupowych oraz zablokowania w pozycji, w której powstała dysfunkcja. Pozycja ta jest „rozpoznawana” przez układ nerwowy jako bezpieczna, a każda próba poruszenia się wywołuje pobudzenie receptorów nerwowych danej okolicy, skąd wywodzić się może odczucie „postrzału”. W wyniku zwiększonego napięcia w okolicy zablokowanego segmentu może też dojść do lokalnego zastoju płynów, co z kolei może drażnić receptory chemiczne.

Warto wspomnieć, iż zablokowanie danego segmentu ruchowego może mieć swoje przyczyny globalne, nie tylko urazowe. Dany segment ruchowy może być długotrwale facylitowany (pobudzany) przez bodźce chemiczne lub mechaniczne z tkanek, które są unerwiane z danego segmentu.

Możliwe leczenie zablokowania stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego

Z praktyki klinicznej jednym z lepszych podejść do wyciszenia impulsacji z danego segmentu ruchowego jest wykonanie celowanej techniki manipulacyjnej. W tym miejscu warto wspomnieć, iż manipulacja oraz występujące w jej trakcie chrupnięcie nie ma nic wspólnego z „nastawieniem kręgu”! Odgłos ten jest spowodowany rozprężniem gazu znajdującego się w obrębie płynu stawowego, zaś mechanizm manipulacji polega na działaniu odruchowym. Oprócz tego, w stanie tym terapeuta może posłużyć się następującymi technikami oraz metodami terapeutycznymi:

 • Rozluźnianiem pozycyjnym
 • Suchym igłowaniem
 • Akupunkturą
 • Mobilizacjami kręgosłupa
 • Pinopresurą
 • Klawiterapią

Oprócz technik lokalnych terapeuta często może zwracać uwagę na inne, potencjalnie podrażniające dany segment ruchowy okolice.

Diagnostyka różnicowa

Terapeuta w przypadku wątpliwości może zalecić wykonanie badań obrazowych oraz konsultację z radiologiem w celu wykluczenia uszkodzeń kostnych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

1 Komentarz

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego - Fizjoterapeuta Radzi · 29 kwietnia 2020 o 22 h 33 min

[…] początkowych fazach ból może przybierać charakter podobny do zablokowania stawów międzykręgowych (w przypadku podrażnienia nerwu zatokowo-kręgowego bez podrażnienia korzeni grzbietowych nerwów […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
naderwanie mięśnia czworogłowego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Naderwanie mięśnia czworogłowego uda

Mięsień czworogłowy uda, ze względu na obszerność budowy i siły które musi przenosić jest narażony na duże przeciążenia, co prowadzi do wielu mikrourazów i dużych uszkodzeń.

Read More »

Sprawdź też...

bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »