Zablokowanie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego

Zablokowanie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Stawy międzykręgowe to połączenia pomiędzy powierzchniami stawowymi górnego oraz dolnego kręgu. Tworzone są poprzez wyrostki stawowe dolne kręgu wyższego oraz górne kręgu niższego. Każdy z wyrostków stawowych otoczony jest torebką stawową. Co istotne, każdy staw międzykręgowy unerwiony jest przez gałęzie odchodzące od zwojów grzbietowych korzeni nerwowych. Oprócz tego, w okolicy stawów międzywyrostkowych znajdują się przyczepy krótkich mięśni przykręgosłupowych.

Objawy i diagnostyka zablokowania stawów międzywyrostkowych

Objawy w wyniku zablokowania stawów międzywyrostkowych są dość charakterystyczne. Często przez pacjentów opisywane są jako „postrzał” w plecach. Zazwyczaj pacjent prezentuje następujące objawy:

 • Ból rozpoczyna się w wyniku nagłego zdarzenia, takiego jak szarpnięcie, niekontrolowany ruch, dźwiganie ciężkich przedmiotów
 • Ból przyjmuje charakter ostry, często punktowy
 • Pacjent odczuwa blokadę, nie jest w stanie wykonać ruchu w żadnym z kierunków
 • W przeciwieństwie do ostrego zespołu dyskowego, w przypadku zablokowania często nie występują objawy neurologiczne typu drętwienia bądź mrowienia
 • Ból nasila się w trakcie próby wykonania ruchu, natomiast w spoczynku ustępuje

Terapeuta dzięki opisowi dolegliwości oraz przeprowadzeniu wywiadu często jest w stanie stwierdzić od razu, iż ma do czynienia z ostrym zablokowaniem stawu międzykręgowego. W celu potwierdzenia hipotezy wykonuje się badanie gry stawowej oraz specyficzne testy funkcjonalne. Częstym objawem będzie zwiększone napięcie w obrębie Badania obrazowe zazwyczaj nie są wymagane, chyba, że terapeuta podejrzewa uszkodzenie układu kostnego bądź inne schorzenia współistniejące.

Możliwe przyczyny zablokowania stawu międzywyrostkowego

Istnieje wiele hipotez na temat przyczyn zablokowania stawów międzywyrostkowych. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wytłumaczenie procesu za pomocą mechanizmu odruchowej obrony.

Gdy dochodzi do nadmiernego odkształcenia mechanoreceptorów w obrębie torebki stawowej stawu międzykręgowego (w wyniku nagłego rozciągnięcia, kompresji bądź obciążenia), impuls z tych receptorów dociera do rdzenia kręgowego. W reakcji obronnej, by zapobiec dalszemu uszkodzeniu, dochodzi do odruchowego spazmu krótkich mięśni przykręgosłupowych oraz zablokowania w pozycji, w której powstała dysfunkcja. Pozycja ta jest „rozpoznawana” przez układ nerwowy jako bezpieczna, a każda próba poruszenia się wywołuje pobudzenie receptorów nerwowych danej okolicy, skąd wywodzić się może odczucie „postrzału”. W wyniku zwiększonego napięcia w okolicy zablokowanego segmentu może też dojść do lokalnego zastoju płynów, co z kolei może drażnić receptory chemiczne.

Warto wspomnieć, iż zablokowanie danego segmentu ruchowego może mieć swoje przyczyny globalne, nie tylko urazowe. Dany segment ruchowy może być długotrwale facylitowany (pobudzany) przez bodźce chemiczne lub mechaniczne z tkanek, które są unerwiane z danego segmentu.

Możliwe leczenie zablokowania stawów międzywyrostkowych kręgosłupa lędźwiowego

Z praktyki klinicznej jednym z lepszych podejść do wyciszenia impulsacji z danego segmentu ruchowego jest wykonanie celowanej techniki manipulacyjnej. W tym miejscu warto wspomnieć, iż manipulacja oraz występujące w jej trakcie chrupnięcie nie ma nic wspólnego z „nastawieniem kręgu”! Odgłos ten jest spowodowany rozprężniem gazu znajdującego się w obrębie płynu stawowego, zaś mechanizm manipulacji polega na działaniu odruchowym. Oprócz tego, w stanie tym terapeuta może posłużyć się następującymi technikami oraz metodami terapeutycznymi:

 • Rozluźnianiem pozycyjnym
 • Suchym igłowaniem
 • Akupunkturą
 • Mobilizacjami kręgosłupa
 • Pinopresurą
 • Klawiterapią

Oprócz technik lokalnych terapeuta często może zwracać uwagę na inne, potencjalnie podrażniające dany segment ruchowy okolice.

Diagnostyka różnicowa

Terapeuta w przypadku wątpliwości może zalecić wykonanie badań obrazowych oraz konsultację z radiologiem w celu wykluczenia uszkodzeń kostnych.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

1 Komentarz

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego - Fizjoterapeuta Radzi · 29 kwietnia 2020 o 22 h 33 min

[…] początkowych fazach ból może przybierać charakter podobny do zablokowania stawów międzykręgowych (w przypadku podrażnienia nerwu zatokowo-kręgowego bez podrażnienia korzeni grzbietowych nerwów […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

koksartroza
Biodro
David Nachman

Koksartroza

Zmiany zwyrodnieniowe, z wiekiem dotykają każdego z nas w mniejszym lub większym stopniu. Jednym z najbardziej narażonych obszarów na takie dolegliwości jest przenoszący bardzo duże obciążenia staw biodrowy.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
ostrogapiętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Dysfunkcja nazywana popularnie ostrogą piętową dotyczy zapalenia struktury tkanki łącznej – rozcięgna podeszwowego. Narażeni są na nie przede wszystkim ludzie wykonujący prace stojące i sportowcy.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »

Sprawdź też...

ból od opony twardej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból odcinka krzyżowego a opona twarda

Przewlekłe dolegliwości bólowe odcinka krzyżowego kręgosłupa mogą mieć przyczynę w miejscu nieco oddalonym od lokalizacji bólu. Zdarza się, że problem może powstać poprzez nieprawidłowe napięcia mięśniowo-powięziowe, zrotowane kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa, a także napięcia w obrębie opony twardej rdzenia kręgowego.

Read More »
złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »
zespół cieśni kanału nadgarstka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Zespół cieśni kanału nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS) zdarza się stosunkowo często i dotyka około 1% populacji. Najczęściej cierpią osoby w średnim lub podeszłym wieku. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. CTS rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez nadgarstek.

Read More »