Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Bóle występujące w obrębie bocznej części kręgosłupa piersiowego, w okolicach żeber, czy też między łopatkami, nie zawsze muszą być spowodowane tzw. popularną dyskopatią.

Dolegliwości wyżej opisane mogą wynikać z zablokowania stawów żebrowo- kręgowych. Jeśli wykonałeś nagły ruch skrętny w kręgosłupie lub ruch pochylenia z rotacją, w trakcie którego poczułeś ból oraz zablokowanie ruchomości w kręgosłupie, prawdopodobnie mogło dojść do zablokowania stawów żebrowo-kręgowych. Dysfunkcji towarzyszą patologiczne napięcia mięśni przyczepiających się w tym rejonie.

W zależności od poziomu zablokowania charakterystyczne objawy to:

 • bóle w obrębie kręgosłupa piersiowego, często rozchodzące się na boki do klatki piersiowej (szczególnie podczas ruchów skrętnych)
 • zwiększenie dolegliwości podczas głębokiego oddychania
 • bóle między łopatkami
 • bóle w mostku (ból pseudo zawałowy)
 • bóle kręgosłupa szyjnego
 • bóle głowy
 • bóle podobojczykowe

Anatomia

Ruchomość żeber w stawach żebrowo-kręgowych (połączenie głowy żebra z kręgosłupem) można porównać do ruchu rączki od wiadra. Żebro od strony mostka jest dalszą częścią ruchomą rączki, natomiast od strony kręgosłupa częścią przymocowaną do wiadra.

Wyobraźmy sobie ruch żeber podczas wdechu i wydechu. Kiedy mostek i żebra unoszą się, tak jakbyśmy podnosili rączkę od wiadra, w kręgosłupie dochodzi do ruchu obrotowego żebra w stosunku do kręgosłupa. W momencie zablokowania stawu, ograniczenia zakresu ruchu, głębokie oddychanie może sprawiać dyskomfort.

Przyczyny zablokowania stawu żebrowo-kręgowego

Napięcia mięśniowo-powięziowe powodują nierównomierne rozkładanie się sił podczas ruchów kręgosłupa oraz żeber, co najczęściej stanowi przyczynę nagłych zablokowań. W obrębie kręgosłupa piersiowego oraz klatki piersiowej mamy wiele krótkich i małych mięśni stabilizujących kręgosłup, oraz większych mięśni, które pracują bardziej przy globalnych ruchach. Mięśnie te połączone są ze sobą powięzią, która jest bardzo istotna dla funkcjonowania organizmu.

Organizm ludzki w 70% składa się z wody, woda opływa wszystkie tkanki, również mięśnie i powięź. Sklejenia mięśniowo-powięziowe często wynikają z odwodnienia naszych tkanek co jest wynikiem braku odpowiedniego ruchu powięzi lub jej nadmierna aktywacja.

Wynika to najczęściej z naszego stylu życia, pracy czy wzmożonej aktywności fizycznej lub jej braku. Jeśli długo siedzimy przed komputerem, brak ruchu powoduje, że nasze tkanki się „ wysuszają” , powodując tendencję do sklejeń.

W przypadku siedzącego trybu życia obciążenia przypadają na kręgosłup piersiowy, postawa często jest zgięta, zwieszona. Obszar kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej ulega usztywnieniu. Gdy już tak funkcjonujemy, wystarczy jeden fałszywy ruch i dochodzi do zbyt dużego naprężenia w obrębie stawów żebrowo-kręgowych oraz do odruchowej reakcji, czyli ich zablokowania.

Jakie struktury mogą wpływać na zablokowania stawów żebrowo- kręgowych?

 • Przepona- przyczepia się do żeber, jest odpowiedzialna za ich ruch
 • Narządy wewnętrzne- przyczepiają się do żeber, unerwienie autonomiczne narządów koreluje z stawem żebrowo- kręgowym
 • Kręgosłup– połączenie poprzez powierzchnie stawowe
 • Powięź oraz mięśnie rejonu klatki piersiowej- bezpośrednie połączenie z żebrami, kręgosłupem

Leczenie zablokowania stawów żebrowo-kręgowych

Fizjoterapeuta po dokładnym zbadaniu stanu tkanek oraz ruchomości odcinka piersiowego kręgosłupa i żeber określi co stanowi przyczynę zablokowania.

Terapia powięziowa przywróci tkankom nawodnienie, elastyczność oraz usunie sklejenia.

Odpowiednia mobilizacja stawów żebrowo- kręgowych i kręgosłupa pozwoli na nowo przywrócić ruchomość.

Czasem niezbędna dla długotrwałego efektu jest terapia wisceralna. Na koniec kilka ćwiczeń rozciągających do domu aby pacjent mógł pracować prewencyjnie nad elastycznością tkanek, ruchomością klatki piersiowej i kręgosłupa.

Skuteczne metody terapeutyczne

 • Osteopatia
 • Terapia manualna
 • Terapia powięziowa
 • Terapia wisceralna

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ostroga piętowa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Ostroga piętowa: spojrzenie praktyczne

Niejeden fizjoterapeuta słyszy na wstępie to hasło z ust pacjenta, który przychodzi do niego z bólem podeszwowej części pięty. Czy ostroga piętowa musi skazywać pacjenta na ból? Okazuje się, że niekoniecznie.

Read More »
dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Dyskopatia kręgosłupa lędźwiowego

Jedna z najczęstszych patologii, której przypisywane są bóle kręgosłupa oraz bóle korzeniowe. Można pokusić się o stwierdzenie, iż o dysku międzykręgowym słyszał każdy. Czy prawdziwe oblicze dyskopatii jest jednak tak straszne, jak się opisuje?

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
złamanie żebra
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Złamanie żeber

Zdarzenie, w którym doszło do uderzenia fizycznego w żebra, w wyniku którego odczuwalne są dolegliwości w klatce piersiowej podczas oddychania, a także ruchów i ucisku, może świadczyć, że doszło do pęknięcia lub złamania żebra.

Read More »
uszkodzenie chrząstki trójkątnej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej (TFCC) jest uszkodzeniem trójkątnego kompleksu chrząstkowo – włóknistego znajdującego się pomiędzy kością łokciową, a kośćmi nadgarstka. Może spowodowane być nagłym urazem lub nagromadzeniem się mikrourazów kompresyjnych nadgarstka prowadzących do uszkodzenia.

Read More »

Sprawdź też...

zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »