Anatomia
Kość krzyżowa stanowi końcowy odcinek kręgosłupa, łączy się z kośćmi biodrowymi po bocznej stronie, tworząc staw krzyżowo- biodrowy. Ruchomość stawu jest minimalna, oscyluje między 2-4 stopnie. Kość krzyżowa wykonuje między kośćmi biodrowymi ruch rotacji górnej oraz dolnej .
Staw stabilizowany jest przez mocne więzadła:
- więzadło krzyżowo- biodrowe przednie i tylne
- więzadła krzyżowo- biodrowe międzykostne
- więzadło biodrowo-lędźwiowe (połączone z kręgosłupem lędźwiowym)
Relacja stawu krzyżowo- biodrowego z odcinkiem lędźwiowym, zachodzi również poprzez unerwienie. Górna część stawu zaopatrywana jest z odcinka L1-L3, natomiast dolna z L4-S1.
Przyczyny zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego
W sąsiedztwie stawu krzyżowo- biodrowego występuje wiele struktur mogących zaburzyć jego pracę. Kiedy mówimy o problemie ze stawem, należy wspomnieć o więzadłach, które go stabilizują. To one najczęściej ulegają mocnemu podrażnieniu w odpowiedzi na działanie niekorzystnych sił napięciowych. Posiadają bardzo wiele receptorów reagujących na niekorzystne bodźce.
Uwrażliwienie rejonu stawu krzyżowo- biodrowego, związane jest najczęściej z kilkoma współistniejącymi problemami. Duże znaczenie przyczynowe, posiada ograniczona ruchomość odcinka lędźwiowego kręgosłupa z którego unerwiany jest sam staw, jak również mięśnie na niego wpływające.
Nieprawidłowe, asymetryczne napięcia mięśni pośladkowych mogą być konsekwencja restrykcji odcinka lędźwiowego, ale także długotrwałej kompresji, braku ruchu w wyniku pracy siedzącej lub nadmiernego ruchu – przeciążenia w sporcie. Mięśnie pośladkowe przyczepiają się do talerza biodrowego oraz kości krzyżowej, dlatego wpływają na sam staw i powstaje wówczas wstępne obciążenie rejonu. Warto w tym momencie popatrzeć „od brzucha” na problem.
Co ma wspólnego jama brzuszna ze stawem krzyżowo-biodrowym?
Końcowe części jelita grubego (po lewej stronie esica, a po prawej kątnica) są połączone z przednią stroną stawu, poprzez powięź biodrową. A zatem, jeśli występują wzdęcia lub zaparcia, bardzo prawdopodobne będzie obkurczenie powięzi, która łączy się ze stawem krzyżowo- biodrowym, a tym samym obciążenie samego stawu.
Czynnikiem wpływającym na problemy jelitowe oraz restrykcję wyżej wymienionej powięzi, będzie miał między innymi długotrwały, niekorzystny stres. Powięź ta łączy się z mięśniem biodrowo-lędźwiowym, który przyczepia się od kości udowej do kręgosłupa od strony brzusznej. Jest to silny mięsień, dzięki któremu podnosimy nogę i możemy biegać, uciekać.
Uciekać??! Nieprzypadkowo padło to słowo. Jest to mięsień filogenetycznie stworzony do biegania, reaktywny odruchowo na stres, którego jedną z części jest „ucieczka”. Pierwotnie był bardzo potrzebny do fizycznej ucieczki przed zagrożeniem. Sytuacje trudne w których jest duże obciążenie układu nerwowego, włączają system alarmowy tzw. walki lub ucieczki. Mięsień musi być w gotowości do „ewentualnego uciekania”. Stan podwyższonego napięcia stresowego w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowej aktywacji mięśnia biodrowo- lędźwiowego, ma również związek z tzw. zespołem niespokojnych nóg.
Kiedy ta gotowość, adaptacja do stresu jest wydłużona w czasie, dochodzi do skrócenia i usztywnienia tkanki mięśniowej. A zatem przewlekły i silny stres może spowodować duże napięcie mięśnia i wywrzeć podwójny wpływ na staw krzyżowo- biodrowy. Może zablokować odcinek lędźwiowy, który unerwia staw a także poprzez swoje wzmożone napięcie, wpłynąć na obciążanie stawu.
Leczenie zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego
Jeśli zablokowanie kręgosłupa lędźwiowego potwierdzi się w badaniu, terapeuta wykona odpowiednie techniki manipulacyjne aby zresetować nieprawidłowe bodźcowanie rejonu stawu krzyżowo- biodrowego.
Istotnym aspektem będzie usunięcie wszystkich patologicznych napięć mięśniowo-powięziowych i więzadłowo-stawowych, wpływających na ruchomość kości krzyżowej oraz miednicy. Najczęściej opracowywana jest okolica powięzi pośladkowej wraz z bruzdami oraz przestrzeniami między mięśniowymi.
Gdy w badaniu terapeuta zauważy sztywność tkanek w obrębie dołów biodrowych czy też okolicy jelit, konieczne będzie odpowiednie uwolnienie tego rejonu i uelastycznienie np. powięzi biodrowo-okrężniczej, okrężnicy zstępującej i wstępującej, wraz z powięzią mocującą je do kręgosłupa lędźwiowego.
Mobilizacje stawu krzyżowo- biodrowego będą również bardzo istotne dla znormalizowania i uruchomienia stawu.
Skuteczne metody leczenia:
- Osteopatia
- Terapia manulana
- Terapia wisceralna
- Terapia CranioSacralna
Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)
0 Komentarzy