Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Anatomia

Kość krzyżowa stanowi końcowy odcinek kręgosłupa, łączy się z kośćmi biodrowymi po bocznej stronie, tworząc staw krzyżowo- biodrowy. Ruchomość stawu jest minimalna, oscyluje między 2-4 stopnie. Kość krzyżowa wykonuje między kośćmi biodrowymi ruch rotacji górnej oraz dolnej .

Staw stabilizowany jest przez mocne więzadła:

  • więzadło krzyżowo- biodrowe przednie i tylne
  • więzadła krzyżowo- biodrowe międzykostne
  • więzadło biodrowo-lędźwiowe (połączone z kręgosłupem lędźwiowym)

Relacja stawu krzyżowo- biodrowego z odcinkiem lędźwiowym, zachodzi również poprzez unerwienie. Górna część stawu zaopatrywana jest z odcinka L1-L3, natomiast dolna z L4-S1.

Przyczyny zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego

W sąsiedztwie stawu krzyżowo- biodrowego występuje wiele struktur mogących zaburzyć jego pracę. Kiedy mówimy o problemie ze stawem, należy wspomnieć o więzadłach, które go stabilizują. To one najczęściej ulegają mocnemu podrażnieniu w odpowiedzi na działanie niekorzystnych sił napięciowych. Posiadają bardzo wiele receptorów reagujących na niekorzystne bodźce.

Uwrażliwienie rejonu stawu krzyżowo- biodrowego, związane jest najczęściej z kilkoma współistniejącymi problemami. Duże znaczenie przyczynowe, posiada ograniczona ruchomość odcinka lędźwiowego kręgosłupa z którego unerwiany jest sam staw, jak również mięśnie na niego wpływające.

Nieprawidłowe, asymetryczne napięcia mięśni pośladkowych mogą być konsekwencja restrykcji odcinka lędźwiowego, ale także długotrwałej kompresji, braku ruchu w wyniku pracy siedzącej lub nadmiernego ruchu – przeciążenia w sporcie. Mięśnie pośladkowe przyczepiają się do talerza biodrowego oraz kości krzyżowej, dlatego wpływają na sam staw i powstaje wówczas wstępne obciążenie rejonu. Warto w tym momencie popatrzeć „od brzucha” na problem.

Co ma wspólnego jama brzuszna ze stawem krzyżowo-biodrowym?

Końcowe części jelita grubego (po lewej stronie esica, a po prawej kątnica) są połączone z przednią stroną stawu, poprzez powięź biodrową. A zatem, jeśli występują wzdęcia lub zaparcia, bardzo prawdopodobne będzie obkurczenie powięzi, która łączy się ze stawem krzyżowo- biodrowym, a tym samym obciążenie samego stawu.

Czynnikiem wpływającym na problemy jelitowe oraz restrykcję wyżej wymienionej powięzi, będzie miał między innymi długotrwały, niekorzystny stres. Powięź ta łączy się z mięśniem biodrowo-lędźwiowym, który przyczepia się od kości udowej do kręgosłupa od strony brzusznej. Jest to silny mięsień, dzięki któremu podnosimy nogę i możemy biegać, uciekać.

Uciekać??! Nieprzypadkowo padło to słowo. Jest to mięsień filogenetycznie stworzony do biegania,  reaktywny odruchowo na stres, którego jedną z części jest „ucieczka”. Pierwotnie był bardzo potrzebny do fizycznej ucieczki przed zagrożeniem. Sytuacje trudne w których jest duże obciążenie układu nerwowego, włączają system alarmowy tzw. walki lub ucieczki. Mięsień musi być w gotowości do „ewentualnego uciekania”. Stan podwyższonego napięcia stresowego w wyniku którego dochodzi do nieprawidłowej aktywacji mięśnia biodrowo- lędźwiowego, ma również związek z tzw. zespołem niespokojnych nóg.

Kiedy ta gotowość, adaptacja do stresu jest wydłużona w czasie, dochodzi do skrócenia i usztywnienia tkanki mięśniowej. A zatem przewlekły i silny stres może spowodować duże napięcie mięśnia i wywrzeć podwójny wpływ na staw krzyżowo- biodrowy. Może zablokować odcinek lędźwiowy, który unerwia staw a także poprzez swoje wzmożone napięcie, wpłynąć na obciążanie stawu.

Leczenie zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego

Jeśli zablokowanie kręgosłupa lędźwiowego potwierdzi się w badaniu, terapeuta wykona odpowiednie techniki manipulacyjne aby zresetować nieprawidłowe bodźcowanie rejonu stawu krzyżowo- biodrowego.

Istotnym aspektem będzie usunięcie wszystkich patologicznych napięć mięśniowo-powięziowych i więzadłowo-stawowych, wpływających na ruchomość kości krzyżowej oraz miednicy.  Najczęściej opracowywana jest okolica powięzi pośladkowej wraz z bruzdami oraz przestrzeniami między mięśniowymi.

Gdy w badaniu terapeuta zauważy sztywność tkanek w obrębie dołów biodrowych czy też okolicy jelit, konieczne będzie odpowiednie uwolnienie tego rejonu i uelastycznienie np. powięzi biodrowo-okrężniczej, okrężnicy zstępującej i wstępującej, wraz z powięzią mocującą je do kręgosłupa lędźwiowego.

Mobilizacje stawu krzyżowo- biodrowego będą również bardzo istotne dla znormalizowania i uruchomienia stawu.

Skuteczne metody leczenia:

  • Osteopatia
  • Terapia manulana
  • Terapia wisceralna
  • Terapia CranioSacralna

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

ropne zapalenie odcinka szyjnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Ropne zapalenie w obrębie odcinka szyjnego

Dolegliwości bólowe okolicy odc. szyjnego zazwyczaj są związane ze zmianami zwyrodnieniowo – wytwórczymi i w większości wypadków można je wyleczyć lub znacznie zmniejszyć objawy. Czasami jednak ból tejże okolicy może mieć poważniejsze podłoże np. zajęcie jego struktur przez proces nowotworowy lub zapalny.

Read More »
naderwanie mięśnia brzuchatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki

Ostry ból w środkowej części łydki często świadczy o uszkodzeniu mięśnia brzuchatego. Sposób postępowania oraz rokowania zależą w głównej mierze od stopnia uszkodzenia mięśnia.

Read More »
złamanie kompresyjne
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamania kompresyjne kręgosłupa lędźwiowego

Złamania kompresyjne są jednymi z częstszych uszkodzeń kostnych obszaru kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyna leży często w urazie, choć złamanie może wystąpić także w wyniku mechanizmu przewlekłego.

Read More »

Sprawdź też...

uwięźnięcie nerwu łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Uwięźnięcie nerwu łokciowego

Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnego odczucia związanego z uderzeniem w tylną część łokcia. Powtarzające się urazy w tym regionie mogą prowadzić do uwięźnięcia nerwu i powstania objawów bólowych.

Read More »
uszkodzenie stożka rotatorów
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stożka rotatorów

Pourazowe uszkodzenie ścięgien tzw. „stożka rotatorów” wiąże się z bólem przedniej oraz bocznej części barku, z towarzyszącym ograniczeniem ruchomości.

Read More »
kolano skoczka
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Kolano skoczka: entezopatia więzadła rzepki

Kolano skoczka jest potocznie nazwanym przewlekłym schorzeniem spowodowanym entezopatią więzadła rzepki. Patologia tego więzadła spowodowana jest zaburzeniem układu włókien kolagenowych i najczęściej dotyczy osób uprawiających sport, w którym dużą rolę odgrywa wyskok, a więc lekkoatletyka, czy gry zespołowe jak koszykówka i siatkówka.

Read More »
mięsień ramienny ból
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Przeciążenie mięśnia ramiennego

Ból w obszarze ramienia nie zawsze ma jasno określoną lokalizację. Do przyczyn takich problemów należy właśnie przeciążenie mięśnia ramiennego.

Read More »
niedorozwój uda
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Wrodzony niedorozwój uda

Choroba jest związane ze szerokim spektrum niedoskonałości i zniekształceń kości udowej. Uszkodzenie komponentu kostnego może oznaczać zaburzenia integralności, stabilności i w konsekwencji ruchomości stawów biodrowych i kolanowych.

Read More »