Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

 Czym jest kaletka i do czego jest nam potrzebna?                

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. W tym przypadku będzie to ślizg między ścięgnami mięśnia biodrowego i lędźwiowego, a przednią częścią torebki stawu biodrowego. Po co ten odpowiedni ślizg między tymi strukturami? Najzwyczajniej w świecie po to, aby Twoje biodro pracowało bardziej ergonomicznie i wolniej się „zużywało”.

Lokalizacja i charakter dolegliwości

Ból od tej kaletki będzie się głównie manifestował w okolicach pachwiny. Nie będzie on punktowy, lecz rozlany, nierzadko dający odczucia promieniowania na przód uda lub nawet do tylno–dolnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Taki objaw będzie najłatwiej uzyskać przy ustawieniu kończyny dolnej przez fizjoterapeutę w pozycji kompresującej okoliczne tkanki do kaletki. Będzie to najistotniejsza wskazówka z badania funkcjonalnego wskazująca na problem z tą kaletką. Bardzo często objawy bólowe z tej kaletki będą dawały testy oporowe dla stawu biodrowego. Najczęściej ruchomość biodra będzie w normie, czego wyjątkiem może być mocno przewlekły problem tej kaletki powodujący jej zwłóknienie i bezpośredni negatywny wpływ na torebkę stawu biodrowego.

Kto najbardziej narażony?

Najczęstszą grupą osób poddawanych dolegliwością ze strony tej kaletki są sportowcy używający bardzo intensywnie zginaczy stawu biodrowego. Mowa tu o mięśniu biodrowo-lędźwiowym, który podczas długo trwającego i intensywnego wysiłku będzie kompresował kaletkę biodrowo-grzebieniową. W efekcie może to spowodować jej obrzęk. Na pierwszą linię ognia w tej sytuacji pójdą zatem biegacze sprinterzy, u których problem z tą kaletką nie raz w najczarniejszych scenariuszach kończy im sportowe kariery.

Z drugiej strony mocno na tego typu dolegliwości będą reagowały osoby z bardzo małą aktywnością fizyczną. Spędzenie całego dnia w pracy siedząc przy biurku będzie powodowało trwałe, niekorzystne położenie dla tej kaletki poprzez ustawienie w skróceniu mięśni biodrowo-lędźwiowych.

Istotną informacją jest to, że kaletki często będą reagowały na problemy metaboliczne typu cukrzyca, dna moczanowa czy osteoporoza. Pacjent nieco starszy, z nadwagą i tego typu chorobami współtowarzyszącymi będzie należał do ostatniej ale nierzadkiej grupy osób potencjalnie narażonych na problemy kaletkowe.

Terapia zapalenia kaletki biodrowo – grzebieniowej

       Podczas zapalenia tej kaletki bardzo istotną rzeczą będzie pomoc organizmowi pacjenta w odpowiednim przejściu przez proces zapalny, który wbrew pozorom jest naszym sprzymierzeńcem w leczeniu. W początkowej fazie bardzo istotna będzie praca dystalnie od problemu. Szczególnie istnotna będzie terapia klatki piersiowej, aby otworzyć drogę odpływu dla kwaśnych metabolitów z dysfunkcyjnej okolicy. Kiedy zapewnimy odpowiednią ruchomość i możliwości drenażowe w okolicy nad epicentrum dysfunkcji, będziemy mogli przejść do pracy lokalnej. Terapeuta różnorodnymi technikami tkanek miękkich powinien znieść napięcie z mięśnia biodrowo-lędźwiowego i kolejno wdrożyć delikatne techniki mobilizacyjne na staw biodrowy. Pomocne w leczeniu będzie praca na przebiegu naczyń tętniczych odżywiających kaletkę. Mowa tu o tętnicy biodrowej zewnętrznej. Ważna jest także praca na przebiegu nerwów obwodowych unerwiających tę kaletkę, tj. na nerwie udowym wychodzącym z górnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie należy zapominać o analizie biomechaniki treningu i funkcjonowania codziennego pacjenta. Bez wyeliminowania pewnych nieprawidłowości z tym związanych problemy z kaletką biodrowo-grzebieniową mogą nawracać.

Bibliografia:

1. Bochenek A.: Anatomia człowieka, Tom 3. Układ naczyniowy.

2. Schulte E, Schumacher U, Schunke M.: Atlas anatomii człowieka Prometeusz, Tom1. Anatomia ogólna i układ mięśniowo – szkieletowy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

mielopatia szyjna
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Mielopatia szyjna

Mielopatia szyjna to przewlekła choroba rdzenia kręgowego przebiegająca z objawami ze strony kończyn górnych i dolnych.

Read More »
zablokowanie żeber
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zablokowanie stawów żebrowo-kręgowych

Zablokowanie stawów żebrowo- kręgowych to częsta dysfunkcja rejonu kręgosłupa piersiowego. Ból między łopatkami lub pod, bądź w okolicy bocznej części kręgosłupa piersiowego może świadczyć o powstałym problemie połączenia żebrowo- kręgowego. Problem bólowy może być mylony z dyskopatią kręgosłupa piersiowego.

Read More »
złamanie jonesa
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Złamanie Jones’a

Takiego złamania, jak nazwa wskazuje, doświadczył i opisał w 1902 roku Pan Robert Jones. Jak się dziś okazuje jest to zdecydowanie najczęstsze złamanie 5 kości śródstopia, która jeśli chodzi o lokalizację rzutuje na najmniejszy palec u stopy.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
itbs - zespół pasma biodrowo-piszczelowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

ITBS – Zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego to stosunkowo częsta kontuzja wśród osób uprawiających bieganie oraz sporty związane z dużą jego ilością. Dolegliwości są związane głównie z bólem bocznej części stawu.

Read More »
chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »

Sprawdź też...

nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
przewlekły ból kości krzyżowej
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Przewlekły ból w obrębie kości krzyżowej

Stopniowo nasilające się dolegliwości w obrębie kości krzyżowej oraz pośladków mogą wynikać z nieprawidłowych napięć mięśniowo- powięziowych kończyn dolnych. Niedoleczone dysfunkcje kolana, stawu skokowego czy biodra, mają ogromny wpływ na odcinek krzyżowy kręgosłupa.

Read More »
neuralgia nerwu trójdzielnego
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia trójdzielna to poważny problem kliniczny ze względu na trudności diagnostyczne dokuczliwe objawy bólowe i ze względów epidemiologicznych. Każdego roku na 100 tys. populacji przypada 2–5 nowych pacjentów z neuralgią trójdzielną.

Read More »