Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Zapalenie kaletki biodrowo–grzebieniowej

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

 Czym jest kaletka i do czego jest nam potrzebna?                

Kaletka maziowa jest rodzajem worka wypełnionego mazią. Umożliwia płynniejszy ślizg względem siebie poszczególnym strukturą anatomicznym. W tym przypadku będzie to ślizg między ścięgnami mięśnia biodrowego i lędźwiowego, a przednią częścią torebki stawu biodrowego. Po co ten odpowiedni ślizg między tymi strukturami? Najzwyczajniej w świecie po to, aby Twoje biodro pracowało bardziej ergonomicznie i wolniej się „zużywało”.

Lokalizacja i charakter dolegliwości

Ból od tej kaletki będzie się głównie manifestował w okolicach pachwiny. Nie będzie on punktowy, lecz rozlany, nierzadko dający odczucia promieniowania na przód uda lub nawet do tylno–dolnej części odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Taki objaw będzie najłatwiej uzyskać przy ustawieniu kończyny dolnej przez fizjoterapeutę w pozycji kompresującej okoliczne tkanki do kaletki. Będzie to najistotniejsza wskazówka z badania funkcjonalnego wskazująca na problem z tą kaletką. Bardzo często objawy bólowe z tej kaletki będą dawały testy oporowe dla stawu biodrowego. Najczęściej ruchomość biodra będzie w normie, czego wyjątkiem może być mocno przewlekły problem tej kaletki powodujący jej zwłóknienie i bezpośredni negatywny wpływ na torebkę stawu biodrowego.

Kto najbardziej narażony?

Najczęstszą grupą osób poddawanych dolegliwością ze strony tej kaletki są sportowcy używający bardzo intensywnie zginaczy stawu biodrowego. Mowa tu o mięśniu biodrowo-lędźwiowym, który podczas długo trwającego i intensywnego wysiłku będzie kompresował kaletkę biodrowo-grzebieniową. W efekcie może to spowodować jej obrzęk. Na pierwszą linię ognia w tej sytuacji pójdą zatem biegacze sprinterzy, u których problem z tą kaletką nie raz w najczarniejszych scenariuszach kończy im sportowe kariery.

Z drugiej strony mocno na tego typu dolegliwości będą reagowały osoby z bardzo małą aktywnością fizyczną. Spędzenie całego dnia w pracy siedząc przy biurku będzie powodowało trwałe, niekorzystne położenie dla tej kaletki poprzez ustawienie w skróceniu mięśni biodrowo-lędźwiowych.

Istotną informacją jest to, że kaletki często będą reagowały na problemy metaboliczne typu cukrzyca, dna moczanowa czy osteoporoza. Pacjent nieco starszy, z nadwagą i tego typu chorobami współtowarzyszącymi będzie należał do ostatniej ale nierzadkiej grupy osób potencjalnie narażonych na problemy kaletkowe.

Terapia zapalenia kaletki biodrowo – grzebieniowej

       Podczas zapalenia tej kaletki bardzo istotną rzeczą będzie pomoc organizmowi pacjenta w odpowiednim przejściu przez proces zapalny, który wbrew pozorom jest naszym sprzymierzeńcem w leczeniu. W początkowej fazie bardzo istotna będzie praca dystalnie od problemu. Szczególnie istnotna będzie terapia klatki piersiowej, aby otworzyć drogę odpływu dla kwaśnych metabolitów z dysfunkcyjnej okolicy. Kiedy zapewnimy odpowiednią ruchomość i możliwości drenażowe w okolicy nad epicentrum dysfunkcji, będziemy mogli przejść do pracy lokalnej. Terapeuta różnorodnymi technikami tkanek miękkich powinien znieść napięcie z mięśnia biodrowo-lędźwiowego i kolejno wdrożyć delikatne techniki mobilizacyjne na staw biodrowy. Pomocne w leczeniu będzie praca na przebiegu naczyń tętniczych odżywiających kaletkę. Mowa tu o tętnicy biodrowej zewnętrznej. Ważna jest także praca na przebiegu nerwów obwodowych unerwiających tę kaletkę, tj. na nerwie udowym wychodzącym z górnego odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie należy zapominać o analizie biomechaniki treningu i funkcjonowania codziennego pacjenta. Bez wyeliminowania pewnych nieprawidłowości z tym związanych problemy z kaletką biodrowo-grzebieniową mogą nawracać.

Bibliografia:

1. Bochenek A.: Anatomia człowieka, Tom 3. Układ naczyniowy.

2. Schulte E, Schumacher U, Schunke M.: Atlas anatomii człowieka Prometeusz, Tom1. Anatomia ogólna i układ mięśniowo – szkieletowy.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

złamanie wyrostka łokciowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Złamanie wyrostka łokciowego

Ze względu na powierzchowne położenie wyrostek łokciowy jest szczególnie narażony na złamania związane z uderzeniem lub upadkiem.

Read More »
przykurcz dupuytrena
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Przykurcz Dupuytrena

Choroba, o której będzie mowa, statystycznie mocno utrudnia życie osobom po 40 roku życia, w dużej przewadze mężczyznom. W zaawansowanym stadium choroby duża cześć pacjentów decyduje się na zabiegi chirurgiczne.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
kręgozmyk
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Kręgozmyk

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa polegające na zmianie pozycji jednego z kręgów względem pierwotnej osi kręgosłupa lędźwiowego.

Read More »
przepuklina udowa
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa jest schorzeniem które jest rzadkim rodzajem przepukliny brzusznej. Mówimy o nim wówczas gdy narządy jamy brzusznej przemieszczają się przez kanał udowy oraz część narządów jamy brzusznej przemieści się przez kanał udowy.

Read More »
zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »

Sprawdź też...

napięciowy ból barku
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Napięciowe bóle barku

Napięciowe bóle barku pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb pracy. Wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej, najczęściej przed komputerem generuje sztywność w rejonie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz barków. Wynika to z pozycji statycznej, braku ruchu tkanek miękkich, zastania.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
tendinopatia achillesa
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Tendinopatia ścięgna Achillesa

Problemy bólowe ścięgna Achillesa to jedna z częstszych dolegliwości u sportowców. Ze względu na szerokie spektrum możliwych przyczyn należy poddać je dokładnemu badaniu.

Read More »
chondromalacja rzepki
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Chondromalacja rzepki

Chondromalacja rzepki to choroba zwyrodnieniowa chrząstki rzepki, spowodowana jej rozmiękczaniem. Jej pluszowacenie prowadzi do pęknięć i wytwarzania się szczelin. W pierwszej kolejności dochodzi do uszkodzeń w głębokich warstwach chrząstki, które mogą być w początkowej fazie niezauważalne w badaniu obrazowym.

Read More »