Zapalenie kaletki krętarza większego

Zapalenie kaletki krętarza większego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dolegliwości ze strony kaletki krętarza większego będą lokalizowały się, jak sama nazwa wskazuje, w okolicy krętarza większego kości udowej. Gdzie szukać tego krętarza? Otóż jest to struktura kostna wystająca najbardziej bocznie ze wszystkich elementów kostnych miednicy. W związku z przejrzystą lokalizacją tej kaletki, podczas jej zapalenia, będzie nam o wiele łatwiej dojść do tego czy to ona stanowi problem, niż to było w przypadku kaletki biodrowo-grzebieniowej. Jeśli czujesz ból bocznej części stawu biodrowego lub dyskomfort na tej wyniosłości kostnej, to już wiesz na starcie jaką strukturę weźmiesz jako jedną z głównych podejrzanych.

Sama kaletka będzie ułatwiać ślizg anatomicznym strukturą względem siebie. Na tym przykładzie będzie to przestrzeń pomiędzy krętarzem większym kości udowej, a pasmem biodrowo-piszczelowym, utworzonym przez włókna mięśnia pośladkowego wielkiego i naprężacza powięzi szerokiej uda.

Kto jest narażony na zapalenie kaletki?

Osoby narażone na zapalenia tej kaletki, znowu w pierwszej linii będą sportowcami. Tym razem nie biegacze, lecz kolarze. Jest to spowodowane tym, że kolarz już poprzez swoją pozycję wyjściową bioder, wstępnie będzie kompresował pasmo biodrowo-piszczelowe do krętarza, drażniąc kaletkę. Cykliczny ruch pedałowania będzie pogłębiał ten stan rzeczy. Pamiętajmy jednak, że nie jest to regułą. A problem z tą kaletką może mieć każdy, w zależności od wykonywanych czynności dnia codziennego, osobniczej budowy anatomicznej czy innych chorób współtowarzyszących. Przedłużający się stan zapalny tej kaletki może spowodować charakterystyczne przeskakiwanie na bocznej części krętarza większego. Stan ten potocznie nazywamy biodrem trzaskającym. Takie wrażenia akustyczne najczęściej będą się pojawiały przy zginaniu i prostowaniu biodra oraz jego rotacjach. Pamiętać należy, że kaletka ta leży powierzchownie i nie lubi nacisku. Do jej zapalenia również będzie mogło dojść przy upadku na krętarz większy. Dodatkowo prowokowanie dolegliwości już w stanie zapalnym będzie zazwyczaj proste do wywołanie poprzez naciskanie na krętarz.

Gdzie pojawia się ból?

Ból będzie pojawiać się głównie nad krętarzem większym, a więc w bocznym przedziale stawu biodrowego. W przypadku długotrwałego zapalenia często promieniuje on też do dolnej części kręgosłupa lędźwiowego, a także do bocznej części uda.

Terapia zapalenia kaletki krętarza większego

Podczas terapii kaletki krętarza większego w początkowej fazie, warto w pierwszej kolejności skupić się na uwolnieniu sztywnych. Szczególnie dotyczy to rejonów klatki piersiowej, co da nam bardzo dobry wstęp do terapii, a co za tym idzie łatwiejszą drogę do jej wyleczenia. Terapeuta powinien przeanalizować podczas jakich czynności pacjent odczuwa największy ból i analizując związaną z tym biomechanikę ciała pacjenta, poczynić odpowiednie korekcje. Na drażnienie tej kaletki mogą mieć wpływ stare urazy i związana z nimi nieprawidłowa mechanika miednicy, biodra, kolana, a także stopy. Terapeuta koniecznie musi zwrócić uwagę na kondycję pasma biodrowo-piszczelowego. Jeśli istnieje taka potrzeba należy wykonać techniki tkanek miękkich na jego przebiegu, a także na przebiegu mięśni tworzących tę strukturę. Napięte niczym struna pasmo biodrowo-piszczelowe będzie dopinało kaletkę do krętarza i nie pozwalało jej swobodnie działać, a już w fazie zapalnej regenerować się. Aby leczenie było dopięte na ostatni guzik terapeuta powinien zadbać o ukrwienie kaletki, pracując na tętnicy biodrowej zewnętrznej, a także o jej unerwienie, wychodzące z segmentów L3 I L4.

Bibliografia:

  1. Moore K, Dalley A, Agur A: Moore Anatomia kliniczna Tom 1.
  2. Bochenek A.: Anatomia człowieka, Tom 3. Układ naczyniowy.
  3. Hochschild J: Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...

kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »
nauralgia międzyżebrowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa dotyczy schorzenia nerwów międzyżebrowych. Cechuje się silnym i piekącym bólem rejonu żeber i klatki piersiowej. Towarzyszącymi objawami mogą być mrowienie oraz drętwienie w obrębie obszaru skóry zaopatrywanego przez podrażniony nerw.

Read More »
zapalenie okostnej
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Zespół przeciążeniowy przyśrodkowej części piszczeli – Shin splints

Zespół przeciążenia przyśrodkowej części piszczeli piszczeli (Medial tibial stress syndrome, shin splints; wśród sportowców często nazywane „zapaleniem okostnej”) to jedna z częstszych kontuzji przeciążeniowych. Dotyczy ona pojawiającego się stopniowo bólu piszczeli, lokalizującego się najczęściej w przyśrodkowej, najczęściej 1/3 dalszej części piszczeli.

Read More »
rwa udowa
Dolegliwości bólowe
Dominik Tabor

Rwa udowa

Rwa udowa to zespół objawów charakteryzujący się bólem odcinka lędźwiowego oraz przedniej części uda. Występuje wiele prezentacji klinicznych oraz przyczyn tego schorzenia.

Read More »
mięsień ramienny ból
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Przeciążenie mięśnia ramiennego

Ból w obszarze ramienia nie zawsze ma jasno określoną lokalizację. Do przyczyn takich problemów należy właśnie przeciążenie mięśnia ramiennego.

Read More »

Sprawdź też...

ból klatki stres
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Ból klatki piersiowej i mostka – zależności posturalno-emocjonalne

Ból emocjonalny często manifestuje się w postaci bólu fizycznego.
” Cios w serce” ,” złamane serce”
” zaraz mi serce wyskoczy”
Wyżej wymienione określenia są związane z codziennością życiową każdego z nas. Świadczą one o niebagatelnym powiązaniu serca z trudami życia i emocjami. Skrajne reakcje emocjonalne mogą spowodować, że klatka piersiowa i otaczające ją tkanki zareagują sztywnością i bólem.

Read More »
złamaniekońca dalszego kości promieniowej
Dolegliwości bólowe
Bartłomiej Biedroń

Złamanie końca dalszego kości promieniowej

Złamanie końca dalszego kości promieniowej jest jednym z najczęstszych złamań układu kostnego. Głównie spowodowane jest upadkiem z próbą podparcia się ręką. Najczęściej dotyczy osób starszych.

Read More »
układ limfatyczny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Problemy neurologiczne w obrębie uda

W obrębie uda zlokalizowane są liczne struktury neurologiczne które mogą ulec miejscowej degeneracji lub mogą przejawiać zaburzenie wynikające z innej części ciała jak np. odc. lędźwiowo-krzyżowy kręgosłupa.

Read More »