Zapalenie kaletki krętarza większego

Zapalenie kaletki krętarza większego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Dolegliwości ze strony kaletki krętarza większego będą lokalizowały się, jak sama nazwa wskazuje, w okolicy krętarza większego kości udowej. Gdzie szukać tego krętarza? Otóż jest to struktura kostna wystająca najbardziej bocznie ze wszystkich elementów kostnych miednicy. W związku z przejrzystą lokalizacją tej kaletki, podczas jej zapalenia, będzie nam o wiele łatwiej dojść do tego czy to ona stanowi problem, niż to było w przypadku kaletki biodrowo-grzebieniowej. Jeśli czujesz ból bocznej części stawu biodrowego lub dyskomfort na tej wyniosłości kostnej, to już wiesz na starcie jaką strukturę weźmiesz jako jedną z głównych podejrzanych.

Sama kaletka będzie ułatwiać ślizg anatomicznym strukturą względem siebie. Na tym przykładzie będzie to przestrzeń pomiędzy krętarzem większym kości udowej, a pasmem biodrowo-piszczelowym, utworzonym przez włókna mięśnia pośladkowego wielkiego i naprężacza powięzi szerokiej uda.

Kto jest narażony na zapalenie kaletki?

Osoby narażone na zapalenia tej kaletki, znowu w pierwszej linii będą sportowcami. Tym razem nie biegacze, lecz kolarze. Jest to spowodowane tym, że kolarz już poprzez swoją pozycję wyjściową bioder, wstępnie będzie kompresował pasmo biodrowo-piszczelowe do krętarza, drażniąc kaletkę. Cykliczny ruch pedałowania będzie pogłębiał ten stan rzeczy. Pamiętajmy jednak, że nie jest to regułą. A problem z tą kaletką może mieć każdy, w zależności od wykonywanych czynności dnia codziennego, osobniczej budowy anatomicznej czy innych chorób współtowarzyszących. Przedłużający się stan zapalny tej kaletki może spowodować charakterystyczne przeskakiwanie na bocznej części krętarza większego. Stan ten potocznie nazywamy biodrem trzaskającym. Takie wrażenia akustyczne najczęściej będą się pojawiały przy zginaniu i prostowaniu biodra oraz jego rotacjach. Pamiętać należy, że kaletka ta leży powierzchownie i nie lubi nacisku. Do jej zapalenia również będzie mogło dojść przy upadku na krętarz większy. Dodatkowo prowokowanie dolegliwości już w stanie zapalnym będzie zazwyczaj proste do wywołanie poprzez naciskanie na krętarz.

Gdzie pojawia się ból?

Ból będzie pojawiać się głównie nad krętarzem większym, a więc w bocznym przedziale stawu biodrowego. W przypadku długotrwałego zapalenia często promieniuje on też do dolnej części kręgosłupa lędźwiowego, a także do bocznej części uda.

Terapia zapalenia kaletki krętarza większego

Podczas terapii kaletki krętarza większego w początkowej fazie, warto w pierwszej kolejności skupić się na uwolnieniu sztywnych. Szczególnie dotyczy to rejonów klatki piersiowej, co da nam bardzo dobry wstęp do terapii, a co za tym idzie łatwiejszą drogę do jej wyleczenia. Terapeuta powinien przeanalizować podczas jakich czynności pacjent odczuwa największy ból i analizując związaną z tym biomechanikę ciała pacjenta, poczynić odpowiednie korekcje. Na drażnienie tej kaletki mogą mieć wpływ stare urazy i związana z nimi nieprawidłowa mechanika miednicy, biodra, kolana, a także stopy. Terapeuta koniecznie musi zwrócić uwagę na kondycję pasma biodrowo-piszczelowego. Jeśli istnieje taka potrzeba należy wykonać techniki tkanek miękkich na jego przebiegu, a także na przebiegu mięśni tworzących tę strukturę. Napięte niczym struna pasmo biodrowo-piszczelowe będzie dopinało kaletkę do krętarza i nie pozwalało jej swobodnie działać, a już w fazie zapalnej regenerować się. Aby leczenie było dopięte na ostatni guzik terapeuta powinien zadbać o ukrwienie kaletki, pracując na tętnicy biodrowej zewnętrznej, a także o jej unerwienie, wychodzące z segmentów L3 I L4.

Bibliografia:

  1. Moore K, Dalley A, Agur A: Moore Anatomia kliniczna Tom 1.
  2. Bochenek A.: Anatomia człowieka, Tom 3. Układ naczyniowy.
  3. Hochschild J: Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów.

Treści z serwisu fizjoterapeutaradzi.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy użytkownikiem serwisu a jego lekarzem, fizjoterapeutą czy osteopatą. Serwis ma z założenia charakter informacyjno-edukacyjny co przyczynia się do poszerzenia świadomości
i wiedzy pacjenta, i pozwala dokonać wyboru, które sam, suwerennie podejmuję. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z osobą specjalizująca się w danej dziedzinie. Administratorzy nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających
z wykorzystania informacji zawartych w serwisie, z pominięciem i nie przestrzeganiem procedur medycznych w tym badań (przedmiotowego/podmiotowego, diagnostyki, stworzenia planu
terapii itp.)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź też...

bark zamrożony
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Bark zamrożony

Całościowy ból barku nasilający się stopniowo może świadczyć o powstaniu schorzenia pod nazwą „zamrożony bark”. Z powodu postępującego problemu może dojść do bardzo dużego ograniczenia ruchomość stawu ramiennego. W bardzo ostrym stanie pacjent nie jest w stanie wykonać delikatnego ruchu.

Read More »
zespół mięśnia gruszkowatego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Zespół mięśnia gruszkowatego

Ból w ” krzyżach” schodzący do pośladka, a także do nogi może świadczyć o tzw. zespole mięśnia gruszkowatego. Objawy są niemalże takie same jak w przypadku rwy kulszowej. Aby zróżnicować ich pochodzenie oraz kolejno usunąć ból, należy udać się do fizjoterapeuty, osteopaty.

Read More »
uszkodzeniestawu barkowo-obojczykowego
Dolegliwości bólowe
Dominik Konieczny

Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego

Urazy barku mogą mieć wiele konsekwencji w postaci uszkodzeń wielu struktur, z których zbudowany jest kompleks barkowy. Ból pourazowy w okolicy górnej części barku, może być związany z uszkodzeniem stawu barkowo-obojczykowego.

Read More »
złamanie w odcinku szyjnym
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Złamanie w obrębie odcinka szyjnego

Do złamań w obrębie odcinka szyjnego dochodzi na skutek dużego urazu. Upadek z wysokości, wypadek komunikacyjny (smagnięcie biczem ze złamaniem), skok do wody ale również podczas prac domowych jak uderzenie głową o zlew podczas wstawania.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
ból kręgosłupa
Blog
Łukasz Birycki

5 lat bólu wyleczone w 3 minuty

Pacjentka 40 letnia pacjentka zgłosiła się celem podjęcia długotrwałej współpracy w formie treningów personalnych. Jej celem było odkręcenie tego, jak jej ciało zaadaptowało się do długotrwałej pozycji siedzącej, ale głównym motywatorem był ból pleców. Był

Read More »

Sprawdź też...

zespół zatoki stępu
Dolegliwości bólowe
Łukasz Birycki

Zespół zatoki stępu (STS)

Kanał stępu jest to tunel na pograniczu kości skokowej i piętowej, w ich przednio bocznej części. W wyniku różnych czynników może dojść do pojawienia się bólu wynikającego z podrażnienia struktur zawartych w kanale.

Read More »
zwichnięcie biodra
Biodro
David Nachman

Zwichnięcie stawu biodrowego

Problemy bólowe w obrębie stawu biodrowego mogą objawiać się w różny sposób, o różnej charakterystyce i lokalizacji. Jednak ból wynikający ze zwichnięcia stawu biodrowego będzie nagły, tępy, paraliżujący, a co najistotniejsze będzie występował po wypadkach, najczęściej komunikacyjnych.

Read More »
zespół kanału gujona
Dolegliwości bólowe
David Nachman

Zespół kanału Guyona

Zespół kanału Guyona dotyczy struktur zlokalizowanych pomiędzy kością grochowatą a haczykowatą. Stanowi częstą przyczynę drętwień oraz dolegliwości bólowych na przebiegu dłoniowej części nerwu łokciowego.

Read More »
kręcz szyjny
Dolegliwości bólowe
Tomasz Łukawski

Kręcz szyjny

Kręcz szyi jest przymusowym, asymetrycznym ustawieniem głowy. Polega na przechyleniu jej do boku z jednoczesną rotacją w stronę przeciwną.

Read More »